ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

arslan74

Alıntı yapılan: "mp3dragon"@arslan74,

verdiğin 1. link S3C2410 içindir.

Merhaba,

Bu linkler Samsung ARM9 ait dökümanlardır. Ancak işlemci samsung olsa bile kullanılacak arabirim arasında fazla birşey değişmiyeceğini düşünüyorum. Besleme katlarında başka malzeme kullanmışlar. Ram olarak da SDRAM kullanmışlar. winbond ait bir SDRAM piyasada bulunurmu bilmiyorum ama tek ram olayı cözmüşler.

Cinli arkdaşdan birazda bilgi aldım. Orada arm9 board fiyaltarı kac lira diye sorduğumda, bana 50 - ile 600 $ arasında bir fiyat değiştiğini söyledi. Fiyat ve performans olarak ta bana Samsung'un ARM9 chiplerini önderdi, ancak sizinde belirdiğinizini gibi bu chiplerin kılıflarını lehimlemek problem. Ancak cinliler bu ARM işine gercekten cok fazla ilgileniyorlar ve yazılım geliştiryorlar. Cin malı cep telefonların , PDAların ve mp3 player yagınlaşması temelinde arm işlemcilerin yazlım yazmak tan geciyor. Eğer bizlerde arm işlemciler tabanda program geliştermede iyi bir yere gelirsek kendimizde böyle sistemleri yapabilecek konuma gelebiliriz.

Selamlar.

mp3dragon

@ugurtarlaci,

Malzemenin datasheeti olsa yeterlidir tahminim.

@arslan74,

Çok doğru noktalara temas etmişsin. Gerçekten ARM işlemciler özellikle Çin'de çok yaygın. Birde değişik bir durum var, özellikle Samsung işlemcilere neredeyse tapıyorlar. Onlar için bulunması kolay ve ucuz temin imkanları dolayısı ile sanırım. Tabii burada handikap bu sebeple çoğu S3C24xx dökümanının Çince oluşu. Çin'de ABD ve Avrupa menşei li ARM ler pek yaygın değil. (NXP işlemciler kısmen) Bizim işlemcinin İngilizce dökümanı daha fazla. Belki 2. proje daha gelişmiş BGA kılıf olur eğer lehim işinide çözersek.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

arslan74

Alıntı yapılan: "mp3dragon"@ugurtarlaci,

Malzemenin datasheeti olsa yeterlidir tahminim.

@arslan74,

Çok doğru noktalara temas etmişsin. Gerçekten ARM işlemciler özellikle Çin'de çok yaygın. Birde değişik bir durum var, özellikle Samsung işlemcilere neredeyse tapıyorlar. Onlar için bulunması kolay ve ucuz temin imkanları dolayısı ile sanırım. Tabii burada handikap bu sebeple çoğu S3C24xx dökümanının Çince oluşu. Çin'de ABD ve Avrupa menşei li ARM ler pek yaygın değil. (NXP işlemciler kısmen) Bizim işlemcinin İngilizce dökümanı daha fazla. Belki 2. proje daha gelişmiş BGA kılıf olur eğer lehim işinide çözersek.

Merhaba,

Kılıf için aklıma söyle bir cözüm geldi.
ARM'lerde Pentium gibi bir kılıf yokmu. Eğer öyle bir kılıf var ise ARM direkt takmayız. Soket yardımıyla takarız. Sadece soketi boarda lehimlemek sorun kalacağız. ARM bozulduğunda ise soketinde sökmemiz yeterli olacaktır.

Selamlar

gallavi

Alıntı Yap
Kılıf için aklıma söyle bir cözüm geldi.
ARM'lerde Pentium gibi bir kılıf yokmu. Eğer öyle bir kılıf var ise ARM direkt takmayız. Soket yardımıyla takarız. Sadece soketi boarda lehimlemek sorun kalacağız. ARM bozulduğunda ise soketinde sökmemiz yeterli olacaktır.

Dediğin şekilde olmaz çünkü işlemci pinleri karta gireceği için 4 katlıda olsa bağlantıları geçirecek yer kalmaz zaten o tip bi kılıfda hiç görmedim pc işlemcileri hariç linkler için sağol
DemirHan=gallavi;

Veli B.

Romdan olumsuz cevap geldi. Hicbirisini temin edemiyorlar. Sanirim miktar dusuk kaldi onlar icin  :arrow:

mp3dragon

Böylece Dist. konusunda da epey tecrübemiz oldu. Rom en azından Microchip Dist. MCP130 içinde mi birşey söyleyemedi? Başka ülkede olsak sponsor olmak için yarışırlardı.

Bu arada MAX3243 ler geldi. Teşekkürler leblebitozu.

murats123

Arkadaşlar kolay gelsin çalışmalarınızı hayranlıkla izliyorum.BGA lehimleme ile ilgili  gördüğüm  bir kaç şey söylemek istiyorum, kardeşim cep telefonu tamircisi telefonlardaki bga ciplerini hergün defalarca  söküp takıyorlar ve çok kolay bir şekilde bunu normal bir hava tabancası ile yapıyorlar.Olay kısaca şöyle hava tabancası ile  bga cipi kaldırıyor  daha sonra  ellerinde  metalden yapılmış çeşitli kılıflara ait bacak bağlantılarından hangisi uyuyors cipin altındaki bacaklara yerleştiriliyor ve üstüne sıvı lehim denen pasta gibi bir maleme sürülüp hava tabancası ile ısıtılıyor soğuduktan sonra metal kalıp çıkarılıyor  cipe bga ayaklar yapılmış oluyor daha sonra reçine denen bir malzeme pcb nin üstüne konulup üstüne cip  yerleştiriliyor ve hava tabancası ile ısıtılıyor bir iki ufak ayardan sonra cip oturuyor. Bunu günde defalarca yapıyorlar eğer pcb yapılabilirse lehimleme  işi bga için sorun olmaz. kolay gelsin.

picusta

Semanin yeni versyonuna baktim.
Sinyal yönleri eklenmis, bir öncekinde yoktu. Fakat MAX3243 komponentinde sinyal yönleri tam belirtilmemis. USB host kismina bir IC veya transistör taksak? USB spesifikasyonunda yazan gerekli Vusb kondanstör ve iç direnç degerlerini gözönünde bulunduruyorsunuz dimi?
Bu projede "concurrent engineering" uygulama vakti geldi: Bir ekip Hardware tasarimi yaparken diger ekip yazilim üzerine kafa yormaya baslasin.
Bunun için yeni bir baslik açalim, dosyalari birlestirelim: derleme ortami, derleyici, Linux çekirdek, muhtelif driver, nasil yapilir, nereden baslanir, vs...

mp3dragon

@picusta,
max3243 sonradan eklendiği için sinyal yönleri değiştirilmedi.Daha şemada düzenlemeler devam ediyor.
USB host konusunda daha önce uyarılarda bulunmuştunuz. Ben de baktım. Bazı şemalarda USBDF01W5 (EMI Filter) türü bir eleman kullanılmış. Bazıları ise bizim gibi bağlamış.Örneğin bizim şemadaki USB host bağlantısı ATMEL orijinal ile aynıdır. Bu tür elemanları temin konusunda zorlanıyoruz açıkçası. Ya çok pahallı, ya teslim süreleri çok uzun, ya da hiç bulunamıyor. Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz? Örneğin bu malzemeyi(USBDF01W5)  ve bulamadığımız bir kaç malzemeyi bulunduğunuz yerden alıp posta ile gönderebilirmisiniz? Katılım payınızıda böylece karşılamış olursunuz.
Yazılım konusundaki görüşlerinizde haklısınız. Yazılım konusunda tecrübeli arkadaşlarımızda bir yandan yazılım ihtiyaçlarını belirlemeye başlarlarsa iyi olur.

files

SMD dizgi hakkında: Bu işi makine ile yaptırmak istiyorsanız elek gibi birşey yapılması gerekiyor. çelikten zar gibi bir şeymiş. birkaç yüz$ ona gerekir. makinenin hazırlanması ayarı enaz 1 gün. herşey tamamolunca 5-10 dakikada cihaz bunları dizer. sonra fırına verilecek. Bu makinelere sahip arkadaşım var. 200 adet civarı kartı -ona yaptırmam mümkün olmadı. yani bunu ayarlayana kadar, elek parası vs uğraşmak yerine  elde yap daha iyi olur dedi.

teknikelektronikci

mp3 dragon hocam

9 subatda 1 haftaligina isvicreye gidecem gitmisken malzemeleride alayim diyiyorum büyük olasilikla digikeyden alacam asagidaki malzemeleri aratirdim cogunu buldum bir tek AT91RM9200QU002 ,MICROCHIP MCP130,RTL8201 parcaalrini bulamadim acaba bunlarin farkli kodlarimi var?

ATMEL AT91RM9200QU002
2 EPSON S1D13506
3 ATMEL AT45DB642D-TU  
4 TI MAX3232CD
5 TI TSC2046
6 ISSI IS42S16160B-7
7 ISSI IS41LV16100B
8 LM2576S - 3.3
9 LM2576S - 5
10 NATIONAL LP2985 - 1.8  
11 REALTEK RTL8201  
12 XILINX XC9572XL
13 MICROCHIP MCP130
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

mcan

katana ya olumsuz cevap geldiğine göre ben bulduğum yere mail atıyım mı? almaya başlıyım mı? fiyatı gördünüz,sayıyı 45 e çekecektik sanırım.

@teknikelektronikçi , malzemeleri alırsan yanında götürme valize koyup bagaja vermen daha iyi olur ,sorun çıkartabiliyorlar bir çok malzemem çöpe gitmişti.

teknikelektronikci

mcan arkasim dediign dogru olabilir ama ben koskoca osilaskop getiridm hic bi sey olmadi kandirdim :D yani bunu da hallederim ama temini baya bi zor olacak ama düsüncen icin tesekür ederim
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

mp3dragon

@teknikelektronikci,

rtl8201 45 adet olarak sipariş ettim. Ondan verebiliriz. AT91RM9200 QU002 digikeyde var.Max3232 yerine Max3243 eklendi (lütfen şema ve yazıları güncel takip ediniz.) Elimde ondan da fazla var.Microchip MCP130 da (3 v. olacak) digikeyde var. TSC2046 özdisanda var. Voltaj reg. tr de var fazla alınırsa verilebilir. Eğer İsviçre ye gideceksen belki bizim siparişleri de sen alırsın.

@mcan,

Acele etme benim 8 bit edolar yola çıktı. Sorun yaşamazsak daha ucuza halledeceğiz. Bir sorun  yaşarsak senin edolara bakarız.

leblebitozu

AT91RM9200QU002, USD 23.60

cpu'ları nerden almayı düşünüyorsunuz ? 45 adet olucak sanırım değil mi ?