Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

ground

@sunalk PicProje deki uslubunuza dikkat ediniz.
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

mustaphaerdem

@ sunalk

dostum sürücüyü sen neden ozan arkadaştan aldın zaten kreutz arkadaş amerikada yapılmış son derece kaliteli pcb ve türkiyede bulunamayan malzemeleri gönderiyor buraya gerisi senin becerine kalmış çalıştırabilirsen ne ala.

Ayrıca tekrar üzerine basarak söylüyorüm başkasının tasarladığı ve açık kaynak kod olarak yayınladığı bir projeyi ürün haline getirip satmak ne kadar doğru bu tartışılır tabi. ve sattığı fiyat sürücü başına 120 dolara geliyo. kreutz arkadaş bana pcb lerin tanesini 15 dolardan gönderdi ve bir devrenin malzeme maliyeti taş çatlasa 40 50 doları geçmez. ve gümrükle bir problemim olmadı çünkü sağolsun kreutz sample olarak yazdığı için gümrüğe girmeden gayet güvenli bir şekilde geldi bana.

ben geckodriver sürücüler konusunda sağlanması gereken desteğin kreutz plaketlerinden daha az olduğunu düşünüyorum. ve gecko konusunda da birçok destek mevcut zaten.

ozanla bende görüştüm bana bazı konularda yardımcı olmuştu ama ben kreutzla irtibata geçip getirtmeyi denedim. ozanın bana sürücüyü satmak isterken kreutzun pcb ve bir çok malzemeyi tek kuruş fazladan vermeden bana göndermesi beni çok şaşırtmıştı. hatta malzemeleri bir yerde bulamamış ve kendi kargosuna ekletip beni ek kargo masrafından kurtarmıştı.

ayrıca 5k lık trimpot değil çok turlu yatık tip ve 5k olarak bulmak zor. 4,7k ları var piyasada biliyorsanız bir yer paylaşırmısınız.

ayrıca bir şeyi daha paylaşmak istiyorum ben cnczone sitesinde yer alan yine kreutz arkadaşın tasarladığı bu sürücüye alternatif olarak bir devre vardı türkiyede bulunabilen malzemelerle yapılmış. ben o sürücüyü yaptım çalıştırdım fakat verim alamadım. motor belli devirlerden sonra çok çabuk rezonansa giriyor. açıkçası getirttiğim sürücülerde de rezonans engelleme yeteneği olmadığı için böyle bir sorun çıkma ihtimali var.

rezonansı sadece okuduğum kadarıyla biliyordum. ama deneyip gördüğümde motorun miline sanki birşeyle vuruyorlarmış gibi vınnn ladığını görünce nasıl birşey olduğunu anladım. ve devir arttıkça bu etki motoru durdurmaya doğru artıyor. step sürücü yapma konusunda o kadar araştırma yaptım mikrostep mantığından chopping mantığına kadar öğrenmeye çalıştım. herşey bunlardan ibaret sanıyordum fakat bu rezonans çıkınca hiçbir fikrim kalmadı ve profesyonel bir iş olduğu kanısına vardım. yani sanıldığı kadar kolay birşey değil sürücü yapmak. tabi bahsettiğimiz sürücü yüksek amperlerde ve yüksek devirlerde çalışabilen bir sürücü ise.

bu yüzden amaç birşeyler yapmaksa bazı şeylerin çok derinine inmeden satın almak çoğunlukla en doğrusu oluyor. öğrenmek istedikten sonra hem öğrencek hemde harcanacak çok para var.
Korkarak yaşıyorsan sadece hayatı seyredersin.

ugurtelefon

ae2001

Ustalar Selamlar
Yaklaşık 1 aydır yazılarınızı okuyorum ve bu cnc işine daha içine girmeden büyük merak sardım.. ve kendime göre bir bütçe ayarlayıp bu işe girelim dedim.. ama yazıları okudukça hangi devreden başlayacağımı şaşırdım doğrusu benim okuduklarım doğrultusunda bir sezgin05 ustamızın yaptığı l297unipolar bir devre var ve l297+ l6203 devresi var ustalarım bana yol göterebilirmisiniz sizce hangisinden başlamam gerekir....
Bir şey öğrenmek istiyorsan kendin uğraşıp yapacaksın...

erkan614

arkadaşlar mardusun sürücüsünün programını atmele atmak için ne gerekiyor? bide kod hangiş dilde yazılmış acaba kodu incelemek istiyorum.
microchip sitesindeki program pek anlaşılır gelmedi asm si zor.

ah ah zamanında şu işe eğilseydim çok güzel bi devremiz olucaktı ama kısmet değilmiş. neyse

mustaphaerdem

Alıntı yapılan: "erkan614"arkadaşlar mardusun sürücüsünün programını atmele atmak için ne gerekiyor? bide kod hangiş dilde yazılmış acaba kodu incelemek istiyorum.
microchip sitesindeki program pek anlaşılır gelmedi asm si zor.

o hex dosyasını attiny2313 e atmak için ne uğraştım bi bilsen. standart bi atmel programlayıcı ile atabilirsin ama her programlayıcı yüklemiyo attiny2313'e. isp programlayıcı devreler mevcut onları kullanarak atabilirsin hex dosyasını da işin zor olan tarafı atmelin fuse ayarları. kreutz ne kadar anlatmış olsada atmelin fuse ayarları zor baya. programlayıcıda veya programlamada zorluk çekerseniz yardımcı olabilirim.

mardus programı açık kaynak olarak yayınlamıyor bildiğim kadarıyla hex olarak mevcut bu yüzden bende inceleyemedim. microstep mantığını öğrenmek için türkçe kaynak bulmak çok zor. bir tane olacaktı bende bulabilirsem eklerim onu buraya. doğrusu bende bu işi bizim namıdeğer pic işlemcilerle yapayım dedim fakat 877 işlemcisinde 2 adet pwm çıkışı var ve bir sürücü için 2 pwm gerekiyor. mardusun yaptığı translator boardda bulunan attiny2313 te bildiğim kadarıyla 4 pwm var ve bunların 3 ünü kullanıyor. 2 si pwm darbeleri için 1 i de sync ucu için yani chopper frekansını da pwm ile üretiyor. sync ucunu dışarıdan vererek 877 ile microstep sürmeyi denemiştim l6506 ile ama o da yarım kaldı malesef. ama şunu söylemeliyim pic işlemcilerle microstep olayı zor.

mustaphaerdem

microstep

yukarıdaki linkte microstep mantığı açıklanmış. ilgilenenlere yardımcı olabilir.

orkun561

sezgin05 ustamızın verdiği l297 unipolar devreyi yapmaya başladım.
Elimde 3 adet unipolar 6 uçlu step motor var.Motor bilgilerini veriyim:

TEC CLA45-57802
VOLTAGE       6 V DC
RESISTANCE  5 ohm /PHASE
STEP ANGLE    1.8 DEG/STEP

MANUFACTURED BY
        TOKYO ELECTRIC CO  LTD
                   MODEL :SPH-54L-6
                                      7216
Bu motorlar acaba işimi görürmü?

sunalk

Bazı konuların beceriyle değil bilgiyle olduğunu kabul ediyor ve havanda su dövmüyorum, işimi yapıyorum ve bu sayede kazanıyorum. Her konuda olduğu gibi alternatifleri bir araya getirmekten yanayım. Eğer bir sorununuz varsa arayın Ozan'la görüşün yada her kimle istiyorsanız, arkadan konuşmayın. Sezgin arkadaşın başlığınıda bu gereksiz faaliyetlerle konusundan uzaklaştırmayın bence, ayıp oluyor.

bu arada, muhtemelen bu forumdan olan hangi arkadaş open source devresini satıyor :

http://www.sahibinden.com/3_eksen_cnc_driverWQQaXQQ7575209WQQpXQQdisplayitem?

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "orkun561"sezgin05 ustamızın verdiği l297 unipolar devreyi yapmaya başladım.
Elimde 3 adet unipolar 6 uçlu step motor var.Motor bilgilerini veriyim:

TEC CLA45-57802
VOLTAGE       6 V DC
RESISTANCE  5 ohm /PHASE
STEP ANGLE    1.8 DEG/STEP

MANUFACTURED BY
        TOKYO ELECTRIC CO  LTD
                   MODEL :SPH-54L-6
                                      7216
Bu motorlar acaba işimi görürmü?

verdiğin seri noya ait nette açıklayıcı bir bilgiye rastlayamadım.
bu motorlar printer motorumu??
boyutları çok büyük olmasa gerek.zira edindiğim tecrübeye göre genelde
motor gücü ve dolayısiyle boyutları arttıkça motorun sargı direnci ve sargı voltajı düşüyor.
istersen imkanın varsa motorların fotolaını ekle.bir bakalım.
birde yapacak olduğun tezgahın boyutu ve işlenecek olan malzemelerin
sertliğine göre motor seçimi yapılmalıdır.

mustaphaerdem

@sunalk

arkadaşım verdiğin linkteki devredeki arkadaş ile ozan arkadaşın yaptığını nasıl ayırt edemiyorsun. verdiğin linkteki arkadaş benim anladığım kadarıyla devreyi yapmış ve herhangi bir nedenden dolayı satıyor. elindeki bir malı 2. el olarak satmakla, bir yığın pcb sini bastırıp satmak arasında çok fark var bence. kimseninde arkasından konuştuğumu zannetmiyorum sanki yüzüne konuşuyormuşum gibi geliyor bana.(forumu herkes okuyabiliyor ya o bakımdan).

bu arada yanlış anlaşılıyor herhalde kimsenin ozan arkadaşla bir sorunu yok zaten msni var bende merak etme istediğim zaman konuşabilirim kendisiyle. ama konumuz senin onu burda savunman ve savunduğun noktaların yanlış olmasıydı. kimse durup dururken bunları yazmadı.

arkadaşım sana tek katıldığım nokta sezgin hocanın başlığını gereksiz mesajlarla kirletmiyelim.

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "mustaphaerdem"

arkadaşım sana tek katıldığım nokta sezgin hocanın başlığını gereksiz mesajlarla kirletmiyelim.

bu bu konuda son mesaj olsun dileğiyle....
problemi olanlar kendi arasında PM yoluyla halletsin,yada şu driver mı??
bu driver mı?? dada iyi diye başka bir topic açsın.
bu başlığı farklı konularla meşgul etmeyelim lütfen.

prof56

ugurbey ekteki link teki sürücü nasıl bir şey zaten anlıyamadığım elektronikte kafam iyice karıştı
http://www.modelci.net/forum/viewthread.php?tid=3665&page=2
Ömer TUNÇER

ugurtelefon

detaylı bilgi vermemişler ama sanırım ben bu devre çizimini hatırlıyorum.
daha önce birkaç arkadaş sormuştu.denizelektronik diye birilerinin satışa sunduğu bir devre.ama yanılmıyorsam onda chopping özelliği yok.yani akım sınırlama yok.o yüzden bize gelmez diyelim.

benim düşünceme göre bu topic altında işlenen bir çok sürücü devre içinde 2 tanesi bize uygun.
1-@sezgin hocamın bahsini ettiği,ama henüz 100adete ulaşmayan sipariş yüzünden beklemede kalan SLA entegre devre.'ki hem microstep hemde chopping özelliği var.
2-birde @hacıman hocamın ortaya attığı ve benimde mekanik biter bitmez üzerinde  duracağım yine mikrostep ve chopping özelliği olan TA8435li devre.

her iki devrede yapılması zor olmayan,bir okadar da üretim maliyeti düşük olan devreler.ortalama 2Amperlik motorları sürüyorlar.

SLA entegre siparişinde sayı yakalanır yakalanmaz sipariş verilir sanırım.
sezgin hocamın da fazla beklemeden bir çırpıda devreyi çalıştıracağından
eminim.hocam bu bonkörlükle sizlerle PCB çizimlerini paylaşır,yapmak isteyenler fazla zorlanmaz.

ama benim motorlar bipolar olduğu için SLA bana uymuyor.
oyüzden bende yaklaşık aynı özelliklerde olan ama bipolar motor sürebilen TA8435li devreyi yapıcam.PCB ve tecrübelerimi yine paylaşırım.

orkun561

printer motoru olduğunu zannetmiyorum
yapacağım cnc bakır plaket kazıma için kullanılacak