ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

ugurtarlaci

@mp3dragon

Biz hallederiz. Sen ErhanMete hariç 8 adet için malzemeyi gönder o halde. Gerekirse kargo ile hallederiz.

Üstad TSC2046 eksik demiştin. Bana 1 adet eksik gönder , ben buradan çözerim.
Bu arada bu mesajlar neden silinmiş, takip ediyorduk aslında. Kim siliyor ?
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

Göktuğ

İlk 30 sayfada temizlik yapıldı. Önemsiz mesalar silindi. Malum baslık iyice şişmeye başladı.

Başlık ilk açılış tarihi 2007 nin son günlerine denk gelmiş. İlk şema yapmaya başlamamız ocağın ilk haftasından sonrasına falan denk geliyor. Bugünde 31 mart. Donanım kısmının önemli bir kısmının bugün tamamlandıgını kabul edebiliriz. Bu şekilde bakıldıgında kabaca 3 aylık bir zaman harcanmış olduk.  Revizyon gerekmezse donanımsal olarak iyi bir süre oldu.

mcan

mp3dragon bende ankaradayım umarım geç kalmamışımdır

ugurtarlaci

@mp3dragon

Üstad kartları Erhan Mete den teslim aldım. Kabaca inceleme şansım oldu.

1- Bazı kartlarda lehim taşması ve dolayısı ile kısadevreler var ancak doğaldır. Kart sahipleri sisteme enerji vermeden önce kartları göz ve ölçüm muayenesinden geçirmeliler

2- 1 kartta CPLD ve Ethenet chip i dizilememiş

3- 1 Kartta Ethernet chipi dizilememiş.

4- Dizilemeyen chipler ve artan malzemeler kargo paketindedir

5- Power bölümüne ait elektrolitik kondansatörler kargo paketindedir.  Katılımcı MCAN  hariç Ankara katılımcılarının (8 Adet kart için) elektrolitik kondansatörleri ayırdım. göndermene gerek yok. MCAN için diğer soket vs. gönderirken elektrolitik kondansatörleri gönderirsin.

6- Sana toplam 30 kart gönderiyorum. Senin Ankara katılımcıları için göndereceğin malzeme sayısı mcan ile birlikte 9 olmuştur.

Yarın adresine kargoluyorum. Sende yarın malzemeleri çıkartabilirsen sevinirim. Ankara gönderimin için Özelden adresimi veririm.

@ mcan

Üstad seni son anda farkettik. Yine de  senin içinde kapattığım paketi bozarak bir kart ayırdım. Diğer malzemelerde geldikten sonra bir şekilde kartları ve malzemeleri sizlere ulaştıracağım.

İyi çalışmalar
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

mp3dragon

@ugurtarlacı,

Yarın 9 adet kart için elimdeki malzemeyi yolluyorum. Yarın vereceksen kargoya kondansatörleri beklemeyeyim. Artık biriniz kondansatörleri kendi tamamlasın. Dizilmeyen malzemeler sorun değil. Yalnız Ankarada kalan kartlar üzerinde mic4576-3.3 mü yoksa lm2576 mı var ona göre bobin göndereyim çünkü kullanılan bobin farklı elimde de sayılı  miktarda var.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

ugurtarlaci

@mp3dragon

5 adet LM2576S-adj li kart
4 adet mic4576-3.3 lü kart var.

Tüm kartları Antistatik poşetlere bıraktım üstad. Açmadan gönderebilirsin.

Hangisine ne değerde bobin takıyorduk ?

mp3dragon

Alıntı YapHangisine ne değerde bobin takıyorduk ?

mic4576 -- 33uH
lm2576 -- 100 uH

Valla ugurtarlaci ellerine sağlık.Ben de kutu ayarlamaya çalışıyorum. Malzemeleri gurup gurup ayırmaya başladım.

Power kısmına dikkat edin arkadaşlar, daha önce yaptığım direnç uyarısını kontrol etmeden voltaj vermeyin.

ugurtarlaci

@mp3dragon

Üstad ürünleri kargoladım sana Yurtiçi kargo ile. Ancak MCAN arkadaşımızın 2 full  kartı varmış  , oysa ben 1 adet ayırdım. Artık diğer board ve kalan malzemelerini ayrıca ulaştırırsın. yapacak bişey , kargoyu gönderdim çünkü.

Ankara da olan arkadaşlar;

Picusta,mcan,dentayr,ziya ve gallavi arkadaşlar. Dizilmiş kartlarınız bendedir. Perşembe veya Cuma günü mp3dragon arkadaşımızdan gelecek diğer pasif malzemeler ile birlikte teslimat yapabilirim. Teslimat konusunda fikir ve görüşlerinizi bana özelden yazarsanız sevinirim. Bir yerde buluşup teslimde edebilirim, dolayısıyla tanışma fırsatımızda olur. Lütfen bu birkaç gün içinde bana yazınız.

Herkese kolay gelsin.

Göktuğ

Son hallerinin kaliteli bir makinada cekilmiş resimleri varmıdır ?

mp3dragon

@ugurtarlaci,

mcan konusunda haklısın.
Ben de mesajı geç gördüm. Sana bu gün malzemeleri yolluyorum. 9 adet takım olarak. 1 adet de boş PCB koydum. O da dentaytr nin. Yarın boardlar gelince artık sana 1 adet daha yollarım. Bu arada herkese bozuk atmel de gönderiyorum (bozuk atmel/board adet olarak) Erhanınki ile birlikte 10 adet bozuk atmel olacak.

İzmirdeki arkadaşlar;

Yarın öğleden sonra tahminim elime ulaşır. Yarın öğleden sonra bordlarınızı ve dip malzeme setini gelip benden teslim alabilirsiniz.

İstanbul ve diğer şehirdeki arkadaşlara grup grup göndereceğimden hepsinin tamamlanması hafta sonunu bulabilir. Hepsini bir seferde kargoya veremeyebilirim. Bu arada ground İstanbul dağıtımı için gönüllü oldu, yalnız işyeri Kadıköy civarlarında uygun olup olmadığını belirtirseniz sevinirim. Bu arada dağıtım ek atmel bedeli ödeme sırasına göre olacaktır. Board başı 25 YTL olan ek atmel bedelini yatırırsanız sevinirim.

Güle güle kullanın

ugurtarlaci

@mp3dragon

mcan için diğer seti arkadaşımızın  adresine gönderirsen daha hoş olur. Tekrar buluşma şansımız olmayabilir. Ben yine de duruma göre haber veririm. Eğer geç buluşursak bana gönderebilirsin.

@goktug

ben birkaç parçasını daha dizip bir resim çeker gönderirim

ugurtarlaci

Kartımızın eksik malzemeleri olmakla beraber dizilmiş son halidir.

ugurtarlaci

ÖNEMLİ:
Arkadaşlar power kısmında yer alan R95 direnci, şemada 1k7 görünürken, kartlarda 1K dizilmiş. Bu konuda bir değişiklik bilgisi olan varmı? Eğer R95  1K7 olacak ise , eline LM2576S-ADJ gelenler bu konuda dikkatli olsunlar.

mp3dragon

@ugurtarlaci,
söylediğin malzeme çok kritik bir malzeme, gördüğün iyi olmuş buna benzer başka malzemelerde var özellikle atmel ARM ve PHY nin PLL kısımlarında. Bunları bir şemadan veya malzeme listesinden çek edebilirmisin? Değerler yanlış olmasın. Diğer tüm board sahipleride ellerine ulaşınca bu değerleri kontrol etsin mutlaka.

mp3dragon

Hafta sonu Jumper ayarlarını anlatan bir döküman hazırlamalıyım.
Ancak şimdilik şunu söyleyeyim. Seri port üzerinden ilk Bootloaderı atarken;

1- J2 de JTAGSEL ile GND arasında köprü takılı olmalı.
2- J26 ya köprü takılı olmalı.

Uboot atılırken;
3- loader atıldıktan sonra J26 daki köprü kaldırıldıktan sonra çıkan menü (karşımıza bir menü çıkarsa tabii ) takip  edilerek uboot.bin dosyası atılmalı.