Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

fikretduru

bende geçen araştırmalarımda TOSHIBA TA8435H Stepping Stepper Motor Driver chip  gayet güzel bir entgre içinde sürücü köprüleride mevcut

mosfet li kullandıgım devre 1 saatlik kesimde kendisi ilimaktaa olup 28 volt 150w bir adaptör kullanıyom motorlar devreden daha fazla ısınmakta ben gayet güzel sonuç aldım

ugurtelefon

bu motor ısınmasına bir çare yokmu??
akımı sınırlayınca tork düşüyor.düşük akım yüksek voltajda daha kararlı çalışıyor.
ama yine de motorlar ısınıyor.nedir bunun çaresi??

Klein

Alıntı yapılan: "ugurtelefon"
transistörsüz 15Voltta tek motor sistemden 1,5Amper çekerken
yeni transistörlü devrede aynı motor aynı işi yaparken toplam sistem 0,50Amper çekiyor.
Alıntı yapılan: "ugurtelefon"
Alıntı yapılan: "hoguz"
Bir çelişki yokmu transistör neden daha az akım cektırsın,motorun gücü neyse o kadar akım ceker neyle sürdüğünün önemi yokki.
nasıl bir çelişki?sevgilihemşehrim.istersen tekrar okuç
L298 amperlik bir entegre.siz bu entegreye 24volt verdiğinizde sınırlarına yakın değerlerde çalıştırmış oluyorsunuz.1,5-1,8A akım çekiyor.
elektronik malzemeler ısındıkça daha çok akım çeker.
bu bahsini ettiğim devrede L298 5 yada 12v ile beslendiğinde(kastettiğim +5volt girişi olan 9nolu bacak değil,4nolu bacak) sınırlarının altında hatta sadece transistör sürecek kadar akım çekmiş oluyor.
kullanılan transistörlere 100V/10Alık olunca,siz bu transistörlere 24V/1-2A uygulayınca ısınma sorunu ortadan kalkıyor.

Var..!! bir çelişki var. Tamam L298 ısınmaz , Transistörü de güçlü bağlamışsın o da ısınmaz.
Ama
Sadece böyle bir değişiklikle toplam sistem akımı 1.5Amperden 0.5Ampere  düşemez.

evet akımı sınırlarsan tork düşer. Bunun çözümü geribesleme almaktır. geribesleme alırsan ve akımını bu geribeslemeye göre ayarlarsan Devrin sabit kalmakla birlikte , yüküne göre akımın değişecektir. Ama senin ihtiyacın olan tork için gereken asgari akımı verdiğinde de motor ısınıyorsa , yapacak birşey yok. motoru limitlerde çalıştırıyorsun demektir.

hoguz

Bende onu demek ıstemıstım ama,0.5 amper ceken motorun torku ne olurki?

ugurtelefon

sevgili hemşehrim @hoguz

varmı İzmirde bildiğin step motor satıcısı,amperi wattı torku :D güzel ve hesaplı
adres tel site.. farketmez.Ö.M de gönderebilirsin forumda belki reklam içeriği sayılır hoş olmayabilir.

hoguz

hurdacıları gezmek lazım ikinci el istersen ama her zaman denk gelmıyor,sıfır dersen nette çok bazı linklerde verildi forumda mevcut.

tayyar

İzmirde bit pazarına bakmak lazım çankayada falan hiç görmedim çıkma malzeme satan.

Yada gidip yazıcı fotokopi makinası tamir servislerine bak hurdaları topla özellkle nokta vuruşlu cihazlardan güzel stepler cıkabiliyor.

Sırf motor almak için istanbula gitmiştim ben zamanında karaköyde gzel motorlar var uygun fiyatlara tabi çıkma motorlar hep :)
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

fikretduru

kesim laser kesim demiştin güzel olmuş ek yerlerini puntalamyla tutturmuşsun inşallah hasas geometrisi düzgün olur.

hoguz

Puntalama değil kanallar var bir birinin içine giriyor.Gönyelemede ayaklı sehpa yapılıcak altına profilden o zaman gönyeleme dikkate alınıp monte edilicek.

haciman

@ hoguz

Hocam paraya kıyıp bilyalı vidalı mil almışsınız. Sonsuz vidanın boşluksuz olması büyük avantaj.

Yanlız gövdede kullandığınız malzemenin et kalınlığı az değilmi? Sac levha kullanmak yerine alüminyum lama kullansaydınız hem daha hafif olurdu, hemde et kalınlığı daha fazla olurdu.

Mesela bu makinanın gövde yapısı örnek alınabilir.

“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

hoguz

3 mm çelik kolay esnemiyor ayrıca dedıgım gibi alt sehpasıda var ayaklı onada baglanıcak.Bundaki amaç az işçilikle en iyi montajı yapmak lazerden delik yerleri yataklr hepsi standart cıkıyor.Vidalayarak topluyorsunuz.

Analyzer

Alıntı yapılan: "hoguz"3 mm çelik kolay esnemiyor ayrıca dedıgım gibi alt sehpasıda var ayaklı onada baglanıcak.Bundaki amaç az işçilikle en iyi montajı yapmak lazerden delik yerleri yataklr hepsi standart cıkıyor.Vidalayarak topluyorsunuz.
Selam,

Başlığı uzun süredir takip ediyorum. Çok güzel noktalara geldi. Nacizane bir kaç fikrimi söylemek isterim.
CNC routerlarda bildiğimiz üzere hassasiyet olayı var. İlk yaptığım makinanın hassasiyeti ondalıklı seviyelerde olunca çok şaşırmıştım. Hemen step sürücü ve bilyanın boşluğuna yormuştum ancak bu pek de doğru değil. Çünkü makinanın parçalarını işletirken; oluşan işlem hataları aynen makinaya yansımıştı. Örneğin frezede temizlenen malzemenin üzerinde kalan ondalıklı hata makinada boşluk yaratıyor. Keza civatalı birleşim beklemediğiniz oranda boşluk yaratıyor. Tavsiyem, civatalı birleşim yapacaksanız mutlaka tespit pimi kullanın. Ya da ince malzeme çalışacaksanız sıkı geçmeli olarak montaj yapın. Sistemi rijit hale getirin. Ardından vida boşluğu, kaplin boşluğu, motor derecesi, sürücü devre gibi daha kolay çözümlenecek işlere yönlenmenizi tavsiye ederim. Sadece civatalı birleşim boşluk nedeni ile başınızı ağrıtabilir.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

ugurtelefon

güzel emek vermişsiniz.arkadaşlarında dediği gibi benimde gözüme çok ince bir şase gibi geldi.desteklenmesi gerekir diye düşünüyorum.
3mm çelik sac sağlam bir malzemedir ama boyutları 5-10cm ye 40-50cm olduğunda illaki esneme yapacaktır.
yavaş yavaş mekanik resimlerinin artması çok sevindirici.işin teorik boyutundan pratik boyuta geçmesi daha güzel.
dün bende malzeme araştırması yaptım.akşamda gerekli olanları listeledim.hırdavatçıları dolaştım.ama ne yazıkki lineer rulman diye bişey göremedim.meğerse ben lineer sistemler hakkında  hırdavatçılardan daha fazla şey biliyormuşum  :?
farklı pratik,sağlam,hemde ucuz bir yöntem için güzel bir malzeme buldum.ortası kanallı tekerlek biçiminde 2 adet rulman ile desteklenmiş fiberden yapılmış.12mmlik çelik mil üzerine oturduğunda boşluk falan yok.
bugün malzemeleri alıcam nasipse.
en kısa zamanda fotolarını ekliycem.

bu arada @hoguz gibi arkadaşlarımızın çalışmalarını farklı bir topic altında resim,program,sürücü bilgisi vs. gibi yayınlamalarını çok isterim.bu topic @sezgin'in topici olsun.
neden diye sorarsanız ''CNCDRİLL yapalım'' diye bir topic var.içinde çok bilgiler var.fakat yapılan çalışmalar hepsibir yerde olduğu için bu bilgilere ulaşmak için 35 sayfayı tektek incelemek gerekiyor.bir çok değerli bilgi arada kaynayııııp gidiyor.
ayrı çalışmalar ayrı sayfalarda.takibi kolay,ulaşması kolay.

fikretduru

buralar sanki puntalanmış gibi gözüküyor ? o yüzden puntalama dedimm resimdede tam net görememekle birlikte

[/URL][/img]

tkurt

Merhaba arkadaşlar,bende uzun süredir cnc ile uraşıyorum.Sezgin'n verdiği linkteki MACH3'ü indirdim ve daha önce çalışmadığını zannettiğim sürüçü kartı çalıştı.Yaptığım kartı aşağıdaki linkten indirdim,ve motor gayet iyi çalışıyor,torkuda iyi.Tabi boşta denedim bakalım yükte ne olacak.
http://pminmo.com/3axis/3axis.htm

Şimdi mekanik kısmını halletmek kalıyor,oda benim alanıma giriyor.Başta Sezgin olmak üzere,emeği geçen herkeze teşekkürler.