ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

Göktuğ

Pazar günü aksamına kadar genel yerleşim üzerinde durulacaktır. Ve varsa semada ufak tefek duzenlemeler tamamlanacaktır. Paketlerin secim surecinide tamamlamamız gerekiyor. Önümüzdeki haftadan itibaren cizimin bitirilmesine yogunlasılacak. İşlerimin durumuna baglı ancak PCB nin 1 hafta içerisinde bitirilmesini planlıyorum.
Su an için 0805 kullanıldı pasiflerde. 0603 olup olmayacagı kararı 1-2 gun içerisinde belli olacak.
Son istekleri, sözleri, varsa sorunları duyalım.
Kolay gelsin.

mp3dragon

Daha belki erken olacak ama kesin olmamakla birlikte malzeme işi çözülüyor. Bulamadığımız tüm malzemeler önümüzdeki hafta veya şubatın ilk haftası elimizde olacak. Eğer bir aksilik olmazsa. Şematik oturdu ancak TR den temin etmeyi düşündüğümüz veya bulamayacağımız malzemelere göre ufak düzenlemeler olabilir. Yerleşim, pcb boyutu ve pasif smd malzeme kılıf büyüklüğü burada ortaya çıkacak.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

ahmet2004

Birde şu şema ve pcb de mümkün olan yerlerde TÜRKÇE

kullanabilirmiyiz...

mp3dragon

Dün Atmel ve Epsona mesaj göndermiştim.
Epsondan cevap geldi. Epson ve Atmel'e şematiği gönderdim. Cevap bekliyorum. Bir de onlar kontrol etsinler.Epsona "16 bit edo yerine 2 adet 8 bit edo sorun yaratırmı?" diye sormuştum gelen cevap görüldüğü üzere olumlu, yani problem olmaz diyorlar.

@ahmet2004,
Neden Türkçe kullanılmadığı soruna herhalde cevap olmuştur.

Alıntı yapılan: "EPSON"
There should be no problem to use two 8-bit EDO RAM chips instead of a single 16-bit chip.

For the schematics review, I would suggest to send it to my colleagues at Epson Electronics Germany (they are cc'd on this e-mail).

Best regards,

mp3dragon

Atmel'e gönderdiğim şematikte de aşağıdaki cevabı aldım. Yani "inceliyoruz en kısa zamanda yorumlarımızı koyacağız bu arada verdiğimiz linkteki dosyayı inceleyin" diyorlar.

Alıntı yapılan: "ATMEL"
Hello,

The following document could be helpful for your schematic review:
http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc6323.pdf

I am checking your schematic and I will do my comments ASAP.

Best Regards,
Guylain Pouly
ARM General Support
Atmel Technical Support Team

Edit: Büyük ihtimal ile yazılım desteğini de hem Atmel hem Epson dan alacağız. Uzakdoğu menşeeli malzeme tasarımına neden uzak durduğumun bir sebebi de bu idi.

mp3dragon

Atmelden inceleme sonucu gelen mesaj budur.

Alıntı yapılan: "ATMEL"
Hello,

Here is my comments regarding your schematic:
- Check the load capacitances depending 18MHz crystal and 32kHz crystal: as for me they are too high. Please change their values (see the document I gave you in my previous email).
- I do not understand the interest of the second order filters on VDDPLLA and VDDPLLB pins. These pins power PLL cells, so you have to remove these filters.
- NRST can be connected to NRST
- Note that RM9200 does not have a POR so you have to drive NRST pin during the 32kHz startup (900ms).

Please read carrefully the document I gave you if you need more info. The evaluation kit schematics could be helpful too:
http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc6103.pdf

Best Regards,
Guylain Pouly
ARM General Support
Atmel Technical Support Team

1. 18 ve 32 khz de bağlı olan kondansatör değerlerini düşürün diyor.
2. VDDPLL kısmını çıkarabilirsiniz diyor.
3. NRST yi NRST ye bağlayın diyor. (ne demekse?)
4.AT9200'ün POR(Power On Reset) yoktur. 32khz ile açılış yaparken NRST i sürmek zorundasın. (900 ms süresince)(harici RTC kullandığımız için açılış opsiyonu olarak taktığımızı düşünüyor herhalde Atmele bağlı 32 khz xtali)

Kolay gelsin.

ahmet2004

C12 ve C13 gereksiz demiş olabilir.
Xtal'lere 10 ar pf takılmış orjinallerde.32768khz de ayrıca trimmer var.

Birde diğer RTC ye trimmer yeri yapsak.

Analyzer

Alıntı yapılan: "mp3dragon"2. VDDPLL kısmını çıkarabilirsiniz diyor.
Selam,

Bu kısmı çıkarmalısınız diyor yani isteğe bağlı değil. Aman es geçip bu filtreleri bırakmayalım :)

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

ugurtarlaci

Arkadaşlar Endüstri Elektronikçilerini de düşünerek bu Kite acaba bir CAN Controller (ör. SJA1000) atsakmı acaba. Endüstriyel uygulamar içinde bir çalışma şansımız olurdu. Expansion Port a mı atalım acaba. OnBoard olsa süper olurdu   : )

Sadece Bir fikir.... Kart süper oluyor, tamamlayıcı hoş bir ayrıntı olurdu. Malzeme anlamında yer bırakarak bazı şeyleri atsak çokmu yer kaplar acaba. Audio da bunlardan birisi mesela. Bu tür ayrıntılarda Malzemeler kişiye bırakılabilir .. PCB de biraz kasarız ama güçlü bir All In One çıkar ortaya   :)
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

Erol YILMAZ

CAN Controller bu kartla birlikte çok iyi olur,
Artık çoğu yerde standart arabirim olma yolunca hızla
ilerledi.

mp3dragon

@Analyzer,
yapabilirsin demek yap demektir veya tersi benim için. Kibarca çevirdim. :lol: Şema düzeltilmiştir.
@Erol, @Ugurtarlacı,

CAN ve Audio ben de olsun isterim, ama kart ATX Main Bord boyutlarına yaklaşmaya başladı  :lol: Şaka bir yana Audio da codec-dac seçeneği çok fazla kullanıcıyı sınırlamak istemedim. Ben de harici olarak ekliyeceğim zaten. CAN çipi pcb ve şemada konulup boş bırakılabilir.Fazla karışık değil devresi.Ancak bu aşamada daha fazla ek bizi yavaşlattığı gibi pcb tasarım ve boyutunu sınırlamaktadır. Yine de tartışabiliriz.

Veli B.

Benim oyum da proje biraz daha yavaslasa bile (kendi adima raziyim) CAN desteginin on-board olarak bulunmasi yonunde olur. Elbette benim ki de sadece temenni, nihai karari projeyi yoneten ve sekillendiren arkadaslar verecektir+vermelidir.

mp3dragon

CAN çipini inceledim. (SJA1000) +5 volt bir eleman. Bu durumda buffer koymak veya HDD kısmındaki CPLD yi büyütüp oraya eklemek gerekecek.3.3 voltla çalışan ve piyasada bulunan alternatif varmıdır?
CAN yerine UART2 çıkışına RS485 (75176) koysak nasıl olur?

Bu arada Dün akşam Digikey'e sipariş verildi. Umarım bir aksilik yaşamayız. Almanya üzerinden bir arkadaşımızın tanıdığı getirecek. Bir aksilik durumuna karşı alternatiflerde hala gündemde.

MCP130 yerine koyabileceğimiz reset entegresi alternatifi varmıdır? ATMEL ilk açılışta yaklaşık 1 Sn. reset istiyormuş.

ugurtarlaci

Arkadaşlar siz yeter ki CAN koymak isteyin.

MCP2515 düşünebiliriz (2.7v -5 v SPI)
UART2 için rs485 mantığı hoş bir düşünce.
Boardun büyümesini dert etmeyelim bence. Bu bir geliştime kiti nihayetinde. Bir yerlere sığdırmak gibi bir çabamız yok değilmi.
Full bir  board bence büyüklüğünden daha önde gelir. Madem bu boardu biz yapıyoruz, diğer  hazırlardan   farkı olsun değilmi.? Sesde olsun, Can de 485 te......
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

leblebitozu