Pic ile cok uzak mesafelerdeki,birçok ısı sensöründen b

Başlatan askb, 13 Kasım 2007, 18:08:57

askb

Arkadaslar herkese selamlar.
yapacagm bir projede fikirlerinizi ve yardımlarınızı almak istiyorum.
proje su sekılde :

(seri haberleşme kullanarak)  
    115 farklı  noktada slave kartlarımız olacak ve bu kartlar uzerınde , (ds18b20 kullanılacak)4 adet ısı sensorumuz var. Bu ısı sensorlerinden biri, 40 derecenın altına düştüğünde veya 70 derecenın uzerıne cıktıgında Master kartımıza  sinyal gonderecek.Master kartımızda bu bılgi ışıgında çeşitli işlemler yapacak.(lcd ekrana yazacak buzzer ıle uyaracak vs.)Buraya kadar hersey tamam.
    Sorun şurda :
    seri veri yolu 3 ana koldan ayrılıyor ve bu kollardan damar seklınde yıne ayrılarak uc noktalara ulasıyoruz.bu noktalarda slave kartlarımız mevcut.En uzak mesafemiz 1650 mt.Bu noktaya ulasana kadar hattımda bircok slave kartta mevcut.Seri veri yolunu da, mevcut kablo kanalını kullanarak götürecegim ve kanallarda enerji kablolarıda mevcut.Kablolamayı yeraltında bulunan galeri( tüneller var) oradan yapacagım.

Takıldıgım noktalar:
1.    1650 mt uzaklıktaki slave kartla haberleşmeyi nasıl yaparım.(1200 mt yi asıyor)

2.enerji kabloları sorun olurmu?

3.Rf ile yapamayız.slave kartlar tünel içerisinde ve cok maliyetli olur.

4.kendi arasında, veri yolu bircok kola ayrılıyor sorun olurmu?

Bu projeyi siz olsanız nasıl yapardınız.önerilerinizi tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ederim.herkese iyi çalışmalar.

bigbey

TA6R

mert3162

En mantıklı basit yolu fiberoptik derdim ancak sanırım maliyet sorunu olabilir bu durumda

I am thinking...

En mantıklısı bigbey hocanın verdiği sistem
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

askb

Syn bigbey hocam teşekkür ederim.Bunu kullanmayı dusunuyorum.Bu tekrarlayıcıyı Türkiyede bulabilecegim bir adres biliyormusunuz.Birkaç sorum daha olacak.

1.Sn75179 kullanarak full-dublex haberlesme yapacagım.dat3590 bu ıs ıcın uygunmu ıngılızcem fazla ıyı olmadıgından datasheetınden fazla bısey anlamadım.

2. Slave kartların beslemesını,guclu bır adet tafo kullanarak(master kartın bulundugu yerde),slave kartları beslemem dogru olurmu?Bircok sayıda slave kart olacak. Ornegın 24 v vererek 800mt ılerdekı slave kartın beslemesını versem olurmu?Cat6 kablo kullanacagım.besleme ve data ıcın bu kabloyu kullanacagım.sizce uygunmu?selamlar ıyı calısmalar..

bigbey

1. dat3590n işinize uygun  türkiyede nerde bulunur bilemiyorum ama bunun gibi birçok ürün türkiyede biryerlerde bulunabilir diye düşünüyorum.
Mesafe arttıkça veri transfer hızı düşmekte buna dikkat etmelisin.
2. güç besleme işi için tek hattan enerji yollayabilirsin fakat gerilimi biraz yüksek tutup kullanacağın yerde 7824 gibi bir fix transistör ile regüle edip kullanabilirsin. Gerilimi 30 volt verirsin sonra yerinde 24 volt'a regüle edersin
TA6R

askb