Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

cetinky

Uğur Ö.m attım, oradan bakabilirsin. Özel reklam gibi algılanmasın diye ö.m atmıştım ama,  pazar araştırması olduğu için özel reklam gibi algılanmaz umarım.
www.ozevren.com

Bu arada yukarıda web sitesiniğ verdiğim yerin iletişim bilgilerinden İzmir de de şubesinin olduğunu gördüm Uğur sana yakındır umarım.

İZMİR ŞUBE : 2827 Sok. No:64/A Sanayi Sitesi Mersinli - İZMİR
Tel       : (0232 ) 459 94 84 (Pbx) - 459 43 87 - 459 41 75 - 459 47 63  
Fax      : (0232 ) 459 87 27 - 459 64 85
E-mail  : destek@ozevren.com
MSN      : levent_70@hotmail.com

cetinky

Alıntı yapılan: "hoguz"Bu sekılde hazır yapan firmalarda var ama kaçadır sormak lazım.Küçük ebatlar ıcın uygun olabilir.

@prof56
Kesinlikle sana katılıyorum amerikayı yeniden keşfetmenin anlamı yok bu tezgahlarda herkes ne kullanıyorsa onu kullanmak lazım.Ypamışken uzun soluklu olsun daima kullanabilsin diye.Ama ben bunu çalıştırıp bır kenara koyucam denıyorsa başka.

http://www.doguskalipltd.com/list/list.asp?ktgr_id=152

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bu aliminyum profilleri bir ara araştırmıştım ve oldukça pahalı idi, yalnış hatırlamıyorsam, 1 boydan daha az satılmıyordu, biy boyu 6 metre idi, aslında 45x180 mm  profilin metresi o zaman(geçen sene) 147 YTL , 90x180 lik profilin metresi 190 YTL idi.  Ancak sorduğum yetkili beklenirse, bazen imalattan artan 1-2 metrelik parçaların olabileceğinden bahsetmişti, ama ben pahalı olduğu için vazgeçip, aliminyum yerine saç profil kullanmaya karar vermiştim.

hoguz

Bende tezgaha tabla yapmak ıcın sordum bana boy olarak soylemediler kilogram olarak verıyorlar sectiğim profilin kilosu 80-85 ytl dediler.

cetinky

Sevgili @hoguz ;
http://www.doguskalipltd.com/site/page.asp?dsy_id=402
bunu kast ediyorsunuz sanırım, bilmiyorum bununla, içinden mil ve vidalı mil geçen profilin satış şekli aynımı? Ben geçen sene araştırdığımda bahsedilen profillerin satış fiyatı ve şekli yukarıda belirttiğim gibi idi, ancak konuştuğum yetkili, linear sistemle ilgili yeni ürünlerin imalatı konusunda çalışmaları olduğunu ve bittiğinde fiyatlandırmanın şu ankinden( o zaman) daha uyun olabileceğini söylemişti, şimdi sitesine yine girip baktım, gerçekten de çok pratik görünen hazır milli sistemler yapmışlar özellikle Y ve Z ekseni için çok pratik ve uygun maliyetli olabilir, çünkü profil boyu fazla tutmaz X ekseni hariç.Yani Y ve Z ekseni için efektif bir çözüm olabilir. Arayıp sormak lazım.

http://www.doguskalipltd.com/list/list.asp?ktgr_id=152
http://www.doguskalipltd.com/site/page.asp?dsy_id=605
http://www.doguskalipltd.com/site/page.asp?dsy_id=586

cetinky

Uğur bu arada yukarıda web sitesini verdiğim yerin iletişim bilgilerinden İzmir de de şubesinin olduğunu gördüm sana yakındır umarım.

İZMİR ŞUBE : 2827 Sok. No:64/A Sanayi Sitesi Mersinli - İZMİR
Tel       : (0232 ) 459 94 84 (Pbx) - 459 43 87 - 459 41 75 - 459 47 63  
Fax      : (0232 ) 459 87 27 - 459 64 85
E-mail  : destek@ozevren.com
MSN      : levent_70@hotmail.com

ugurtelefon

@cetinky  eywallah
ortalama bir proje tasarlayıp hemen bi mail yada telefon açıcam.bakalım fiyat durumları nasılmış.
doguskalıp sitesini çok incelemiştim.ama gerçekten fiyatlar tuzlu geldi bana.
herhalde bugünlerde İzmir yolu gözükecek bana.elle tutup gözle görmedikten sonra zor.

prof56

uğurbey çin malı rulmanları ben 5 ytl gibi bir rakama almıştım ama 2 yıl önce taşlanmış sementasyonlu çeliğinde galiba 2,5metresine 90 ytl gibi birrakam söylemişlerdi ben elektronikçi değilde mekanikçi olduğumdan sürücü kartında tıkanıp kaldım gönül isterki vidalı milleride bilyalı olsun ama onlar 3eksen için 450 ytl bir rakamı bulunca kalsın dedim proje bekliyor. birgün inşallah gaza gelir bitiririm. ama bakalım nede olsa hobi amaçlı diye erteliyorum. işin gerçegi yapmak istediğimiz  rutırla bitmiş şekilde piyasada var ama adamlar uçuyo 6000-10 000 $ gibi rakamlardan bahsediyorlar hatta bir arkadaş bunladan aldı ve diş hekimlerine implant yapıyor direk onların hasta agzından aldıkları kalıplardan kopyalıyor tabi onun içinda bir CMM lazım :lol:
Ömer TUNÇER

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "prof56"uğurbey çin malı rulmanları ben 5 ytl gibi bir rakama almıştım ama 2 yıl önce taşlanmış sementasyonlu çeliğinde galiba 2,5metresine 90 ytl gibi birrakam söylemişlerdi ben elektronikçi değilde mekanikçi olduğumdan sürücü kartında tıkanıp kaldım gönül isterki vidalı milleride bilyalı olsun ama onlar 3eksen için 450 ytl bir rakamı bulunca kalsın dedim proje bekliyor. birgün inşallah gaza gelir bitiririm. ama bakalım nede olsa hobi amaçlı diye erteliyorum. işin gerçegi yapmak istediğimiz  rutırla bitmiş şekilde piyasada var ama adamlar uçuyo 6000-10 000 $ gibi rakamlardan bahsediyorlar hatta bir arkadaş bunladan aldı ve diş hekimlerine implant yapıyor direk onların hasta agzından aldıkları kalıplardan kopyalıyor tabi onun içinda bir CMM lazım :lol:

hocam @cetinky'nın verdiği linkteki firmanın İzmir bayisiyle görüştüm.
20mm yatklı rulman,alüminyum gövde içinde 4 civata bağlantılı 16,80YTL
20mm çelik indüksiyonlu mil 24,20YTL/mt

fiyatlar doğaya göre daha uygun.

vidalı mil için ise @cetinky nın bahsettiği uyduanteni motorları düzeneği var.24''  ortalama 50-55cm gibi  piyasada 30YTL gibi adeti.
onlardan düşünebilirsiniz.ben 1 tane alıp gerçekten boşluk varmı yokmu bakıcam.
boşluk olmaması lazım yoksa uydu çanağı her çevirişte başka açıya girer anten çekmez.eğer beğenmezsem benim çanağa takar geçerim.

prof56

uydu anten milleri fazla kulanılmayacaksan uygun ama onlarında uzun olanları piyasada bulunmuyor oluncada tanesine 60ytl gibi rakam söylüyorlar zaten benim istediğim mil ve bilyalı somun total 125$ (tanesi) cazip değil. anten mili çelik ama somunu delrin (plastik)
Ömer TUNÇER

cetinky

Alıntı yapılan: "cetinky"
Alıntı yapılan: "ugurtelefon"
Alıntı yapılan: "prof56"uğurbey çin malı rulmanları ben 5 ytl gibi bir rakama almıştım ama 2 yıl önce taşlanmış sementasyonlu çeliğinde galiba 2,5metresine 90 ytl gibi birrakam söylemişlerdi ben elektronikçi değilde mekanikçi olduğumdan sürücü kartında tıkanıp kaldım gönül isterki vidalı milleride bilyalı olsun ama onlar 3eksen için 450 ytl bir rakamı bulunca kalsın dedim proje bekliyor. birgün inşallah gaza gelir bitiririm. ama bakalım nede olsa hobi amaçlı diye erteliyorum. işin gerçegi yapmak istediğimiz  rutırla bitmiş şekilde piyasada var ama adamlar uçuyo 6000-10 000 $ gibi rakamlardan bahsediyorlar hatta bir arkadaş bunladan aldı ve diş hekimlerine implant yapıyor direk onların hasta agzından aldıkları kalıplardan kopyalıyor tabi onun içinda bir CMM lazım :lol:

hocam @cetinky'nın verdiği linkteki firmanın İzmir bayisiyle görüştüm.
20mm yatklı rulman,alüminyum gövde içinde 4 civata bağlantılı 16,80YTL
20mm çelik indüksiyonlu mil 24,20YTL/mt

fiyatlar doğaya göre daha uygun.

vidalı mil için ise @cetinky nın bahsettiği uyduanteni motorları düzeneği var.24''  ortalama 50-55cm gibi  piyasada 30YTL gibi adeti.
onlardan düşünebilirsiniz.ben 1 tane alıp gerçekten boşluk varmı yokmu bakıcam.
boşluk olmaması lazım yoksa uydu çanağı her çevirişte başka açıya girer anten çekmez.eğer beğenmezsem benim çanağa takar geçerim.

Uğur 20mm mil için yataklı rulmanların daha ucuz olması lazım, ben pazartesi günü Tuzladaki merkezlerinden de bir fiyat alayım, farklı olmaması lazım şubesi ise ama belli olmaz burası Türkiye. $=1.22 iken ben sorduğun yataklı rulmanları 12 YTL idi yalnış hatırlamıyorsam almıştım tanesini dolar arttı da o kadar fark etmemesi lazım, hadi 13-14 YTL olması lazım dolar artış hesabına göre, eğer fiyatları arttırmadılarsa, bir de ben sorayım da ondan sonra karar verirsin.

Bu uydu anteni çeviriciler içinse   mutlaka goldmaster marka olandan al, onların içindeki plastik siyah ve benim aldığım nextstar dan daha iyi ve tamamıyle boşluksuz,  ama alıp deneme yapacaksan, , çok dikkatli çıkartman lazım plastik somuna zarar vermeden, diyelim ki çıkarttın üzerinde plastik olan vidalı mili, plastik somunun üzerinde metal koruma var, yani metalin içine ince diş(boru diş) açarak ve noktalayarak sabitlemişler plastik somunu(tabi plastik somuna da dişa açılmış) üzerindeki metale. Üzerindeki metal korumayı çıkartmayı kendi imkanlarınla deneme, mutlaka frezede çıkarttır, frezede ince matkap ile metal kısmı altındaki plastik somuna zarar vermeden yüzeysel çizerek çıkartsın frezeci, ondan sonra da x y ve z eksenine ne şekilde pratik bağlayacağını da anlatırım istersen.
@prof56 haklı daha büyük uydu motoru çeviriciler birden pahalanıyor, ben onun için tezgah boyutlarını 50*50 ye çevirdim, x eksenini daha uzun yapmayı düşünüyordum, ama miller 55*55 gibi, vidalı kısmı 52 cm gibi.

Bu arada vidalı milin somunun plastik (delrin benzeri bir malzeme) olması metal olmasından daha iyidir, bu plastik malzemenin özelliği metal göre sürtünme katsayısının daha düşük olması ve üzerindeki yağın plastiğin içine işlememesi, dolayısyle vidalı mil üzerinde bir nevi kendiliğinden yağlama yapmasıdır, zaten ojinal çelik milli vidalı mil somunlarınında içinde plastik delrin veya benzeri malzeme kullanırlar, metal, metalle sürtünmeye girmez, ama onların içinde aynı zamanda bilyada var ve daha mükemmel bir hareket sağlıyor elbette.

Benim bu vidalı millere ait endişem step motorlar ile çalıştırmakta değil, ben ileride cam engraving yapmayı düşündüğümden laser ile, servo motor bağlamayı düşünüyorum, çünkü laser işlemede hız şart, orada yani servo motorlar için hızlı çalışırken vidalı millerin deforme olup, olmaması, dediğim gibi step motor hızlarında bir problem çıkacağını sanmam.

Uğur aldın denemek için diyelim ki boşluk oldu, onun da çaresi var, o zaman, diş açılmış plastik boruyu boydan boya ince bir matkap ile kesmek frezede, ondan sonra tekrar takıp, içine diş açılmış(plastik somun ile aynı ölçüde) mil tutucu elemanlar ile sıkarak boşluğu almak mümkün, tabi sıkmanın kuvveti içinden geçen milin rahat dönebilmesiyle orantılı olması gerekecek. Ancak dediğim gibi goldmaster marka alırsan içinden siyah renkte somun çıkar o tam boşluksuz, sorun çıkarmaz.

PARDON YA "EDiT" YAPACAĞIMA, "ALINTI"  YAPMIŞIM, AYNI MESAJ İKİ KERE OLMUŞ.
ÖZÜR.

Yönetici arkadaşlar silebilirlerse bir önceki mesajı silsinler lütfen.

haciman

Alıntı yapılan: "ugurtelefon"
Alıntı yapılan: "prof56"

Uğur aldın denemek için diyelim ki boşluk oldu, onun da çaresi var, o zaman, diş açılmış plastik boruyu boydan boya ince bir matkap ile kesmek frezede, ondan sonra tekrar takıp, içine diş açılmış(plastik somun ile aynı ölçüde) mil tutucu elemanlar ile sıkarak boşluğu almak mümkün, tabi sıkmanın kuvveti içinden geçen milin rahat dönebilmesiyle orantılı olması gerekecek. Ancak dediğim gibi goldmaster marka alırsan içinden siyah renkte somun çıkar o tam boşluksuz, sorun çıkarmaz.

Bu yazıda bahsedilen yöntem aşağıdaki gibimi acaba?

Hobby cncler için aşağı yukarı her parça ülkemizde uygun fiyata bulunuyor. Fakat mesele sonsuz vida mili olunca iş değişiyor. Makinanın en kritik parçalarından biri olan sonsuz vida mili için alternatif pek yok. Ya metresi 70$'a + somunu 100$'a satılan bilyalı vidalı mil alacaksınız yada saplama tabir edilen gijon kullanacaksınız. Birisinde nerdeyse boşluk yok mükemmel, diğeri backslah konusunda tam bir rezalet.

Yurt dışında ACME screw diye tabir edilen trapez diş vidalı miller uygun fiyatlara satılıyor. Yukarıda resmini verdiğim derlin antibackslah somunla beraber kullanıldığında mükemmel sonuçlar alınıyor. İnternette aradım taradım trapez diş vidalı miller hazır bulunmuyor. Ancak bazı firmalar sipariş üzerine bu milleri üretebiliyorlar. Trapez diş istediğim boyda ve adımda mil üretecek Konyalı bir firma ile geçen sene mailleşmiştim. Metresini yaklaşık olarak 50 YTL'ye yapabileceklerini söylemişlerdi (somun hariç).

Haziran sonunda kendi makinamı yapmaya başlıyorum inşallah. Ben makinamda trapez diş vidalı mil (yukarıdaki resimde bulunan vidalı mil) ve yukarıdaki somunun aynısından kullanmayı düşünüyorum.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

cetinky

Evet benzer, burada yayda kullanmışlar olası esnemeleri ve boşluğu absorbe etmek için, başka bir örnek,  
fikir vermesi açısından aşağıdaki linkte hem plastik hem de metale(bronz) örnek, plastiğin ince diş(boru diş) açılmış kısmına aynı şekilde ince diş açılmış dairesel veya kare flanş vidalanarak x,y ve z eksenlerine, bir metal içine gömülerek montajlanacak. Yani bu şekilde de yapılabilir ama çelik trapez vida yaptırmak tornacıda çok daha pahalıya gelir işçilik maliyeti açısından, orjinal vidalı milden, dediğiniz gibi hazır trapez vida bulunabilirse uygun fiyattan olabilir tabiki, o zaman aşağıda verdiğim linkteki gibi metal somunda kullanılabilir(bronz) elbette.
http://nook.texterity.com/nook/linearmotiondesignguide/?pg=5&pm=1

Bu vidalı mil yapımında demir kullanmamak gerekir en ufak bir zorlamada deforme olacaktır. Bu uydu anteni hareket ettiricilerinin içinden çıkan miller de aynı indüksiyonlu miller gibi dışı sertleştirilmiş demir olduğu için yukarıda da bahsettiğim gibi step motor hızlarında işe yarar diye düşünüyorum.

linear actuator den çıkan vidalı mil ve somunları ;

Bunlarda servo motorlar.

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "cetinky"Uğur 20mm mil için yataklı rulmanların daha ucuz olması lazım, ben pazartesi günü Tuzladaki merkezlerinden de bir fiyat alayım, farklı olmaması lazım şubesi ise ama belli olmaz burası Türkiye. $=1.22 iken ben sorduğun yataklı rulmanları 12 YTL idi yalnış hatırlamıyorsam almıştım tanesini dolar arttı da o kadar fark etmemesi lazım, hadi 13-14 YTL olması lazım dolar artış hesabına göre, eğer fiyatları arttırmadılarsa, bir de ben sorayım da ondan sonra karar verirsin.

tamam.
birde siz sorun,biliyorum bu piyasa ''kör tuttuğunu öper'' misali çalışıyor.
rulman vs. onlarla olmayacak bu iş.
X Y ve Z eksenlerinde 20mmlik bir sistem kullanmak istyorum.
X ve Y 50cm Z ekseni ise 25cm miller üzerinde hareket edicek.
rulmanlarıda hazır alüminyum aparatlı içerisinde rulman barındıran,sizin daha önce resmini verdiğiniz türden olanlardan.
birde rulmanları monte etmek zahmetine girmeyelim.
çok sıkıldım artık bu işten,yaklaşık 1 aydır her akşam kes biç del kaynakla,olmadı tekrar spiralle kes bıktım artık,ucuzdan pahalı bişey yok.
artık bas parayı al konumuna geldim. :cry:
sizinde yaptığınız gibi profil kasanın üzerine montaj yapmayı düşünüyorum.işlenecek malzemenin bağlanacağı kısmı ise alüminyum bloklardan istiyorum.
aslında proxxon veya bir benzeri cihaz çok daha iyi olurdu ama benim iimi görmeyecek,zira çalışma alanı amacımdan daha küçük.
en az 40*40 gibi bir alan olması lazım.

cetinky

Uğur ö.m de attım ama burdan da söyleyeyim. Dedim ya dolar kuru artışı ile açıklanamayacak bir artıştı diye, yurt dışından ithal de dolar bazında zam yemişler, bunlarda aynen yansıtmışlar, onun için pahalanmış ama, yinede diğer yerlere göre %25-30 gibi bir fark var hala, görüştüğüm satış müdür de vurguladı %30 da önemli bir fark diye ama ben daha önceye göre kıyasladığım için fazla geldi bana, ama gerçekten de kendilerinden kaynaklanmayan bir artış olduğunda samimi gibiydi, günahları boynuna artık, neyse, yani kısaca fiyatlar aynı gibi, SCE20UU=16.5 YTL fiyat verdi senin aldığın fiyat 16.8 YTL imiş çok fark yok onun için Ödemiş'e de getireceklerse gayet iyi, nakliye vermeyeceğin için biraz indirimli gibide olacak aslında.
Uğur x ekseni millerini altına destek koyacaksan 20 mm mil olur, ama koymayacaksan 25-30 mm lik mil tavsiye ederim, Y ekseni içinde 25mm lik miller kullan, z eksenine gayet iyi 20 mm lik miller.
40*40 cm lik net çalışma alanı olmaz Uğur 50*50 cm de,  hesabı şöyle yapman lazım y ekseni için,  y ekseni net çalışma alanı = 50 cm - z ekseni genişliği - (stop switch genişliği * 2) - (metal karkas et kalınlığı * 2)
Stop switch kullanmazsan, yani soft switch kullanırsan programdan o zaman stop switch leri dahil etme.

metal karkasın et kalınlığı 4 cm olsa 2*4 =8cm
z ekseni genişliği = 15 cm
Stop switch kullanmazsan ;  net kullanma alanı = 50-8-15=27cm olacak.

x ekseni de tahminen 24-26cm arası olur bu durumda tahminen(30 luk miller kullanırsan).

Yani 27*25 cm lik bir çalışma alanı olur net.

(Bu arada z ekseni için hazır alüminyum da demişsin hatırlamadım hangisiydi, link verirmisin.)