Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

reaktif role ile ilgili

Başlatan sahinler64, 06 Kasım 2007, 15:11:18

sahinler64

ustalar hepinize kolay gelsin.sizlerden bir ricam olacak.
ben reaktif role ile ilgili bir proje geliştirmek istiyorum.yani şöyle.
bir adet pic kullanarak bir motorun akımını ölçmek ve o motora denk gelen kondansansatörü devreye sokmak istiyorum.yani bir nevi kompanzasyon ama bir pic ve bir akım trafosu kullanarak.hazır bir sürü sistem var ama ben kendim yapıp kullanmak istiyorum.
bunun için sizlerden bir fikir istiyorum.
sadece bir başlangıç için...
veya akım trafosundan nasıl bir bilgi gelir ve bunu nasıl pic"e okutabilirim...
SAYGILARIMLA...

idemirdoven

Kolay gelsin.

1. Sadece akım ölçerek bu işi yapamazsın. Bu işi yapabilmek için faz farkını ölçebilmen gerekir. Çünkü reaktif yükün ölçülebilmesi için cosFİ değerinin bilinmesi veya ölçülebilmesi gerekir. Ancak şu olur. Çekilen akıma göre veya benzeri bir sisteme göre tahmini bir kondansatör devreye sokabilirsin.

2. Akım tafosundan 0-5 A arası akım gelir. Değişen taraf motor tarafıdır. Örneğin; akım çekilen tarafın akımına bağlı olarak 100/5,200/5, 600/5 ... gibi akım trafoları mevcut. Primer tarafı değişir ama sekonder tarafı daima sabittir. Çekilen akıma göre 0-% A arası akım üretir.

3. 0-5 A'i 4-20 mA değerine dönüştüren dönüştürücüler piyasada mevcut. Bunu PIC'in analog girişine bağlayıp değerlendirme yapabilirsin.

4. Piyasada değişik markalarda reaktif röleler mevcut. Bu doğru ama hiçbiri de sadece bir pic ve bir akım trafosundan oluşmuyor. Bu kadar basite indirgememek gerekir.