l298 Çalışmıyor!!!

Başlatan shark27, 24 Aralık 2007, 15:07:52

shark27

herkese selam ben bi izci robot yapıyorum.Arkada 2 teker önde yardımcı teker olucak .Arkadaki tekelerin çizgiye göre pwm metodu ile hızlarıyla oynuyacağım.Devreyi yaptım motor uçlarından gerilim alıyorum.Ancak küçük bir motor bağladım bi çıkışa hiç çevirmiyor.Boşta 8 volt var motor 4 voltla filan çalışıyor .Ancak dediğim gibi motor dönmüyor.Bi anlaşılmaz ses çıkıyor tiz ince motoru bağlayınca yptığım devrenin simülasyonunu veriyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.Kolay gelsin...

[/URL][/img]

mcan

darbe genişliği çok çok küçük olmasın sakın? pwm nin darbe genişliği yüzde elliyken dene yinemi dönmüyor?

ferdem

Devre şemanıza baktım da neden 2 ayrı L298 kullanıyorsunuz, bir L298 ile iki DC motoru sürersiniz. Bir de PWM leri sens uçlarına vermişsiniz(?) PWM leri inputlara vermeniz gerekirdi. Sens uçlarını topraklayabilirsiniz, bu uçlar çekilen akımla ilgili bir bilgi veriyordu sanırım, ben topraklamıştım.

Yukarı yazdıklarımı hallettikten sonra PWM olayında şunlar gözünüzden kaçabilir:

PWM frekansına da dikkat etmeniz gerekiyor. header dosyasına bakarsanız bir kaç seçenek var. PWM frekansı
1) L298 motor sürücünüze uyumlu olmalı(typical 25Khz, max 40Khz olarak verilmiş)
2) motorunuza uygun olamalı.

Multimetrenizle ölçtüğünüz PWM çıkış pinleri yanıltıcı olabilir.

Her DC motor PWM le rahatlıkla sürülür diye bir şart yok, zamanında elimize geçen motorlardan PWM e çok uyumsuz davrananlar oldu. İçinden çıkamadık labda görelim dedik, farklı frekanslarda farklı "duty cycle" lara acayip farklı sonuçlar veriyordu. Örneğin bir frekansta "%20 duty cycle" a kadar harekete geçmezken(genelde tiz sesler çıkararak) başka bir frekansta %70 %100 arasında fark olmuyordu, vs vs sonra o motoru bir kenara bırakmıştık.

İyi çalışmalar.

ferdem

Mesajı yine 2 defa gönderdim! Tekrar göndere basmadan önce gidip gitmediğine emin olmak için farklı bir pencere açıp foruma baktım ama... Affoluna.