çiçek sulayıcı sorunu ?

Başlatan mustafa_cmbz, 29 Kasım 2007, 20:03:40

mustafa_cmbz

arkadaşlar bir aralar nette dolaşırken bulduğum ve arkadaşa sınav iş olarak bu devreyi tavsiye ettim ve pcb'sini çizip uyuglamaya geçtik fakat devreyi kurduğumuzda şöyle bir sorunla karşılaştık sorunumuz lcd'de hiç bir şeyin gözükmemesidir....

pic'in 4 nolu bacağına 10k'lık direnç bağladım fakat sorun ondan değil gibi duruyor isis simulasyonunda devre çalışmakta fakat uygulamada çalışmıyor benım aklıma gelen 2 ihtimal isisite bu devreyi kım çizdiyse artık krıstal kullanmamış acaba bu gerçekte de böylemi olması gerekir ve diğeri ise pic'in  config ayarları sanırsam sorun bundan kaynaklanmakta şimdi acaba burdan hangilerini enable hangilerini disable yapmam gerek yardırmcı olurmusunuz....aşağıda isis simulasyonu ve programlayıcımın config sayfasından cektiğim görüntü mevcut...

isis simulasyonu ve hex. kodu :

http://rapidshare.com/files/73147213/_i_ek_sulay__305_c__305_.rar.html

config sayfası :

Elektron74

WDT Disabled yapın. Deneyin.
Yarın; yorgun kimselerin değil rahatlarına kıyabilenlerindir.

ete

Program içinde config ayarları için gerekli komut var zaten ve programlayıcı bunları otomatik seçiyor. Bu seçime göre, pic'e MCLR direnci bağlanmayacak ve ayrıca kristalde bağlanmayacaktır. Bu şekilde çalışması gerekir.

Yalnızca Beslemeleri girin daha doğrusu isisdeki bağlantının aynısını yapın yeterli olacaktır.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

mustafa_cmbz

hocam dediğiniz malzemeleri söktüm fakat yinede çalışmıyor başka lcd denedim yine sorunum çözülmedi ve 7805 ısınıyor fakat hiç bir yerde kısa devre yok elimde kaynak koduda yok.....

bu arada devre isisteki gibi ilk çalıştığından 3-4 snye sonra röleyi çekiyor fakat lcd de görüntü yok benım aklıma gelen şey su porta.4 bitine pull-up yapılmış 10k lık diren ve rs bağlantısı acaba burdan kaynaklanıyor olabilirmi?

ete

PortA.4  Open Collector dur ve + yı alması için Pull-up yapılması gerekir. Diren. bu iş için. DOkunmasan daha iyi olur. 7805 ısınıyor ise ya pic bozuk yada LCD niz bozuk bence kontrol edin. LCD nin 3 nolu bacağı Kontrast bacağıdır. İsis de bu olmadan çalışır. Ancak gerçekte burası 10K lık trimpotun orta ucu ile beslenir. Trimpotun diğer iki ucu +5V ve GND ye bağlanacak ve uygun kontrast ayarı trimpotdan ekrana bakılarak yapılacaktır.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

POWER

Arkadaşım dosyayı yeniden yükleyebilirmisin.ben indiremedim.Benim böyle bir projem vardı.Şayet o ise ben o devreyi yapmış idim sorunsuz çalışmıştı.
TB6BKG

POWER

Evet  ETE hocamız olayı özetlemiş.Devreyi indirebildim.Proğram benim yazdığım proğram.Bitirdiğim zaman devrenin uygulamasını yapmıştım hiç bir sorunu yok proğramsal anlamda.Bence sis kurduğunuz devreyi titizlikle tekrar inceleyin.Muhakkak gözden kaçırdığınız bir nokta vardır.Kristal kullanmanıza gerek yok.config ayarlarından kristal ve pull-up dirençleri için gerekli ayarlar yapılmıştır.
TB6BKG

lojikmemo1

merhaba
Arkadaşların dediği gibi vee ucuna pot bağlamalısın ayrıca WDT 'yi mutlaka kapatmalısın.
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.

mustafa_cmbz

@power hocam lcd'nın 3 nolu bacağına potun orta ucunu verdim diğer 2 ucuda +/- 'ye bağladım sorunum çözüldü... fakat bu devrede anlayamadığım bir nokta var mesela devreye ayarlar girilmeden 5 snyede bir röleyi çekiyor saat'te 1 oluyor peki biz saat ayarlarını yapınca ve sulama ayarlarını yapınca bu devre ne zaman devreye girecek ? onu ayarlayabiliyormuyuz..

POWER

Alıntı yapılan: "mustafa_cmbz"@power hocam lcd'nın 3 nolu bacağına potun orta ucunu verdim diğer 2 ucuda +/- 'ye bağladım sorunum çözüldü... fakat bu devrede anlayamadığım bir nokta var mesela devreye ayarlar girilmeden 5 snyede bir röleyi çekiyor saat'te 1 oluyor peki biz saat ayarlarını yapınca ve sulama ayarlarını yapınca bu devre ne zaman devreye girecek ? onu ayarlayabiliyormuyuz..
Verdiğin linkteki proğramı inceledim isiste.Proğram 23:59:55 ile başlıyor.Bunu simülasyon yapılırken kolay görünsün diye bu saatte başlatmıştım.00:00:00 olunca 5 saniye alarm aktif oluyor yani röle çekiyor.6. saniyede role bırakıyor ve senin dediğin gibi 1 saatte bir de bu alarm aktif olmuyor.Bu proğram özellikle çiçek sulama için yazıldığı için normal saat proğramlarında olduğu gibi alarmı istediğin saate kurma imkanın yok.Dikkat ettiysen alarm sadece 00:00:00 da aktif oluyor.Yani 24 saate bir.Bu sabit değişmiyor.Fakat çoğu çiçeğinde 24 saate bir su ihtiyacının olmayacağını düşünerek(3-5 gün olabilir)sulama kaç günde bir yapılacaksa bunun için bir menü oluşturdum.Bunu burdan ayarlayabilirsin.İkinci ayarlanacak kısımda role çektikten sonra kaç saniye/dakika/saat aktif kalacaksa onu ayarlayabilirsin.Ayrıca ayarlanan herhangi bir saatte alarmın aktif yapılabileceği  bir proğram yazılabilir.
TB6BKG

mustafa_cmbz

program iyi düşünülmüş ve tasarlanmış ellerinize sağlık devre muhteşem çalışıyor...fakat sizden bir ricam daha olucak tı benım elimde sadece hex. kodu var kaynak kodları basic mi acaba eğer basic ise paylaşıma açabilirmisiniz...?