ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

mp3dragon

İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

SpeedyX

RJ45 Soketler Cuma günü Türkiye'ye gönderildi.

1-2 gün içinde izmire ulaşır.

mp3dragon

Son durum;

1 -PCB gerber gönderildi, PCB işlemleri başladı.
2- DS1338 ler Ankara'ya ulaştı.
3- SD soketler bugün, RJ45 soketler bugün-yarın elimde olacak.
4- Digikey siparişler yola çıkmak üzere.
5- SMD malzemelerin çoğu alındı,
  1.27 k, 1.96k, 5.9 k 805 kılıf dirençlerin 50'şer adet temini lazım.
  İstanbul piyasasında bulabilecek olan var mı?

mp3dragon

SD/MMC soketler elime ulaşmıştır.

ahmet2004

Göktuğ:

PCB ile ilgili hiç bir resim filan yok.

Mümkünse resim ekleyebilirmisin.

Şemada L13 değeri yok.

S1D13506 da MD0..MD15 daha önceki şemalarda +3v3 e 16adet direnç

bağlı idi yeni şemada 7direnç bağlı bir sebebi mi var.

Birde GPIO 20x2pindi  17x2 pine düşmüş.bazı data ve adres'ler çıkarılmış.

Neye göre yapıldı bunlar.

Birde SD kart takılıp takılmadığını algılamak için kontrol bağlantılarını unutmuşuz.

mp3dragon

@ahmet2004,

1- L13 bead takılacak,
2- Epsona bağlı dirençler pull-up değil confirigasyon dirençleri idi gereksiz olanları kaldırdık. Epson datasheette yazıyor.
3- GPIO portunun küçülmesinin sebebi kart üzerinde çok yer tutması, zaten 16 data pininden fazla olan data pinleri gereksizdi.
4- sd kart algılatma işi unutulmadı bilerek konulmadı.

Göktuğ

PCB ile alakalı gerber pdfini mp3dragona vermiştim. Onun upload edip etmedigini bilmiyorum. Resim olarak değilde fotograflarını ay sonunda falan üretimden geldiginde cekip yayınlar arkadaslar. Artık saçlar öne dökülecek, 2 haftaya kadar neyi ne kadar yapabildiğimizi göreceğiz. Donanımda çok sorun çıkmadan aşarız diye düşünüyoruz. Ama elektronik işinde revizyon 1 de her zaman bir takım hatalar eksiklikler çıkar.
Benden bu kadar, bundan sonraki yazılım sürecinde herkese başarılar.

mp3dragon

Paylaşımda gerber pdf'si uzun zamandır bulunmaktadır. Yazılım konusunda çalışmaya başlamamız lazım. Çünkü iki satır program yazıp test edemeyiz tüm donanımı. Bootloader, U-boot ve linux kernel port etmemiz lazım bizim borda. https://www.picproje.org/index.php/topic,19103&highlight=  linkinde bir giriş yapılmıştı, devamı gelmedi. Donanım işi 2-3 kişinin üzerine yıkıldı ama yazılım konusunda en azından daha çok katılım olmalı. Bordlar elimize ulaşınca program olmadan sadece bakışırız.

Otomatik dizgi konusunda alternatifler çıktı. Daha doğrusu sonradan katılan bir katılımcı arkadaş otomatik dizgi konusunda kendi şirketinin imkanlarını kullanabileceğini söyledi. Bu güzel bir gelişme.

mp3dragon

Arkadaşlar,

Bir iyi bir kötü haberim var.
İyi haber Digikeyler geldi, kötü haber gelirken (ABD-TR) yolda atmel at91rm9200 tray açılarak paket içine saçılmış ve atmellerin tüm bacakları eğrilmiş. Dünden beri ne yaparım diye düşünüyorum. Galiba en iyisi yeniden sipariş vermek. Bu durumda toplanan para yetmeyecek. Bacakları düzeltmeye çalışmak bir hayli riskli ve zor.

Ziya

Bacaklar kopmamış ise eğilmiş kısımlar düzeltilebilir. İki topluiğne ile tek tek uğraşılacak. İşin zor kısmı bu. Bu konuda yardım edebilirim. En azından Ankara'dan sipariş verenlerinkini bana gönderebilirsiniz. Elimden geldiğince düzeltmeye çalışırım. Daha önce ADuc7026'da da başıma gelmişti ve düzeltmiştim.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

mp3dragon

@Ziya,
Bacaklar kopmamış, Ama fena şekilde eğilmiş.Bilmiyorum çalışmazsa riskli olur çip mi bozuk yoksa devre mi bilmek çok zor olur, galiba yeni sipariş verilecek gibi.

gallavi

makine dizgisi olacaksa elle düzeltmek pek işe yaramaz ama bunlarıda yedekte tutarız artık herkeze birertane yollanır düzeltebilen kullanır ama kartlara monte etmek için tekrar sipariş etmek en mantıklısı gibi duruyo vakit kaybetmeden sipariş edelim isterseniz

@mp3dragon Arada fazla eğilmemiş veya hiç zarar görmemişler de varmı yoksa hepsimi hasarlı?
DemirHan=gallavi;

Ziya

Hocam öncelikle düzeltme yoluna gidelim. Bacak kopmadığı sürece sorun olmaz.

Siz bana hasarlı olanları gönderin, düzelmeyecek durumdakileri belirleyelim. Ona göre yeni sipariş verilecekse daha az sayıda verilir.

Veya yeni sipariş verelim. Hasarlıları da düzeltmeye çalışalım. Daha gelişmiş bir kart tasarlarsak düzelttiklerimizi orada kullanalım.

(Not: Elinizdekileri hasarsızmış gibi varsayıp, 200 YTL ye kaç adet karşılık geliyorsa o kadarını satın alabilirim.)
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

mp3dragon

Pazartesi gününe kadar bu konuyu tartışalım. Az hasarlı gibi olan 1-2 adet anca var, toplam 45 adet almıştım yedekleride düşünerek. Sorun sadece eğilme değil düzeltelim derken statik olarak yakma ihtimalimizde var. Elimizde test kodu filan da olmadığı için çipten mi diğer donanımdan mi bilmemiz zor olur veya biri çalıştırıp diğeri çalıştıramazsa hata tespiti çok kafa karıştırır.
Benim önerim yeni ve düzgün bir yere sipariş verip bu çipleri yedek olarak katılımcılara dağıtmak. RJ45 soket harici elimize ulaşmamış eksikte kalmamıştı halbuki bu kadar bulunması zor malzeme arasında.

ugurtarlaci

Arkadaşlar böyle talihisizlikler olabiliyor. Bu gelenler, malzeme ile ilgili son parçalardı ancak yapılabilecek birşey yok. Teorik olarak bunların düzeltilebileceği mümkündür ancak pratikte bunları PCB dışında dışarıda düzeltmek gerçekten zor ve sonuçlandığında ise çalışmayı garanti etmeyebilir. Diğer taraftan hepimiz bu veya benzeri durumlarla karşılaşmışız ve birtakım Türk usulü çözümler getirmişizdir.

Ancak burada ilk kez deneyeceğimiz bir gelişrtirme boardu var ve bu boardun çalıştığından emin değiliz. En azından parçaların çalıştığından emin olursak ilerlemek daha kolay olacaktır. Bu olayın Ana İşlemcinin başına gelmesi elbette büyük talihsizlik. Bu sebeple bunu bir proje zahiyatı olarak kabul edelim ve daha fazla zaman kaybedip birde zaman kaybını eklemeyelim. PCB üretimde olduğundan artık hedef bir zamanımız var. Birde PCB ve Malzemeler elimizde beklemeyelim.

Bu malzemeleri toparlayabilmek için başta Mp3Dragon arkadaşımız olmak üzere bazı arkadaşlarımız oldukça çaba sarfettiler. Bu malzemeleri daha düşük maliyete temin edebilmek için seçilen Amerika Üzerinden getirme tercihide başarılı olmuştur ve bu konuda tasarruf sağlanmıştır. Ancak  bu talihsizliğin olabilme ihtimali her yöntemde vardı zaten. Şimdi bunların sebeplerini tartışmak yerine en geç pazartesi akşamına kadar bir sipariş geçilmeli ve eksik olan son kalemimiz tamamlanmalıdır. Bu konuda çaba sarfeden arkadaşlara lütfen yardımcı olalım ve bu konudaki fikirlerimizi oldukça hızlı bir şekilde forma yansıtalım .  Elde olan malzemeler katılımcı arkadaşlara gönderilebililir veya bu malzemeyi istemeyen arkadaşlar haklarını talep ederek  bu malzemeleri bu haliyle almak isteyen  katılımcı arkadaşlara satabilirler. Bunlar lütfen tartışılsın ve sonuca bağlansın.

Herkese Kolay gelsin.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......