ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

mp3dragon

arrow ile tekrar görüşüyoruz. uygun süre ve teklif gelirse oradan siparişi vereceğiz.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

ahmet2004

Yapacak birşey yok.

Bu projeye hep beraber başladık sonunuda getiririz.

Uygun sipariş bulursan bir an önce ver.

Bunlarda yedek kalır dağıtılır.

mcan

hepimizin başına gelebilir hiç sorun değil.ne kadar yatırmamız gerekiyor tekrardan onu belirleyip biran önce tekrar satın alalım,yamuklarda bi şekilde yedek olarak sahiplerine gönderilir bi şekilde halledilir.

arslan74

Peki arkadaşlar, 2.ci siparişimizinde tekrar böyle bozuk gelme ihtimali yokmu? Buna karşı nasıl bir önlem alınacak?

Bende arkadaşlarıma biraz katılıyorum, İlk etapta hepsini yapmamız gerekmiyor. Sağlam olanlarından bir tane bile yaparsak, bize yetecek. Daha sonra bacaklarını düzeltiğimiz işlemcidende aynı bordu yaparız. Eğer o çalışıyorsa sorun yok demektir. Sanrada bacaklarını düzeltme yoluna gideriz.

Bu arada Samsungun neden bacaksiz kılıf kullandığı daha iyi anlaşılmış oluyoruz. En azında onda böyle bacak yamulma dertleri yok.

Selamlar

mp3dragon

@arslan74,

Birtakım risikleri alıp dolaylı yollardan malzeme temini yöntemini seçtik. Bunun en önemli sebebi maaliyetti. Bu durum hiç hesaba katmadığımız bir şey. Tüm malzemeleri temin ettik bunda bir aksilik oldu. Yoksa hiç riske girmeyip baştan ithalat veya dist. kanalı ile alırdık. Tabii maliyet arttığından projeyi kısmak veya daha fazla para toplamak durumunda kalacaktık. Şimdi dist.kanalı ile getirtmeye çalışacağız. Olmadı daha başka ve sağlam yöntemlerle.

Amerikadan bize gönderen arkadaşın özensizliği yüzünden oldu bu aksilik. Sağlam denebilecek pek yok içinde, açıkça 45 adet var ve hepsi hemen hemen aynı durumda.

Elimizde bizim borda göre derlenmiş ve çalıştığı garanti edilmiş bir linux kernel olmadığınıda belirtirim. Onu biz yapacağız ve elimizde çalıştığından emin olmadığımız bir donanım ile hataların tespitini yapmak çok zor. Donanımların hepsini test edecek program yazmak kolay da değil. Hele bu iş de benim veya tek bir arkadaşımızın sırtına binerse. (tek bordu monte edelim çalışıp çalışmadığına bakalım demek, bu demektir.)

Ama isteyenler yeni atmel alımına katılmaz, zaten bozuk pinli atmellerin parasını ödediler bord ile birlikte gönderirim. Kendileri monte edip sorumluluğu alabilirler.

BGA kılıfında özensiz paket yapılıp taşınabileceği düşünülerek geliştirildiğini pek sanmıyorum.

Göktuğ

%90 ı calısır o chiplerin. Kalan üzde 10 da düzeltmeye calısırken pin kırılmalarına sayıyorum.
Tabi antistatik sartlar saglanarak pinler duzeltilirse. Elinizde bulunan benzer sayılarda pine sahip bozuk olduğunu düşündüğünüz bir chipi yüksekten düşme denemesi yapıp ardından düzeltmeye çalışarak bunu anlayabilirsiniz.

ahmet2004

yeni alınacak fiyatları foruma yazarsanız,

almak isteyenlerden yeni bir liste oluşturulur.

Ona göre durum değerlendirilir.

Ben yeniden almak taraftarıyım.Böyle lehimlenmez.

ahmet2004

PCB yi hangi firmaya yaptırıyorsunuz.

Nasıl yapılıyor, pcb özellikleri neler kaç para.

Pcb konusunda bilgi istiyorum mümkünse?

gallavi

Bu tarz bi işlemcini bacaklarını düzeltip lehimlemek kolay bir iş değil bence 20 ytl den az bi masraf için bu kadar emeği çöpe atma riskine değmez bir an önce sipariş edip , vakit kaybetmeyelim.
DemirHan=gallavi;

ugurtarlaci

@Ahmet2004

PCB bir Ankara firmasına yaptırılıyor. Uzakdoğu imalatı olacak haliyle. Şu an imalat aşamasında. 10 Mart gibi bekliyoruz.(Bu bilgiler daha önce forumda verilmişti) Tooling bedeli 100$ gibi komik bir rakama  indirildi ve ayrıca 6$ gibi kart başı üretim maliyeti vardır. Normalde böyle bir PCB için alınan en yakın teklif 300$ Tooling ve 5$ kartbaşı bedeldir. PCB işi tamamdır şimdilik. Diğer konulara odaklanma zamanı geldi artık. Özellikle  yazılım konusunda pek paylaşım olmamış. Bu konuda tecrübesi olan ve fikri olan arkadaşların artık bişeyler önerme ve yazma zamanı geldide geçiyor bile.

KOlay gelsin
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

mp3dragon

Arkadaşlar bu gün pinleri düzeltmeye çalıştım. Ancak malesef düzeltirken 1-2 pin mutlaka kopuyor. En deforme olmuşlardan başladım baktım kopuyor, sonra nispeten daha az hasarlı çipi kurtarırmıyım diye baktım ama malesef bir iki müdahaleden sonra pin kopuyor. Çok özenmeme rağmen 4 adet çipin pinleri koptu.

rehber

Pinleri düzeltmek çok zor olur. Üstelik yeni bir tasarım. Riske atmamamız lazım. Donanımdan emin olmalıyız. Ben de yenilerinin sipariş edilmesinden yanayım.

EOS

@ugurtarlacı

PCB yapacak firmanın bilgilerini verirmisiniz?

ugurtarlaci

@eos
www.capitalpcb.com

İsmimi verirseniz yardımcı olurlar.(EKON dan Uğur Tarlacı) Esrin Hnm ile görüşünüz.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......