ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

arslan74

Alıntı yapılan: "mp3dragon"
Alıntı yapılan: "arslan74"Merhaba,

Sayın mp3dragon Avusturyadan sipariş veremediniz mi? Siparişte sorunmu var?

Selamlar

Siparişte sorun yok. Yalnız işler ödeme ve teslim farklı adres ve isim olunca karışıyor. Geçen sefer zor ikna etmiştim. Onun çaresini düşünüyorum. Belki Bulgaristan bağlantısı ile getirtmeye çalışacağım. 2-3 gün müsade iyice düşünüp öyle karar verelim.

Merhaba,

Ben microchip in sitesidende ürün sipariş etmiştim. Orada acıkca iki tane secenek vardı biri ürünün kimin aldığı ve ödemesini faturasının kime kesileceğine dair, ikinci kısımda ise Teslimat adresi idi. Bu ikisi birbiri ile aynı olmak zorunda değil. Ürünü bir firma aracıyla sipariş ettim ama teslimat adresi olarak firmanın adresini göstermedim. Bu konuda bir sorunla karşılaşmadım.

Ancak başıma söyle bir sorun geldi. Ben bir Demo board ile bazı entegreler sipariş etmiştim. iki ürünü farklı sipariş olarak farklı zamanlarda geldi. IC ler ortalama 170$ tutmuştu ve UPS ile hiç bir gümrük işlemine takılmadan direkt adrese geldi. Ancak Demo board 99$ + 20$ ile 119$ tutmasına rağmen DHL nin gümrük işleminde takıldı. Bunula ilgili hiç bir yetkili kişi ile görüşemedim. Mecburen ordinyo+ vergi+ komisyon+ depo kalma ücreti ödemek zorunda kaldım.
Bu bahs ettim fiyatlara kargo üçreti dahil değil.

Sizlerinde aynı sorunla karşılaşmaması için. DHL kesinlikle getirmemenizi tavsiye ediyorum. Direkt posta yolu ile gelsin, O zaman gümrüğe takılsa bile daha ucuza mal oluyor. Yada başka firma ile irtibata gecin.

Selamlar

mp3dragon

Alıntı yapılan: "ahmet2004"Bütün bu fiyatlara göre KİŞİ başı kaç para çıkacak.

TOPLAM olarak bir fiyat verebilirmisin.(Kargolar gümrükler herşey dahil yaklaşık olarak...)

Not:Öğrenmek açısından.

Hedef 125 YTL kişi başı. Aşmamaya çalışıyoruz. Eğer bunun altında bir rakama mal edersek yurt içi kargo ve belki dizgi bu ücretin içinde olacak.

@ugurtarlaci,

RJ45 jack 1.76 usd gibi bir fiyata sparkfunda var. hepsi birden veya parti parti getirtilebilir veya Bulgaristan dan getirtebilirim belki. Elimde de 10 adet sıfır var ayrıca.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

arslan74

Merhaba,

RJ45 ve USB soketleri Karaköy piyasasında bolca var. Onlar için yurt dışın ile görüşmek gerekmez.

Selamlar

mp3dragon

@arslan74,

Gümrük işi tamamen şans işi. Benim 3 usd bedelli ve faturada açıkça "SAMPLE, NOT FOR COMMERCIAL USE" yazan peketim UPS de gümrüğe girdi. Bu kadar bedelli bir alım gümrüğe muhakkak girecektir.Sorun en hızlı ve zahmetsiz şekilde nasıl alırız. Posta gümrüğüne giren malın çekimi ile uğraşmanın eziyetini bir ben bir Allah bilir. Serbest çalışan gümrükçüler eğer tanıdık yok ise DHL veya UPS den daha insaflı değiller.

Ayrıca ülke ve isim farkedince açıklamak zahmetli oluyor Digikey'e.

ugurtarlaci

@mp3Dragon

RJ45 için bana gelen en insaflı teklifi aşağıda veriyorum

PARÇA NO   MİN.SİPARİŞ MİKTARI   BİRİM FİYAT
USD   TESLİM SÜRESİ
48025-0002    180 ADET   5,50   12 hafta
48025-3000    768 adet   4,70   10 hafta

Bu durumda senin verdiği fiyat süper. Ben bu ürünü sana bırakıyorum o halde . Listemden çıkarttım.

@Aslan74
Aslında Karaköy piyasasına çıkma imkanınınız var ise küçük bir araştırma yapmanız iyi olurdu. Şu bakımdan, bazı firmalar bizim aradığımız tarzda uç ürünleri sipariş ediyorlar ancak almıyorlar. Bu ürünlerde tedarikçinin elinde kalıyor. O sebeple aynısı veya muhadili ürünlere ulaşmak mümkün. Özellikle 22x2  2mm IDC nin karaköy piyasasında bulunduğuna dair bir duyum aldım ama kimde vardır bilemiyorum, bakmak gerek.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

mp3dragon

@ugurtarlaci,

RJ45 işini bana bırak. 2mm IDC Karaköyde gani. O civarlara işi düşen alabilir.

volblood

Selamlar, PCB olayında takıldığım bir nokta var arkadaşlar. 2 veya 4 katlı önemli değil, neden malzemeleri aynı tarafa koymak istiyorsunuz ?
Mesela şöyle bir şey olamaz mı; RAM, işlemci, LCD Driver gibi data ve adres yolları çok olan malzemeler bir tarafta toplansa, pasif malzemeler diğer kata alınsa ? component sayısı oldukça fazla olduğundan böyle bir yol izlenemez mi ?
Saygılarımla.

ugurtarlaci

@volblood

Üstad bu durumu PCB çizen arkadaşım belirleyecektir ama benim düşüncem signal takibi , dizgi ve ölçümler için  malzemelerin tek yüzeyde toplanması iyi olur. Zorunlu durumda çift yüzey dizgiye geçilebilir ancak önermiyorum. Eğer ki makina dizgisi alternatifi doğarsa bu durum işi daha da zorlaştıracaktır. İki yüzey için setup ve Stensil Film hazırlanması gerekecektir. Tek bir Stensil filmin (Min)100€ civarında olduğunu da varsayarsak ayrıca masraflı da bir iştir.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

teknikelektronikci

üstadlar rj45 in illaki trafolumu olmasi gerek acaba? ben trafolu baktim blamadim netten bu konuda bilgi verirmisiniz simdiden tesekürler
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

gallavi

Dizgi için uğraşmayalım bence bu işi yapa bilecek arkadaşlar arasında paylaştırılabilir ben elde 4-5 tane dizebilirim ama dirençler en az 805 olsun daha küçükleri gözü bozar  :lol:
DemirHan=gallavi;

ugurtarlaci

@tekniklektronikci

Trafolu RJ45 lerden önce harici trafolar kullanılıyordu. Eski network adapterlerine bakarsan görebilirsin(ne2000 vs) Eğer böyle bir çözüm uygulamak gerekirse bu trafonun veya bobinin ayrıca board da yer kaplaması kaçınılmaz. İnternetten "RJ45 WITH TRANSFORMER" şeklinde aratabilirsin.
Örnek olarak ta aşağıdaki dokumana bakabilirsin
http://www.lankom.com.tw/search/product-images/LJ-H17S1A-00.pdf

mp3dragon

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"üstadlar rj45 in illaki trafolumu olmasi gerek acaba? ben trafolu baktim blamadim netten bu konuda bilgi verirmisiniz simdiden tesekürler
evet trafolu olmalı,

burada var;
http://www.sparkfun.com/commerce/product_info.php?products_id=8534

mp3dragon

Aktif elemanlar haricinde;

1-Trafolu RJ45 jack,
2-50 Mhz smd osc.,
3-14.31818 Mhz smd osc.,
4-SD/MMC soket.
5- 2mm IDC erkek (2x22 veya daha fazla pin)

Bu 5 adet elemanı bulmak gerekiyor. 1. sıradaki RJ45 soketi sparkfun veya BG den bakılacak. 2. ve 3. sıra osc. ler İstanbul da Özdisan ile Karaköy pasajı arasında vitrininde lambalar ve YF elemanları olan dükkanda olabilir. Oradan 25 Mhz smd OSC bulmuştum. Karaköy de işi olan arkadaşlar bakarlarsa iyi olur.Olmadı Digikey görünüyor. 5. sıradaki IDC de Karaköy de var. Zemin katta ince uzun koridor gibi olan pasajın girişte sağ tarafında bir dükkanda vardı.
4. sıradaki SD/MMC konnektör bulunamazsa basit SD/MMC kard readerlardan sökülecek.Bir ara 5 YTL ye almıştım daha ucuza bulunabilinir toplu alınınca.veya
http://www.sparkfun.com/commerce/product_info.php?products_id=136
buradan alınacak.

piyasada satılan basit card readerlar;

mp3dragon

teknikelektronikci

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!