ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

Veli B.

Montaj yaparken SD/MMC yuvasını monte etmeden önce xtalleri takın arkadaşlar. Sonra monte edemiyebilirsiniz xtalleri. SMD gibi yüzeye monte etmeniz gerekebilir.

gallavi

805 280R bulamadım elimde 270R var ama onu takarsam çıkış gerilimi (yanlış hesaplamadıysam)1.78V den -> 1,7355V düşecek core voltajın 1.8V  olması gerektiğini düşünürsek düşük kalırmı ?
bulabilirsem 290R falan taksam daha iyi olmazmı?

bu gün montajı bitirip denemeye başlıcam tavsiyelerinizi takip ediyorum yazılım ortami için vmware üzerine pardus kurdum ama benim ana kartda direk seri port olmadığı için birde onun içi kablo yapmakla uğraşmam gerek bu son moda kartlarda seri portları atmaya başladılar malesef
DemirHan=gallavi;

ugurtarlaci

@gallavi

core voltaj aralığı 1.65v - 1.95v dur
Senin değerlerinle çalışır. Ancak farklı dineç değerleri ile de hesaplayabilirsin. R1 değeri 100-150 R aralığında olsun , ona göre farklı değerler üretebilirsin. R1ve R2 değerleri kesinlikle 330R nin üzerine çıkmasın. Hesaplamada nispeten özgürsün :)Not: Online çalışmaya katılman için MSN adresini özelden gönderdim.

05-04-2008 Tarihi akşam saatlerinde onlıne çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalar sonucunda , kartımız ile ilgili olumlu gelişmeler kaydedilmiştir.

1- PCB Oto dizgi sırasında özellikle pasif malzeme  konusunda gözden kaçan noktalar olduğunu düşünmekteyiz. Direnç değerleri gözle görülmekte olduğundan , gözle muyene yetecektir. Ancak kapasitörler ile ilgili şüphe henüz tam olarak kalkmamıştır. Özellikle PLL değerlerini etkileyecek C değerlerinin kontrolü ile ilgili çalışma başlatılmıştır. Sanırım önümüzdeki hafta başında özellikle KATANA arkadaşımız bu kontrolü hepimiz adına tamamlayacaktır. Lütfen bu noktayı dikkate alınız.

2- Yine dizgi konusunda aktif malzemelerin dizilimi ile ilgili hatalar tesbit edilmeye devam ediyor. Dün bizzat kendim dizdiğim bir kartta EDO lardan birisinin ters olduğunu farkedemedim ve haliyle yaktım. Ancak bu durum ARGE sırasında bizlerin yaşadığı heyecandan da kaynaklanmaktadır biraz . Bizler bu sıkıntıları öncelikle tesbit ediyoruz ve aktarıyoruz ki sizler daha dikkatli olun arkadaşlar

3- Yazılım testlerinde FLASH ROM umuz yüksek ihtimalle çalıştığını onayladık.  Dün gece Flaşımıza Boot LOader i atmayı başardık. Artık boardumuzun yazılım evresi bir basamak üsttedir. U_Boot için SD RAM ler konusunda ki hız problemimiz devam etmektedir.

4- SD RAM lerimiz testlerden henüz geçememiştir. En çok şüphelenilen nokta Bus Hızıdır. 2. öncelikli şüphemiz ise SD RAM başlatılması ile ilgili sorun olabileceğidir. Bu sebeple Mp3Dragon arkadaşımız , bizim kullandığımız SD RAM lerin kullanıldığı diğer alanları araştırıp, Ram lerin başlatılması ile ilgili örnek Kodları inceleyecek. Bu konuda elinde bilgi olan arkadaşımız var ise lütfen Mp3Dragon arkadaşımıza ulaştırsın

5- Hız problemi var olduğu kabul edilirse PCB dizaynının SD RAM lere uygunluğu denetlenip bundan sonraki çalışmalara bir tecrübe notu çıkartılabilir.

6- Mp3Dragon arkadaşımız , yazılımın karta atılması ve yaşanılan sıkıntıların çözümü ile ilgili olarak bir dokuman hazırlamaktadır. Bu dokumanın hazırlanması sırasında elde bulunan kod düzenlenecektir. 2-3 gün içinde Mp3Dragon arkadaşımız bu çalışmayı paylaşıma bırakacaktır.

Arkadaşlar artık kartlarımızı yavaş yavaş çalıştırmaya başlayıp , proje geliştirme aşamasına daha aktif katılımlarınızı bekliyoruz. Aksi taktirde geriye dönük olarak projeye yetişmeniz imkansız duruma gelebilir.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

mp3dragon

@gallavi,

100/220 R seçeneği 1.8 volt kısmında stable şekilde 1.83 v olarak çalışmaktadır. Bu değerleri bulması daha kolaydır.

istatsitik olarak baktığımızda, şu ana kadar çalıştıran arkadaşlarla olan irtibatlarımızda şu sonuçlar alınmıştır;

6 adet board RAM testini geçebilmektedir.
3 adet board RAM testini hiç geçememektedir.
1 det boardın 3.3 v kısmı kısa devre gözükmektedir.

1 - RAM testini geçen boardlarda loader ve u-boot bir aşamaya kadar gelebilmektedir. Tahminimiz bu boardlarda yazılım ayarları tekrar gözden geçirildiğinde sonuç alınacaktır.
2 - RAM testini geçemeyen kartlarda tuhaf bir şekilde sanki hiç RAM yokmuş gibi tüm RAM adreslerini hatalı göstermektedir. Bunun sebebinin kaynağını çözemedik. Yüksek bir ihtimal dizgi yanlışlığı üzerinde duruyoruz. Şema ve PCB dizayn hatası olsa tüm boardlarda benzer sorun ortaya çıkardı. Tiner veya alkol ile PCB temizliği yapmak boardların genel anlamda çalışmasını daha stable hale getiriyor bu arada.
3- kullandığımız RAM lara ait start-up kodunu nette tam olarak buldum. RAM testinden geçemeyen kartlarda sonuç değişmedi, ama diğer kartlarda tahminin daha sağlam çalışacağıdır.
4- Sadece loaderda değil u-bootda da RAM ve CPU ayarlarının yapılması gerekmekte bu durumda sanırım u-boot aşaması sorunsuz çalışacaktır

42 sayfayı bulmuş mesajları takip etmenin zorluğunun farkındayız.
1-2 güne kadar tespit ettiğimiz düzenlemeler ve program atılması ile ilgili çalışma dökümanı yayınlayacağım. Herkesin aynı anda aynı aşamada olması msn çalışması için önemli, yoksa dönüp dönüp 1-2 önceki aşamaları tekrar tekrar anlatmak zorunda kalıyoruz.

Edit: RAM testini geçebilen board sayısı 8 olmuştur.
Kolay gelsin,
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

picusta

Alıntı yapılan: "mp3dragon"RAM testini geçebilen board sayısı 8 olmuştur.
testi geçemeyen boradlarda azalma mi olmuştur, yoksa yeni test edilen board'lar mi?
Bu proje'nin dokümantasyonunu wiki + forum seklinde devam edersek daha bir güzel olur (diger AT91 board projelerinde oldugu gibi).

mp3dragon

Alıntı Yaptesti geçemeyen boradlarda azalma mi olmuştur, yoksa yeni test edilen board'lar mi?

Yeni test edilen boardlar. Geçemeyen hala geçemiyor. 2 ihtimal gözüküyor;

1- dizgide RAM lar hasar gördü.
2- dizgide pasifler yanlış dizildi.
3- dizgide göremediğimiz kısa devreler var.

Picproje-SBC.0.2 versiyon loader paylaşıma atılmıştır. Daha gelişmiş olan bu sürümde menüden 5. seçenek seçilerek SDRAM testi yapılabilinmektedir.

Initializing SDRAM

PICPROJE LOADER v.0.2 www.picproje.org
AT91RM9200 32bit SDRAM 2x16x16MBit MT48LC16M16A2
ask mode [NO]

1: Upload loader to Dataflash with vector 6 modification.
2: Upload u-boot to Dataflash.
3: Upload linux to Dataflash
4: Start U-boot
5: SDRAM test
6: Clear SPI flash
7: Upload u-boot to SDRAM (0x21F00000) and boot
8: Show dataflash content
9: Switch ask mode

mp3dragon

Paylaşımda;

yazılım/dökümanlar dizini altına yeni bir döküman attım. (ARM9-SBC KULLANIM KLAVUZU-0.1.pdf) Orada anlatılan ve detaylıca açıklanan hususlar ile ilgili sorulacak sorulara burada ve msn de cevap vermeyeceğim.

Şu ana kadar tespit ettiğimiz Hardware hataları;

1- PCB de S-Video konnektörünün yönü terstir.
2- U16 adj direnç değerleri R106=220R, R107=100R olarak değiştirilmelidir.
3- SD/MMC konnektörünün kulakları PCB padlerine tam oturmamaktadır. Ancak montaj problemi yaratmamaktadır.
4- Karttan karta değişen çeşitli dizgi hataları; lehim taşmaları ve eleman yönlerinin ters takılması.

Kolay gelsin.

Ziya

2 karttan birinin montajını tamamladım.

R107 100 ohm
R106 220 ohm

R95 1k+330+330 = 1650 ohm (pi şeklinde oldu)

Bu aşamada tiner banyosu içerisine daldırıp fırçaladım.)

Test noktalarının dirençleri mp3dragon'un verdiğinden farklı çıktı.

Gerilimler şöyle:

5    Volt padinden 5.04 V
3.3 Volt padinden 3.25 V
1.8 Volt padinden 1.81 V

Vista zıkkımında terminal programı olmadığı için CRT5.5 isminde bir program indirdim. USB-RS232 adaptörümü tanıttım. Evvelce yaptığım cross kablomun (her iki ucu da dişi idi) ucuna bir tane erkek DB9 bağladım. [Not: karttaki DB9 seri konnektörü erkek olacaktı dişi olmuş. Ben de bu hatayı sık yapıyorum.]

Terminal ekranından saniyede bir C karakteri alıyorum. Loader.bin dosyasını attım, u-boot'u istedi, onu da atarken (J26 yı çıkartarak veya çıkartmadan denedim) hata mesajı verdi.

Biraz daha uğraşacağım. Forumdan aldığım notlar vardı, mp3dragon hocam sağolsun hepsini bir dokumana toplamış. Bir kere daha notları okuyup tekrarlayacağım.

Herkese kolay gelsin.

Not: MSN de sorun var, bağlanamıyorum. O nedenle konferansa katılamadım.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

memed52

loader.bin son halini paylaşıma atarmısınız.

İyi çalışmalar.

mp3dragon

Alıntı yapılan: "memed52"loader.bin son halini paylaşıma atarmısınız.

İyi çalışmalar.

Herkesin derleme ortamını hazırlaması ve yazılıma katkı sağlaması için artık derlenmiş dosyaları atmayacağım. Gerekli dökümanı paylaşıma attım. Bir nevi ticari projelerin tersi. Kaynak var, derlenmişi yok.

@Ziya,

Büyük ihtimal ile SDRAM testinde çakıyor. Son loader'ı derleyip oradan sdram testi yaptır.

Ziya

hocam, yanlış loader.bin yüklemişim. Şimdi bir önceki SBC sürümüne göre:

Starting xmodem transfer.  Press Ctrl+C to cancel.
Transferring loader.bin...
 100%       8 KB    2 KB/s 00:00:03       0 Errors
 100%       8 KB    2 KB/s 00:00:03       0 Errors

Initializing SDRAM
PICPROJE SBC - www.picproje.org - 2008
32bit SDRAM 2xMicron MT48LC8M16A2

Dataflash not found

Done.   (<------------------- burada 5 tuşuna bastım.)

Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

Ziya

u-boot attım ve çalıştırdım. Aaşağıdaki ekran geldi. artık bu aşamadan sonra yazılıma yöneleceğim.

DataFlash:AT45DB642
Dataflash read successful: Starting U-boot

U-Boot 1.1.1 (Oct  2 2004 - 19:04:01)

U-Boot code: 21F00000 -> 21F16DF0  BSS: -> 21F1B4AC
RAM Configuration:
Bank #0: 20000000 32 MB
Atmel: Flash:  0 kB
DataFlash:AT45DB642
Nb pages:   8192
Page Size:   1056
Size= 8650752 bytes
Logical address: 0xC0000000
Area 0: C0000000 to C0007FFF (RO)
Area 1: C0008000 to C001FFFF (RO)
Area 2: C0020000 to C0027FFF
Area 3: C0028000 to C083FFFF
*** Warning - bad CRC, using default environment

In:    serial
Out:   serial
Err:   serial
Uboot>

mp3dragon

Alıntı Yapu-boot attım ve çalıştırdım. Aaşağıdaki ekran geldi. artık bu aşamadan sonra yazılıma yöneleceğim.

uboot versiyonunuz yanlış. (U-Boot 1.1.1 (Oct 2 2004 - 19:04:01))

Ama tesadüfi şekilde çalışmış. Biz buraya bile gelemedk yazılım olarak. :lol:

Ziya

Loader flasha yüklendi. Artık jumperlarla uğraşmaya gerek kalmadı.

Açılışta loader geliyor, 3-4 saniye sonra U-boot eski sürümü ile çalışmaya başlıyor. Sanıyorum ram problemi de hallolursa işlem tamam gibi.

Ziya

Arkadaşlar,

kart temizliğini iyi yapın. Ben temizliğini yaptığım halde sdram testlerinde sorunlar vardı. Şimdi ise bir kaç defa yaptığım testte sorun çıkmadı. sorun var diye de moralinizi bozmayın. Herşey güzel gidiyor.

Karttaki çiplerin bacaklarına büyüteşle bakın, kısa devre sorunu varsa mp3dragonun yazdığı şekilde çözebilirsiniz. Ben topluiğne ile halletim. arada çok dikkatli ve nazikçe havya ile kalan lehimin toplanmasını sağlamak işe yarıyor.

Ram test sonucum:

Initializing SDRAM

PICPROJE LOADER v.0.2 www.picproje.org
AT91RM9200 32bit SDRAM 2x16x16MBit MT48LC16M16A2
ask mode [NO]

6: Clear SPI flash
7: Upload u-boot to SDRAM (0x21F00000) and boot
8: Show dataflash content
9: Switch ask mode

Starting memory test.
Writing 64MB.
Reading 64MB.
Done.
Starting memory test.
Writing 64MB.
Reading 64MB.
Done.
Starting memory test.
Writing 64MB.
Reading 64MB.
Done.