Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

Ersin

Sadece onlar olsa iyi, devre tekrardan komple redesign edilmesi gerekiyo.Bir suru hata, şu şu yerde diyecem ama diyemiyom komple hata çunku.Bunu kotuleme amacı ile yazmiyorum , çizen arkadaş birdaha gözden geçirmesi amaci ile.Zaten mukemmel olacak diye bişey yok, ama çok basit hatalar var.

3D yapacağınıza biraz çizim ile ilgili kitap okuyun.

tayyar

Eleştiriniz için sağolun. Hataları belirtirseniz düzeltmeye çalışırım. Proteusu kendi kendime kurcalayarak öğrendiğim için eksiklerim var kabul ediyorum ve düzeltmeye çalışıyorum.

Drc hatalarından bahsediyorsanız onları pek fazla göz önünde bulundurmuyorum sonuçta seri üretim yapmayacağım için çizimi bakıra aktardıktan sonra ufak tefek düzeltmeleri yapıyorum.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

ugurtelefon

@ersin hocam bu işi @tayyar'a göre daha profesyonel yaptığı için çok daha fazla hatalar bulması gayet normaldir.
devrenin çalışıp çalışmayacağı konusunda bi fikir yürütemem,çünkü oturup hangi yol nereye gidiyor,doğrumu diye kontrol etmeden olmaz.
ama sanırım aiağıdaki şekil @ersin hocamın nedemek istediğini anlatıyor.

soldaki 2 daire içine aldığım Jumperlar çok gereksiz,sağ tarafta bulunan direnci sol tarafa alıp oradaki 3 adet jumper iptal edilebilir.
ayrıca yaptığın PCBnin devresi ortalama olarak 2-3Amper gibi akımlarda çalışacak.ona göre çizerken yol kalınlıklarını dikkate al.
umarım sana bir fikir verebilmişimdir.
ideal PCB diye birşey yoktur.hatta delikli pertinaxta bile devre çalışır.
ama önemli olan elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmak değilmi?
@erkanda demişti,Binkere ölç bir kere biç. ;)

tayyar

Bu sürücü zaten max 4 amper seviyesinde, güç vericek kısımlarda yolları kalın tutmaya çalıştım zaten.

O jumperli kabloları direncin altından geçirmek biraz imkansız gibidikkat edersen direncin bir ucu gnd de diger ucuda L297 nin sense ucu ve L6203 ün 10 nolu bacagına gidiyor o nedenle altından geçemiyorum

L297 nin 1 nolu bacagından gelip sokete atlayan yol komple iptal edilebilir orası sync ucu, şimdiye kadar hiç kullanmadım. Şemada var diye çizdim.

cetinky

Sevgili @Tayyar ;  Bu üzerinde çalıştığınız L297+ 2xL6203 sürücüsünün başka bir örneğini aşağıda linkini verdiğim yerde gördüm, buradaki board özellikleri itibariyle, öncelikle sizin yapmaya çalıştığınız gibi bir sürücümüdür? Eğer öyleyse size bir fikir verebilir diye düşündüm. Gerçi firma yetkililerinin yaptığı açıklamada, tarafımızdan denenmemiştir, doğru çalışmayabilir diyor ama, geliştirilebilirmi acaba? Ya da forumda üstad arkadaşlar olası hataları düzelterek kullanılabilirliği sağlanırmı ? Eğer doğru çalışabilir ise, pcb ye cnc de kazımak için kod dosyasını bile vermişler.
http://www.marelmakina.com/stepl6203.htm

erkan614

hocam hocamız cap'ları soğutucu sebebi ile ileri almanızı tavsiye etmiş ve gerçekleştimişsiniz. bu sırada sense dirençleri gözünüze çarpmadımı?

genelde sogutucuları yekpare aldığımızdan problemler oluşuyo bu durumda bi keresinde ben sırf bu sebepten soğutucunun altına tünel gibi oyuk açmıştım :oops:

hoguz

@cetinky

O devre çalışıyor ben denedim.

sezgin05

Arkadaşlar daha önce bahsettiğim SLA7062M microstep sürücü entegresiyle ilgili denemelerimi bitirdim.Sonuç beklediğimden çok daha iyi oldu.Eğer yurtdışı bağlantılarınız varsa tanesini 8-10 dolara alabilirsiniz.Ben biraz acele ettimtanesi 20ytl gibi maloldu .
En kısa zamandada videosunu yayınlayacağım.

tayyar

Evet o mareldeki devre çalışıyor bende denedim. Zaten devre şeması olarak aynı devreler ekstra bişey katmadım. Orjinal devrenin pcb'si pdf olarak var oldugu için ve ayrıca bazı yolları çok ince olduğu için zorluk çıkarıyordu. Ona alternatif olarak çizdim.

Bu arada nette L6203 ile yapılmış 1 tane devre var zaten oda PAP8ABL marel makinada olanda o

Orjinal sitesi www.ifrance.com/mac1 ancak sitedeki maile yönelmeyin mail kapanmış cevap vermiyor.

@Erkan614 dirençleri öne çektim burada

trademy

sezgin hocam bahsettiğiniz entegre allegro firmasının sanırım ve türkiye disbirütörü var. hiç bu firmaya sormuşmuydunuz. gerçi sitelerine baktımda kataloğlarında bu entegre gözükmüyor

sezgin05

Evet Allegro firmasının bir ürünü.Daha doğrusu Allegronun satın aldığı SanKen firmasına ait bir sürücü.
Bu sürücü bildiğim kadarıyla özel ürün kategorisinde yer alıyor. Yani özel spariş edilmiş düşük maliyetli bir sürücü.Datasheetini incelerseniz bir çok özelliği içeren bir sürücü.Resimlerdende anlaşılacağı gibi 12*12 cm boyutlarında bir kart üzerinde 3 axis sürücü-LPT interface-Spindle sürücü devresi bulunmaktadır.
Fixxer ustanında deği gibi cnc tezgahınızın hızlı olması için çok pahalı sistemlere gerek yok. Bunun için geniş adımlı vidalı mil kullamak yeterlidir.Çünkü step motorların en sevmediği şey hız dır.Hatta bana sorarsanız microstepe bile gerek yok.Half step sürücü ile istediğiniz verimi alırsınız.

sezgin05

Buyurun buda SLA7062M sürücüsü ve proxxonMF70 videosu.
http://www.4shared.com/file/43983491/405e00f6/SLA7062MPRX.html

Burada eklemek istediğim şey Half step sürücü ile microstep sürücü arasında belirgin farklar öncelikle ses.Microstepte ses oldukça güzel az.Bir çok sürücü devresini bizzat denedim.L6203 lü devrede ise çalışma anında step kesilirse L6203 yanma ihtimali yüksek. Hiç bir sorun olmadan saatlerce çalışırken bir anda bakarsınız yanmış.Bunu önlemek ek devreler yapıldığı şemasıyla birlikte birkaç sayfa geride açıklanmıştı.

Eğer cnc tezgahınız 50cm civarı bir çerçevede ise kesinlikle çok pahalı Gecko gibi driverları tavsiye etmiyorum.Eğer herşeyi hazır alıpta monte edeceksek legoculuk yapmış oluruz.Burada amatörde olsa en hesaplı  ve başarılı sürücüleri deneyerek kendimiz yapmalıyız ve  kullanmalıyız.

emrahmrcn

SLA7062M kullandığınızda motor sıcaklıklarında bir değişiklik oldumu acaba?
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

sezgin05

Hocam 6203 ile half step sürdüğüm de hem sürücü hemde motorların daha fazla ısındığını ve daha vuruntulu çalıştığını söyleyebilirim.
Amatör cnc tezgahlarında 3 amperden fazla step motor kullanılacağını zannetmiyorum.Bu yüzden ideal ideal bir sürücü olduğunu düşünüyorum.
Örneğin 1/8 microstep özelliği olan LMD18245 sürücüsü hem tek başına kullanılamıyor,hem her eksende 2 adet kullanılıyor hemde daha pahalı.
SLA ise temin edilmesi zor ama unipolar motorlar için geliştirilmiş tir..

fikretduru

sezgin arkadaşımıza katılıyorum lmd unipolar sürmek için 2 tane lazım bide ayrıyetten picle falan sürmek gerekir SLA7062M hepsi bir arada 2 in 1 gibi :) sürücüleri köprüleri ahh bide tr de olsa dadından yenmez ama yok iştee :(