Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

sezgin05

Teşekkürler ustam sizde güzel iş çıkarmışsınız.
Çalışma alanı nedir sizin CNC nin acaba?

fikretduru

inşallah ögretmen olacaz :) son sınıftayım fakülte

ugurtelefon

fikret kardeşim hayırlısıyla sizin gibi yenilikçi,araştırmacı,yaptığı işe önem veren,teknolojiyi takip eden,üretken kardeşlerimizin gelecek yıllarda öğretmen olup bizim evlatlarırımızı yetiştirecek olması bizleri mutlu ediyor.
bizim zamanımızda okurken ne bilgisayar vardı ne de internet.
elimizde az miktarda kaynak vardı.digital elektronik,sesfrekans tekniği,benim hatırladığım 2 tanede Kadir Çetin hocamızın elektronik devreler kitapları.
birde arada sırada suratını şööööyle uzaktan gördüğümüz Commador64 ve Amstrad 128k  !bilgisayarlar.

sizler çok şanslısınız.kıymetini bilin derim.
başarılarınızın devamını dilerim.

haa buarada benim malzemeler nasip olursa yarın geliyor,hızlı bir montaj ile motorları döndürecez nasipse.

10 gündür CNC işini ikinci plana koymuştum mecburen.LCD ekranım bozulmuştu.malzemelerini türkiyede bulamadım.bende dün akşam powersupply devresini sıfırdan kendim yaptım.şu anda kendi LCD ekranımdan sizlere yazıyorum.ehhh gelsin CNC devresi.

ugurtelefon

@sezgin bey
aaaa bu kadarda olmaz demeyin. :oops:

malzemeler geldi.devre tamam.(L297/298li olan)
mach3 kurulu.
beslemeyi verdim.motorda tık yok.besleme varken motor kilit konumuna geçiyor.elle dönmüyor.büyük ihtimal programın LPT port ayarlarında bir sorun var.
motor 5 uçlu
ortak uç belli onu +Vcc yaptım.diğer 4 uç için tüm kombinasyonları denedim.
PCnin LPT çıkışında şu an osilaskop bağlı.programdan herhangibir gerber dosyası çağırıp start dediğimde program kendi halinde çalışıyor.LPTnin 2-3-4-5-6-7-8 nolu uçlarında hiçbir sinyal yok.benmi beceremedim,yoksa port ayarlarında atladığım bişeymi var.
yardımcı olurmusunuz.

hoguz

Bendeki ayarlar bu sekilde umarım yardımı olur.

ugurtelefon

aynı ayarları yaptım,çalıştırmaya çalışıyorum.motor bağlantı uçları doğru.besleme on iken motor kilitleniyor.uçları ters yada yanlış bağladığımda motor el ile rahat dönüyor.var bir terslik.ama ne?

hamit

motorlar kıtlenıyor ıse dogru yoldasın uclarla oynama  

suremıyorsun demekkı
ınterface kartını ve mac3 ayarlarına dıkkat ett oralarda bır sorunun var demek tırr

ugurtelefon

hay Allahım ya rabbim
ne şans yahu bu kadarda olmaz.
74c244 arızalı çıktı.2 tane taktım.2side arızalı.
3, sağlam çıktı.motor dönüyoooor.

hamit

:))
gözun aydınnn hep olur bole seyler
zaten bısefer de calısırsa olmazzz bu ısler boleee
kolay gelsınn

sezgin05

Uğur kardeşim bir yanlış var ama...
L297+298 kullandığınızı yazmışsınız.Bu devre BIPOLAR step sürücü devresi ama motorunuz 5 uçlu UNIPOLAR motor ve orta ucu VCC yapmışsınız. Acaba sonraki verdiğim devreyimi yaptınız.

Ayrıca benim verdiğim devreyi aynen yaptıysanız eğer ENABLE1 --8.pin olmalı çünkü yukarıda 1. pin olarak ayarlanmış..

ugurtelefon

ilk verdiğiniz L297/298 devresini yaptım.hani .brd ve .sch dosyalarını verdiğiniz.
iyide nasıl olur böyle bir detayı kaçırırım bende anlamadım.
şaka değil herhalde.

aslında 2 ayrı proje yaptım.biri bahsettiğimiz devre.
diğeri ise hex dosyasını bir arkadaşımız yazdığı 16F628a ve sinyalleri bdx53c ile güçlendirip sürdüğüm Unipolar oduğundan emin olduğum( :D ) devre.
picli olan şu an çalışıyor.tek eksiği akım ayarı bulunmaması,buda o kadar önemli değil aslında,zira tl081 ile yapılmış güzel bir voltaj ve akım akım ayarlı regüle devresi buldum.onu sisteme bağlayacağım.

bu arada (l297/298)yukarıda çalıştığını yazmıştım.halbuki saçmasapan dönüşler yapıyormuş.ben ayarlardan yapıyor sanmıştım.diğer devreyi çalıştırınca aradaki farkı anladım.
ne yapalım stepsürücülerdeki acemiliğimiz.mağzur görün. :oops:

hala son söylediğinize inanamıyorum.demek bipolar.hemen deneyeyim.
bu arada mach3 detay olarak tabiri caizse başlangıç olarak Kalın geldi.
mach2 ile şimdilik denemeler yapıyorum.

ugurtelefon

evet hocam bipolr sürünce çalıştı.
ama müthiş ısınma var.12voltta 1,5amper ve daha fazla çekiyor.
L297 işini yapıyor.amma velakin L298 entegresinin benim düşünceme göre hobby devresi dışında pekbir işe yaramayacağını söyleyebilirim.
yeni bu işe giren arkadaşlar,özellikle maddi sınırları olan arkadaşlara tavsiyem L297den sonra mümkünse L298 yerine Mosfet yada yüksek amperli transistör kullanması.en küçük dikkatsizlik L298in yanması demek.
akım sınırını ayarlıyorum,1-1,20 amper civarında tutuyorum bu kezde motorda tork dişe bişi kalmıyor.
en azından ilk izlenimlerim böyle.

tayyar

Bİpolarlar için L297+2xL6203 deneyin hem ucuz hemde fazla ısınmıyor denemek için yaptım bir tane hazır bir şematikten güzel çalıştı. Boş bir zamanımda kendim çizip onu basıcam. Çizdiğimde buraya koyarım.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--