programda anlasilmayan durum

Başlatan selvi, 30 Ekim 2007, 09:34:49

mustafa_cmbz

http://rapidshare.com/files/66553646/sema2.DSN.html

sanırsam devrede pic'e 5volt sağlamak için regüle entegresi kullandınız ve motor kontrolü için kullanılan transistörlerin beslemelerinide 7805'in çıkışından aldınız eğer böyle ise devrenizi linkteki devre gibi düzenleyin...yani transistörlerin beslemelerini 7805'in girişinden yani direkt pilden alın :D

bundan önce transistörlerin ayak bağlantırlarının doğru olup olmadığını kontrol edin...

program mevzuna gelince: tek tuşla yön kontrolü yapmak karışıklığa yol acar. ve bence gereksiz diyelim aracı sola çevirmek için tek tuşla işi halletiniz fakat aracı belli bir yerden sonra düz ileri daha sonra yine sola çevireceksiniz diyelim bu standart olmayacvak tabiki fakat sönüşlerdeki zaman farklılıkları yüzünden siz o butondan o butona geçerken zaman kaybı yaşarsınız benım tavsiye ettiğim yöntemle aracı sola döndürmek için 2 tuş 'a birden basarsınız fakat misal araç aniden sola dönmesi için 1. tuşa basılı tutar 2. tuştan parmağınızı çekip hemen diğer tuşa geçirirsiniz...

eğer devreyi oyuncak arabada değilde başka bir yerde kullanacaksanız daha açıkça söyleyinki ona göre yardımcı olalım :D

sizin devrenın koduna mesela 1 tuş basılıyken motorlar aktif edilir ve o komutlara ıf s1=1 then xxxx 'e git s2=1 then suraya git gibi yapılabilinir...tam anlayamadım aslında ama siz ilk önce elinizdeki mevcut kodları inceleyin sonra sorunu çözeceksiniz....kolay gelsin...

mustafa_cmbz

ANA:

IF ı=10 THEN  KONT1   'IFLER DEĞİŞKEN OLABİLİR MESELA "I" DEĞİŞKENİ 
IF ı=20 THEN  KONT2
IF ı=30 THEN  KONT3
IF ı=40 THEN  KONT4 

goto ana

KONT1:
HIGH SAG1
LOW  SOL1
IF ı=0 THEN KON1
GOTO KONT1

KON1:
LOW SAG1
LOW SOL1
ı=0
GOTO ANA
[/color]

şöyle olabilir....mesela seri bilgiden gelen bigiyi pic okur değişken değerine göre mesela 10 bilgisi geldi ıf ı=10 ise kont1 etiketine git daha sonra işte karşı taraf baska bir butondan elini çektiğinde ı=0 yapıcak bir kod lazım ama tam toparlayamadım yarın atelye var boş bir anda bişeyler çizer yardımcı olurum...ama ben senın verdiğim devreyi yapman taraftarıyım :D kolay gelsin...

selvi

hocam siz sadece ileri,geri,saga ve sola hareket edecek sekilde program yazsaniz da olabilir.rf kismini ben ona gore ayarlarim.porta.2 ve porta.3 ileri ve geri hareket icin.portb.4 ve portb.6 sola ve saga hareket icin.bu sekilde programda yardimci olabilme imkaniz varsa  iyi olur, oyuncak araba icindir.
ileri ve sola yada ileri saga donderme iliskin eger buton gerekirse o sekilde de duzenleyebilirsiniz.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

selvi

http://picproje.org/main/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=118748#118748
yukardaki linkte verdiginiz program motora sag ve sola dondurmek icin mi?ileri ve geri hareketi saglamak icin nasilbir program gerekli.
  H koprusu motoru surecek gerekli akimi veriyor mu?cunku  sag ve sola dondurme kisminda voltaj degerleri cok dusuyor,
 sorun daha karmasik hale geldi.bildigim yontemleri denedim fakat beklenen sonucu alamadim.bu kadar ugrastan sonra birakmakta fazla dogru olmaz.bu konuda ilk ugrasim.tecrubelerinizde ve bilgilerinizden faydalanmakistiyorum.sizleri cok ugrastirdim.fakat bu konu benimicin cok onemli.bir yolunu bulup cozmek istiyorum.

mustafa_cmbz

benım size tavsiyem benım verdiğim menülü oyuncak araba devresini yapın...sa-sol mantığını kavramanız için baslagıç olur...birde sunu sormak isityorum 8 kanal olan devreyi niçin kullanmıyorsunuz? bence işinizi fazlası ile görecek bir devre siz sadece h köprüsüne baplantılarını yapcaksınız.. eğer h köprüsü ile başarılı olmadı iseniz l293 edinin ve daa sheetini inceleyerek basit bir uygulama yapı ve daha sonra sizin yapmaya çalıştığınız devrenin kodlarını ona göre düzenleyin ve rf sistem ile kontrolü gerçekleştrin...bence herşeyi basamak basamak yapın sitede bir hocamız şöyle demişti galiba step to step :D  böylece olayı daha iyi kavrar ve eksiksiz olarak kafanızda canlandırısınız ve daha orjinal projeler kurabilirsiniz...

selvi

hocam benim kullandigim vericiden de 8 li switch kullandim.simdilik sorun rf kismi değil.sizin ilk verdiginiz kodlar biraz daha farkli  gozukuyor.
 benim simdilik sordugum arabaya monte edilecek devre kodlari.sizin verdiginiz o kodlar arabayi sag ve sol mu hareket icin mi.ileri ve geri hareket icin kod kismi sizden var mi?
  elimde surucu entegresi yok.H koprusu motoru surecek akimi uretmiyor mu?elimde iki oyuncak araba var.biri 49mhz digeri 27 mhz di ve onun devresini soktum.normalde araba 4 kalem pil ile bayagi iyi calisiyor.bunlarin surme kismi nasil.cunku araba uzerindeki devrede 13 tane transistor var.belki bir kismi rf katina ait olabilir.

mustafa_cmbz

http://www.robbot.org/default.aspx?pid=4745   motor kontrolü

http://www.robot.metu.edu.tr/dosya/surus_sistemleri.pdf   sürüş sistemleri hakkında bilgi

birde surasını bir gez :D

http://robot.metu.edu.tr/index1.php?link=5

benım uyguladığım sistem difransiyel sürüş sistemi yani motorun biri ileri dönerken diğeri geir dönüyor ve böylece hangi motor geriye dönerse araç o yöne dönüyor verdiğim linkte dediğim sistemi kendi eksenı etrafında döndürmek için kullanmışlar fakat motor devamlı dönmez ise bu yöntem basitçe kullanılır...yani artık gerisi sana kalmış birsey:D