ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

mp3dragon

CPU lar için farklı yerlerden teklif aldık.
Yurt içi dist. en uygun fiyatı Arrow verdi (11.67 EU + Kdv) ancak sayı (11 adet) ve teslim süresi (mart başı eğer sözlerinde durursa) konusu bizi başka alternatiflere yöneltti.

EBV 2. en iyi yerli teklif. Burada da min. sipariş ve belli sipariş bedeli altında gümrük işlemlerini yapmaması var.

3. olarak Focus var, onunda fiyatı kdv dahil 25 usd yi geçiyor. 23.60 usd Arrow ve Focus ortalamasıdır. Ancak Arrow siparişi geciktirince onu iptal ettik.

Yurtdışı olarak en uygun fiyat Digikey (veya mouser ikiside aynı fiyatı veriyor) 14.63 USD (25 adet üstü siparişte) bizde digikey alternatifleri üzerinde duruyoruz. Digikeyin bir avantajıda hemen hemen tüm malzemelerin oradan bulunabilmesi.

Bunun haricinde başka dist. ile de temaslar sürüyor.

Alıntı yapılan: "mp3dragon"Şimdiye kadar aldığımız fiyatlar tablo halinde aşağıda verilmiştir.

Yukarıdaki tablodaki yurtiçi firmaların fiyatları üzerine %18 kdv ilave edilecektir.

Özdisandan 2 usd + kdv olarak temin edilecek touch controller gösterilmemiştir.

İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "mp3dragon"@teknikelektronikci,

rtl8201 45 adet olarak sipariş ettim. Ondan verebiliriz. AT91RM9200 QU002 digikeyde var.Max3232 yerine Max3243 eklendi (lütfen şema ve yazıları güncel takip ediniz.) Elimde ondan da fazla var.Microchip MCP130 da (3 v. olacak) digikeyde var. TSC2046 özdisanda var. Voltaj reg. tr de var fazla alınırsa verilebilir. Eğer İsviçre ye gideceksen belki bizim siparişleri de sen alırsın.

@mcan,

Acele etme benim 8 bit edolar yola çıktı. Sorun yaşamazsak daha ucuza halledeceğiz. Bir sorun  yaşarsak senin edolara bakarız.

hocam cevabiniz icin tesekür ederim
rtl8201 ve max3243 i verirseniz cok seviniirm bayri onlarla ugrasmayayim ben diger malzemeleri kendim icin digikeye soracam ayrica sizinmalzemeleri isvicreden gelirkende getirirrim hic problem olmaz fakat bu digikey almanyada isvicreye malI gönderirken gümrük ve yol parasi ne kadar isteyecek onu bilmiyorum ama problem olmaz ise elimden geleni yaparim corbada bizimde katkimiz olsun :) kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Göktuğ

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "Göktuğ"http://dkc1.digikey.com/us/en/mkt/International.html

Avrupa içerisinde gümrük olmaz.

hocam merhaba bu dikikey almanyada değilmis amerikadaymis gönderilen ürünlerde amerikadan geliyormus o zaman gümrük olurmu ?

edit: bu arada listede isvicre yok
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Göktuğ

Bakın o sayfadan cesitli ulkeledeki digikey sitelerine girip o ülkeler için uygulanan fiyatlara ulasabilirsiniz. Ben bakmadım ama cok buyuk farklar olacagını sanmıyorum.
Almanya için
http://dkc1.digikey.com/de/digihome.html

bir arama yaptırdım

AT91RM9200-CJ-002-ND   AT91RM9200-CJ-002   IC ARM MCU 16BIT 128K 256BGA   Atmel   Oberflächenmontage (SMD, SMT)   256-BGA   1.80 V   16/32-Bit   AT91 ARM®   ARM9   ROM (128 KB)   Cache (32 KB)   16 kB   180.000 MHz   122   Ja   2 x 16 b   Seriell   Tablett   
1

878
   17.53000 euro

teknikelektronikci

evet hocam buraya zaten ben dah önce bakmistim fakat bu ürün almanyadan değil amerikadan gelecek galiba bundada gümrük oluormu olmuyormu onu anlamadim ki birde adamlar isvicreye gönderecek o da bi problem cünkü isvicre deminki verdiginiz linkte yok gözüküyor yani gümrük aliniyrmu alinmiormu onuda bilmiyorum :(

Göktuğ

Fiyat farklı arkadasım ve euro olarak fiyat istiyor nereden cıkartıyorsunuz gumruk olaylarını ?

Ayrıca digikey sayfalarında ust kısımlarda "live online chat" dugmesine basarsanız., digikey firmasının satıs yetkilileriyle online chat yapabilirsiniz. 2-3 kez baglanmıstım . 7-24 ve cok hızlı bir hizmet veriyorlar sanırım. Bir keresinde abd de gece iken baglanmıstık hemen tum sorularımızı cevaplamıslardı. Ayrıca site içerisinde bulamadıgımız elemanları bulmamızda da yardımcı olmuşlardı. Bazı elektronik malzemelerin sınıflandırması ve isimlendirilmelerini anlamak zor olabiliyor...

Neyse kafanızdaki tum soruların cevaplarını online chatten sorabilirsiniz.Gumruk işlemi olup olmadıgını falan....

http://sales.digikey.com/us/en/chat/callFormACD.shtml

mp3dragon

Şimdi,

Yaklaşık 1 ay kadar önce Digikey/Almanya'dan sipariş verdim. 150 eu üzeri alımlarda kargo almıyorlar diye. Ancak kredi kartımın adresi Türkiye teslim Almanya olunca kıllandılar. Sebebini sordular bende açıkça söyledim. Onlarda bu durumda Almanya digikey değil US digikey den gönderim yapabileceklerini söylediler.  Tamam o zaman dedim ve bedava kargodan vazgeçerek arkadaşımın adına kendi kartımla siparişi verdim. Sonuç US fiyatlarından + kargo olarak siparişim 3 günde ups ile geldi. Arkadaşım 41 küsür eu da gümrük gibi bişey ödedi ama UPS' e ödedi. Yani Alman gümrüğünde EU belgesi, konşimento, fatura, beyaname peşinde koşmadı.EU ülkelerinde digikeyin biraz daha pahallı olması gümrük yüzünden. Çünkü ilanı gördüğüm dergide gümrük dahil diyordu.

Yani EU ülkelerinden birinde yaşayan ve o ülkede kredi kartı bulunan biri alırsa 150 EU üzerinde siparişinde kargo ve gümrük ile uğraşmaz.

mp3dragon

@arslan74, @microcosmos,

Şubatın 8 'i çok geç bir tarih değil. Avusturya da digikey var.
http://dkc1.digikey.com/at/digihome.html

örneğin; AT91RM9200QU002 25 adedin üzerindeki fiyatı 10.7444 EU gayet uygun.Sipariş verme imkanınız varmı?
en geç 5 iş günü içerisinde (Avusturya'ya) gelir.

ahmet2004

--ARM9 Mikrodenetleyici--

Konusu altında ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz değişiyor.

konu ismi ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz.[DONANIM]

Ve yeni bir konu başlığıda ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz.[YAZILIM]

Bu [YAZILIM] başlığı altında'da Aşağıdaki KONU başlıklarına ayırabiliriz?

LINUX  altında 1-LINUX_DERLEME
WINCE altında 1-WINCE_DERLEME  2-WINCE_4.2    3-WINCE_5.0
PROGRAMLAMA

Ground böyle bir yapı açmak mümkün mü? veya nasıl yaparız.

ugurtarlaci

Arkadaşlar PCB ve Malzeme konusunda yavaş kaldığımızı düşünüyorum. Malzeme konusunda çok pahalı bir projemiz yok. Donanım konusunda yavaş yavaş finale doğru yönelsek nasıl olur acaba. Software tarafı daha ağırlıklı bir proje üzerinde çalışıyoruz. Şu konuda bir netleştirme sağlasak.

** PCB şartlarına göre malzeme seçelim veya
         ** Malzeme şartlarına göre PCB çizelim

Elbette bu konuda bir seçim yapılmıştır ancak çok net olmadığımızı düşünüyorum. Hafta Sonu PCB noktasında biraz zaman harcadım ve bir test yaptım. (Eagle ) Kabaca şu sonuçlara ulaştım.

a) 2 Layer PCB için bu kart boyutu küçük.
                     (Pasif Malzemelerin Kılıfını 603 seçtim)
                  b) 2 layer da Bottom layer da malzeme olur ise bir sonuç   elde edilebilir ki bu bir Eval Board için fazlasıyla karmaşık olabilir.
                  b) 2 layer için 8 mil ve altı track , ve 10 mil civarında drill  seçmek gerekiyor ki Özellikle Baskidevre firması bu iş için yüksek teknoloji farkı istemektedir.(Not: DELRON firmasına Anahtar teslim ürün yaptırabiliriz. 40 adet PCB ve Malzeme dizimi dahil)

Özellikle belirtilen boyutlarda (160x100) 2 layer kart çizme ısrarımızdan vazgeçsek. Kart başına malzme dahil oynayacak 5-10 dolar kişi başına çok külfet olmaz. Ama projenin biraz daha hızlı yürümesi bizlere daha çok şey kazandırabilir.
"
Bu arada Pasif malzemeler paketlenmiş durumdır.(Kılıf henüz belli olmadığı için göndermiyorum.)
Tsc2046  40 adet paketlenmiştir.
Soket sparişleri yarın geçilecektir.(vga15pin DSUB bulundu)
"
Bu arada ATMEL- RAM  vs ne durumda acaba. bir karara vabildikmi ?

(Lütfen Yine Yanlış Anlaşılma - Alınma Olmasın. Projenin , özellikle Donanımın Hızlanması Tüm amacım)
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

mp3dragon

@ugurtarlaci,

Gayretin için teşekkür ederiz. Aynı testi (eagle- pcb yerleşimi) bende yapmıştm. Söylediğin doğru, 100x160 mm için malzeme yerleşimi zorluyor. SDRAM'ları bottom'a atmak gerekebilir veya pcb büyüyecek.

Donanım için en uygun fiyatı bulmaya çalışıyoruz, ki pcb dizaynı, pcb üretimi ve dizgi konusunda rahat davranabilelim.

Pcb dizaynında hafta sonu göktuğ kılıfları ayarladı ancak soket kılıflarının tam belli olması lazım, almayı düşündüğümüz soketlerin tam datasheeti var mı?

EPSON S1D13506 için digikey-mouser haricinde alternatif bulamadık. Demek oluyor ki, digikeyden en azından bu malzeme için bir şekilde alım yapılacak. Bu sebeple diğer malzemeleri de digikey den almak için çareler bakıyoruz.

Alıntı Yap
** PCB şartlarına göre malzeme seçelim veya
** Malzeme şartlarına göre PCB çizelim

Bu iki şey birbirinden bağımsız olmuyor malesef kimi yerde bulduğumuz malzemeye göre pcb, kimi yerde pcb ye göre malzeme kullanılması gerekecek. Ya biri ya öbürü olamıyor.

EDO olarak 8 bit edo ramlar ABD den yola çıktı, RTL8201 lerde yolda umarım bir aksilik olmaz. Şema 2 adet 8 bit edo ya göre değişti. Max3243 ler benim elimde.

Kolay gelsin.

mp3dragon

Alacağımız ürünler hatırı sayılır bir mabla tutuyor. Açıkça gönlüm yasal yollardan ithalat yapmaktan yana. Çünkü KDV (dist. kanalı ile de alsak zaten ödenecek) ve Gümrük Vergisi (KDV ye nazaran daha düşük) haricinde değişken bir maaliyet yok. Geri kalanı ordino, kargo bedeli, ambar ücreti, komisyon vs gibi sabit gider. Bu gün DHL gümrükleme ile görüştüm. Gümrükleme bedeli olarak 215 YTL, ordino olarak 130 YTL  kargo bedeli yaklaşık 90 usd masraf tutuyor. Üstüne ambar, KDV (%18) ve gümrük vergisi (ne kadar olduğunu bilmiyorum, araştırıyorum. büyük ihtimal KDV den az) ilave edilecek.

Gönlüm dist. veya ithalat yolu ile temin etmekten yana.

Şahıs veya şirket olması durumunda ne gibi kolaylıklar ve zorluklar olduğunu da sordum. Eğer Atatürk Hava Limanı Gümrüğü'ne kayıtlı bir şirket üzerinden yapılırsa işlemler kolaylaşıyor. Hiç bir belge istenmiyor. Eğer şahıs adına yapılırsa (noter tastikli vekaletname, vergi kimlik kartının önlü arkalı fotokopisi, nüfüs cüzdanının önlü arkalı fotokopisi gerekmekte)
Eğer Atatürk Hava Limanı Gümrüğü'ne kayıtlı olmayan bir şirket yapmaya kalkarsa şirketin bütün ticari evraklarını noter onaylı olarak istiyor.

Ardiya ücreti malın kilosuna (burada bizim sorunumuz yok), ardiyada kaldığı süreye (süre uzarsa fark gelir.) ve malın bedeline göre değişiyormuş.

Örnek olarak 2000 usd lik bir mal ithal edilirse:

2.000 + 90 kargo + 110 ordino + 182 komisyon + 376 KDV (2090x0.18) + GV +Ardiye olacak.

Takribi ve tahmini olarak 2.000 USD bedelli mal 3.000 usd ye mal oluyor.Aradaki fark %50.(Gümrük v. %10, ambar 60 usd alınırsa)
Elektronik malzeme ithali konusunda tecrübeli bir gümrükçü işleri hızlandırabilir. TSE konusu araştırılmalı tamamen gümrük memuruna bağlı. Çiplere normalde istenmemesi lazım. Ama bir ara Taiwan menşeeli çiplerden EU belgesi istedikleri için piyasada malzeme sıkıntısı olmuştu hatırlarsınız.

ugurtarlaci

Gelecek olan Soketlerin Datasheet lerini Paylaşım Bölümümüze bırakmaya başladım. İlk olarak USB-A ve USB-B soketlerini bıraktım.
Trafolu RJ45 sorun olacak gibi bu arada. Bulması zor ve pahalı bir ürün. (-5-8 €)Ya bir alternatif düşünülmeli ya da PC çöplükleri karıştırılmalı.(Ben aslında çıkma malzemeye karşıyım ancak Soket tipi malzemelerde çok  sıkıntı çıkmaz düşüncesindeyim) Aslında herkes elindeki eski kartlardan toplasa bile halledilebilir. Örneğin bende 3 adet var. Zorlasam 5-6 tane temin edebilirim. Bence böyle çözelim. Dikkatimi çeken kılıflarının genelde aynı oluşu. Bu sebeple bu yönden de sorun çıkmaz sanırım. Bu yöntemle zaten 50-60 adet toplanır ve aralarından seçilir.(Zorlanırsak ANKARA da PC Çöplüğü işi yapan bir dostumuz var, ondan yardım alabilirim)

PCB noktasında gelice, Göktug arkadaşımızında şu ana kadar yapmış olduğu çalışmaların sonuçlarını ve de fikrini bekleyelim bu arada .Ancak Bottom Layer da malzeme varlığı en azından Eval Board için bana biraz gereksiz geliyor. Bunun yerine 4 layer çalışıp PCB yi biraz büyütmek daha mantıklı gibi. Bu sayede ölçüm yapabilmek ve takip daha da kolay olur.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

ahmet2004

Bütün bu fiyatlara göre KİŞİ başı kaç para çıkacak.

TOPLAM olarak bir fiyat verebilirmisin.(Kargolar gümrükler herşey dahil yaklaşık olarak...)

Not:Öğrenmek açısından.