DS1307 çıldırttı

Başlatan mech, 10 Kasım 2007, 10:05:44

mech

Aslında sorun kristalde. Çünkü, sadece 3V pil girişinden pille besleyip 1 tam gün beklediğimde, 2 sn geri kalıyor. Yani devrede çalışan başka hiçbirşey olmadığına göre hiçbirşeyden etkilenemez. Kristalin frekansını ölçmeye çalıştım ancak çok zayıf olduğan sanırım ölçemedim(frekansmetre ile). Bu frekansı(32.768KHz) elimdeki imkanlarla en iyi nasıl ölçerim. Osiloskobum var.
 Piyasada kristalin iyisi kötüsü mü var , fiyatından mı anlarız. Bendeki kristalde hiçbirşey yazmıyor. Bir de bu kristalin dışını şaseye lehimlediğimizde bozulabilir mi? Teşekkürler.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

alayli

Alıntı yapılan: "mech"................ Bir de bu kristalin dışını şaseye lehimlediğimizde bozulabilir mi? Teşekkürler.

Havyayı kristalin üzerinde çok fazla tutmayıp çabucak lehimlersen bir sorun olmaz. Bahsettiğin frekans kaymalarının giderilmesi için kristal gövdesini şaselemek çözüm için birebirdir...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

CLR

Merhaba ,

Benim de geçenlerki projemde de buna benzer sorunlar oldu sebep kristal ,
önce endüstriyel klima tasarımım için patates ds1307'ler geldi bize, çalışmıyordu, ilk gördüğümde üzerindeki baskısından şüphelenmiştim ama dandik görünümlü olan ve düzgün çalışan IC'lerlede çok karşılaştığım için pek takmadım. Bunu hallettim sonra test için kullandığım kristal sorunlu çıktı.
Aynı şekilde kristalin üzerinde bir şey yazmıyordu. Zaten kristalden başkada sebep olamazdı.

Değiştir geç. Hep çinliler yüzünden oluyor, daha öncede büyük kısmı arızalı RAM gelmişti. Tester yaparak çözdüm işi. Kolay gelsin.
Knowledge and Experience are Power

POWER

Arkadaşım aşnı sorunları bende yaşadım kristalden olsa gerek hata.Bende o dönemde aldığım kristalin üzerinde hiç bir harf rakam yoktu.Kol saatinden söktüğüm kristali taktım sorun çözüldü.
TB6BKG

mech

Yeni kristal aldım üstünde frekansı yazıyor.
devre +5V ile beslenirken kristal frekansı 32.766KHz çıkıyor. Pille beslenirken yani kapalıyken, kristal frekansını okuyamıyorum. Açıkken denemedim ama kapalıyken günde 1sn geri kalıyor.
hesaplarıma göre 1 hz oynama 3sn'ye tekabul ediyor.
kondansatör hiçbi işe yaramıyor.

32768 Hz sonra 1 Sn atıyor. dolayısıyla 32767 Hz sonra 0.999969 sn atıyor. Bu 1 günde; 1 GÜN=24*60*60 sn=86400sn

eğer 0.999969 saniye'de bir atarsa; bu değer=86397 sn ediyor.
yani 3 sn geri kalıyor. Öyle görünüyor ki; 32768.00 gibi bir değerde kristal bulmak gerek.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır