400 WATT gücünde led driver için yardımlarınızı bekl

Başlatan sagamen, 01 Kasım 2007, 13:19:02

sagamen

led driver için 400 watt/12v=33.333 amper sınırlı ortalama bir led driver yapmaya calısıyorum ama adam gıbı  bir transistor bulamadım  bulduklarımda turkıyede yok bu konu hakkında yardımcı olabılırmısınız.
herkEse kolay gelsin

Maxim

Alıntı yapılan: "sagamen"led driver için 400 watt/12v=33.333 amper sınırlı ortalama bir led driver yapmaya calısıyorum ama adam gıbı  bir transistor bulamadım  bulduklarımda turkıyede yok bu konu hakkında yardımcı olabılırmısınız.

neden transistor ? MOSFET veya IGBT olmazmı ?

sagamen

herkEse kolay gelsin

Cetinal

hmm

IRFP250  200V  33A mesela
IRFP260  200V  46A mesela

sagamen

IRFP260 turkıyede rahat bulunabilirmi  ve nerede bulabilirim
herkEse kolay gelsin

hademe

IRF3205 veya IRFZ44 işini görür bence, IRFP serileri yüksek voltajlı ve iç dirençleri fazla gereksiz yere güç kaybı ve ısı olacaktır.
Her türlü temizlik işleri yapılır.

sagamen

IRFZ44'ü  33 amper  için ısınma problemi olurmu  400watt enerji harcayacagım
herkEse kolay gelsin

sagamen

açıkcası hiç moslarla calışmadım daha cok bd ve bc sreileri vs bu konuda nasıl bir devre yapmam gerekiyor
herkEse kolay gelsin

alayli

Alıntı yapılan: "sagamen"açıkcası hiç moslarla calışmadım daha cok bd ve bc sreileri vs bu konuda nasıl bir devre yapmam gerekiyor

"PWM" konusunu araştır. Mosfet olarak o amperlerde tek başına IRFZ44 ısıl sorun çıkarır yada büyükçe soğutucu ister. 2'li 3'lü paralel çalıştır. Mosfet'ler artık aliminyumdan (soğutucu) daha ucuz...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "sagamen"led driver için 400 watt/12v=33.333 amper sınırlı ortalama bir led driver yapmaya calısıyorum ama adam gıbı  bir transistor bulamadım  bulduklarımda turkıyede yok bu konu hakkında yardımcı olabılırmısınız.

Nasıl bir led driver dır bu :P
illa ki bu kadar büyük bir sürücü lazım olursa bunu parça parça yapmanız daha mantıklı olur. mesela 40 W gibi,

files

Alıntı yapılan: "Erol"Nasıl bir led driver dır bu
Ben LED driver, özel efekt devresi üretiyorum
boğaz köprüsünün aydınlatması, bir duvardaki reklamın, havuzun ı gibi büyük led işleri var. RGB çubuklar , şeritler, hortumlar... oluyor. onları böyle güçlü tek kartlar ile sürüyoruz.

Ufak güçlerde yerli imalat pek şansımız yok.  uzakdoğudan  kumandalısı daha ucuzu geliyormuş.  Yüksek güçler ve özel efektlerde avantajlı oluyoruz.

sagamen

3watt  ledlerle yapılmiş rgb  için kullanacağım ırfz 44 için başka arkadaşlardan yardım beklıyorum  33 amperde ısınma problemi olmadan nasıl halledebılırız acaba?
herkEse kolay gelsin

Maxim

ısınmadan olurmu ? birazcık ısınsın ne olurki ?

IRFZ44 continuous akımı 35 A diyor manuel ,
yani sürekli akım 35A !

siz bunun pwm le süreceksiniz heralde ?
yani birim zamanda mos üzerinden geçen akım çok daha az olacak ,
bence çok az ısınacak belkide ,

yanlışım varmı ?

sagamen

bu konu ile ilgili bir örnek deve şeması  varmıdır ki   bu arada yanlısım var sa düzeltin  ırfz 44 'ün g bacagını 1k drençle  gnd  verecem
herkEse kolay gelsin