Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

programda anlasilmayan durum

Başlatan selvi, 30 Ekim 2007, 09:34:49

selvi

pbp ile basit bir deneme programi yaptim.ama kristal degerleri ayni ve 0.96 volt'tur.programi pic yuklerken programlayici uzerinde bu sure boyunca  led yanip sonuyor.fakat devre kartinda porta.2=0 surekli sifir oluyor.sorunu tespit edemedim.sorun kristalden kaynakli olabilir mi?devreye tiner ile yikadim.birsey degismedi.
PORTA.2=1
PAUSE 2000
PORTA.2=0
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

selvi

kristal kondansatorlerden bir tanesini yanlis takmisim.onu hallettim.asagidaki linkte bir motoru calistirmak icin sema verdim.ama ben nasil bir programla bu motoru calistirm.iki transistor porta.2 ve porta.3 uclarina bagli.ilk durumda motorun uclarina 5volt veriyorum.nasil bir programla motorun uclarin birisini topraga cekip calistirabilirim.
 ben bir program yazdim.motor uclari basta 5volt oldu.porta uclarindabir tanesini lojik 1 yaptigimda motor uclari ikisi beraber lojik sifir oldu.onun icin bu sorunu nasil giderebilirim.
   http://rapidshare.com/files/66232796/sema.rar.html

mustafa_cmbz

http://picproje.org/main/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=118748#118748 şurasını bir incele hocam..sanırsam oyuncak araba için motor kontrol etmeye çalışıyorsun yada vb.  verdiğim linkte örnek uyuglama verdim onu bir çalıştır mantığını anlarsın umarım :D kolay gelsin....

tayyar

yazdıgın program

PORTA.2=1
PAUSE 2000
PORTA.2=0

seklinde 3 satırdan oluşuyosa gerilim göremememn normaldir çünkü program bir döngüyesahip değilporta2 yi lojik 1 yapıyor 2 saniyeöyle duruyor daha sonrada lojik 0 a çekiyor ondan sonra program sonlanıyor yani lojik 0 da kalıyor

dongu:
PORTA.2=1
PAUSE 2000
PORTA.2=0
PAUSE 2000
goto dongu
end

seklinde bişiler yaparsan surekli olarak 2 saniye 1 2 saniye 0 durumunda gider gelir.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

selvi

hocam cevap ve gonderdiginiz kodlara baktim.oyuncak arabanin motorunu surme ile ugrasiyorum.sorun motoru surmek.onceki mesajdaki linkte sema vermistim.iki transistor baglantisi var.transistorlerin kollektor uclarini motorun uclarina bagladim.transistorlerden birini surdugumde kollektor ucu sifira cekiliyor.ama diger transistor kesimde olmasina ragmen onunda kolektor ucu sifir deger gosteriyor.bu durumda motorun iki ucu sifir olup calismiyor.
  benim sizden ricam motoru calistirmak icin bu transistor baglantisi nasil yapilmali.verdigim semada baglanti hatasi var mi.transistorlerin beslenme ucna 8.33volt vermisin.cunku oyuncak araba 6volt ile beslenmis.pic lojik 1 durumunda 20uA veriyor.bu direk motoru surmez.bu akimi nasil artirabilirim.nasil bir transistor sistemi kurmaliyim.v.b.
 bayagi ugrasmama ragmen bu sorunu cozemedim.programi hallettim.pic islemcisinin istedigim ayagi lojik veya lojik 0 yapiyorum.verici-alici sistemini yaptim. hazir rf modullerini kullaniyorum. ama motoru surme konusu karmasiklasti.bu tur projelerin motoru surerken kullanila sistemin semasi yok mu?motoru surerken kullanilan elemanlar ve semasi.

selvi

hocam cevap ve gonderdiginiz kodlara baktim.oyuncak arabanin motorunu surme ile ugrasiyorum.sorun motoru surmek.onceki mesajdaki linkte sema vermistim.kulladigim sema son hali asagidaki linktedir.iki transistor baglantisi var.transistorlerin kollektor uclarini motorun uclarina bagladim.transistorlerden birini surdugumde kollektor ucu sifira cekiliyor.ama diger transistor kesimde olmasina ragmen onunda kolektor ucu sifir deger gosteriyor.bu durumda motorun iki ucu sifir olup calismiyor.
  benim sizden ricam motoru calistirmak icin bu transistor baglantisi nasil yapilmali.verdigim semada baglanti hatasi var mi.transistorlerin beslenme ucna 8.33volt vermisin.cunku oyuncak araba 6volt ile beslenmis.pic lojik 1 durumunda 20uA veriyor.bu direk motoru surmez.bu akimi nasil artirabilirim.nasil bir transistor sistemi kurmaliyim.v.b.
 bayagi ugrasmama ragmen bu sorunu cozemedim.programi hallettim.pic islemcisinin istedigim ayagi lojik veya lojik 0 yapiyorum.verici-alici sistemini yaptim. hazir rf modullerini kullaniyorum. ama motoru surme konusu karmasiklasti.bu tur projelerin motoru surerken kullanila sistemin semasi yok mu?motoru surerken kullanilan elemanlar ve semasi.
   http://rapidshare.com/files/66305791/sema.rar.html

selvi

hocam cevap ve gonderdiginiz kodlara baktim.oyuncak arabanin motorunu surme ile ugrasiyorum.sorun motoru surmek.onceki mesajdaki linkte sema vermistim.kulladigim sema son hali asagidaki linktedir.iki transistor baglantisi var.transistorlerin kollektor uclarini motorun uclarina bagladim.transistorlerden birini surdugumde kollektor ucu sifira cekiliyor.ama diger transistor kesimde olmasina ragmen onunda kolektor ucu sifir deger gosteriyor.bu durumda motorun iki ucu sifir olup calismiyor.
   http://rapidshare.com/files/66305791/sema.rar.html
programin verici-alici kodlari asagidaki linktedir.
http://rapidshare.com/files/66194246/oto_alarm.rar.html

mustafa_cmbz

hocam devrede h köprüsü kullanman gerek yada l293 böyece çok kolay motoru sağ veya sola  döndürebilirsin....

devre bu şekilde olacak :

http://rapidshare.com/files/66314599/oyuncak_araba.DSN.html

ayrıca diğer vericiler kısmında açtığınız konuyada bişeyler yazdım inceleyin :

http://picproje.org/index.php/topic,17711&postdays=0&postorder=asc&start=15

zamanında bende bu tür konularda çok zorluk çektim bilirim....

selvi

hocam elimde BD140 ve BD135 yok.onlarin yerine farkli transistorler kullanabilirmiyim.genelde bc tipi transistorler var.ayriyeten porta.2 ve porta.3  uclarin lojik durumlari nasil olacak.benim verdigim programi incelediniz mi?ornegin:porta.2=1 iken porta.3=0 yapip motoru bir yone hareket ettirme tersi yonde hareket ettirmek icin porta.2=0 iken porta.3=1 seklinde program yazdim.bu bicimiyle olur mu?eger olmuyorsa hocam mumkunse program uzerinde degisiklik yapabilir misiniz.
rf sitemiyle arabayi kontrol etmek istiyorum.amac mesafeyi artirmak.onun icin hazir modulleri kullandim.programin mantigi vericiden herhangi bir veri gonderiyorum.ornegin:ver=10 bilgisi gonderiyorum.alici gelen bilgi (AL=10) ise  arabayi ileri hareket ettirecek program kismi su sekilde yazdim. porta.2=1 ve porta.3=0 yapiyor.ver=20 gonderiyor.alici gelen bilgiyi kontrol ediyor.eger gelen bilgi su sekilde ise (AL=20)geri hareket ettirecek program kismini su sekilde yazdim.porta.2=0 ve porta.3=1 seklinde programi yazdim.
hocam buna gore program hakkinda goruslerinizi bekliyorum.

selvi

kusura bakmayin.bd135 ve bd 140 transistorlerni buldum.bundan sonra onemli olan programin dogrulugudur.oyuncak arabada 4 tane kalem pil kullanilmis.pic i besleyen voltaj motoru surmek icin sorun yaratir mi?

mech

pici 7805 ile besle. bir sorun olmaz.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

mustafa_cmbz

hocam size tavsiyem verdiğim 8 kanal rf devresini yapmanız onun hem fazla kanal seçeneği var yanı ileri geri sağa sola gibi eğer siz sadece 2 motor ile yapacaksanız  4 fonksiyon boşta kalır bunlarla da led felan yakıp söndürebilirsiniz modifiye gibi :D siz kaç adet motor süreceksiniz bende ona göre kodu düzenliyim yanı kısacası ayrıntılı bir şekilde ne yapmak istediğinizi anlatın bede size yardımcı olım...

ayrıca 8 kanal kumandayı köprü bağlantılarını gösterecek şekilde yeniden tasarladım bence  bu devreyi kullanın...sizin yapmak istediğiniz her yöne bir tuş atamak sanırsam değilmi...mesela sol ileri gitmesi için kumandadan 2 tuşa basmak yerine tek tuşla işi halletmek istiyorsunuz  fakat öyle daha karışık olucaktır....bu devreyi size şiddetle tavsiye ediyorum...

http://rapidshare.com/files/66346583/8_kanal_rf.rar.html  

illa kendiniz kod yazmak isiyorsanız orasına bişey diyemiyeceğim fakat benımde o kadar bilgim yok bu konuda :D kusra bakmayın elimden geldiğince yardım etmeye çalışıyorum zamanda kısıtlı o yüzden yoksa oturur seri iletişimi çözer size yardım ederim ....kolay gelsin...

bu arada h köprüsünü kontrol etme mantığı doğru sol= 1 iken sağ=0 ise motor sola döner  sol=0 iken sağ=1 ise motor  sağa döner......

selvi

iki motor surmek istiyorum.zaten oyuncak arabasinda iki motor var.bir tanesi hem ileri hemde geri ,ikinci motor hem sola hemde saga hareketi sagliyor.tabi hem sola hem ileri ve hem saga hem ileri kontrollerde olsa iyi olur.hocam eger olabilirse rf sistemi olsa iyi olur.yani vericiden butonlarla aliciyi(arabayi yonlendirme) kontrol etmek istiyorum.eger zamanzi alacaksa siz nasil uygun goruyoesaniz oyle duzenleyin.

mustafa_cmbz

2 motor ile  sağ sola döndürme mantığı şöyle olur..

diyelim motor sola dönecek:

sağdaki motor ileri dönecek soldakıde geri..aracı sağa döndürmek için bu olayın tam tersi olacak...siz en iyisi verdiğim 8 kanal devre şemasını iyice bir gözden geçirin....ihtiyacınız olan oradadır...sanırsam pic basic bilginiz oldukça az bu yüzden ilk önce basit uygulamardan başlayarak bişeyler yapmaya çalışın ileriki seviyede bu tür uygulamar için matığınız oturmuş olacaktır...kolay gelsin...

selvi

hocam belirtiginiz sekilde devreyi hazirladim.gerekli baglantilari yaptim.devreyi oyuncak arabasina baglamadan once hazirladigim alici-verici devresini denedim.aliciya beslemeverdigimde motor cikislari lojik1 dir.vericide 4 buton kullandim.butonlarla ileri,geri,saga ve sola hareket etmeyi sagliyor.vericide tek tek butonlara basarak motora baglanacak uclarin degerlerini okudum.sorun yok 1.motora giden uclar biri lojik1 iken digeri lojik sifir oluyor.2.motorda ayni dogru olcumleri yapiyor.
 fakat oyuncak arabada gerekli baglantilari yaptigimda motor uclari cok degisik degerleri gosteriyor.ama arabaya sagave sola donduren motor tam saglikli olmasada calisiyor.ama ileri ve geri harekette herhangi hareketlik yok.
6 tane kalem pil  yani 9 volt bagladim.voltaji 7805 regule entegresine verip 5voltcikis aldim.olcumdugu bazi degerleri soyledir:vericide 1.butona bastigimda araba tekerligi saga biraz donup duruyor.motor uclarindaki degerler 2.38v ve 0.45v ve diger motor 5v ve 5 v gosteriyor.2.butona bastigimda arabanin tekerligi sola biraz donup duruyor.degerler 0.29v ve 2.16v ve diger motor 5v ve 5v gosteriyor.saga ve sola donduren motorun uclarina  direk 9volt verdigimde saga ve sola donme daha fazla oluyor.
   ileri ve geri hareket ettiren motor uclarindaki degerler:3.butona basildiginda 0v ve ov diger motor 5v ve 5v gosteriyor.4.butona basildiginda ayni degerleri gosteriyor.
 bu sorunu sebebi ne olabilir.normalde motorlara baglamadan 4 butonda saglikli calisiyor.fakat cikislar motorlara baglandiginda farkli degerler gostermesini sebebi ne olabilir.
hocam kusara bakmayin.sizi cok mesgul ettim.ama ilk ugrasim oldugu icin zorlanacagimi biliyorum.sizlerin katkilari asacagima inaniyorum.ben kendi yazdigim alici-verici programi denedim.yukardaki mesajlarda kodlari vermistim.devre motorlara bagli iken pic islemcinin motoru suren uclari beklenen sekilde ,ama motora farkli yansiyor.yani 1.butona basildiginda porta.2=1 ve porta.3=0 farkli butonlara basilmadigi surece bu degerler sabit kaliyor.