Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "orkun561"(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
printer motoru olduğunu zannetmiyorum
yapacağım cnc bakır plaket kazıma için kullanılacak

boyut olarak ve yapacağınız iş açısından fena değil gibi geliyor.
zaten önemli olan eksenlerin ağırlığı,eksenler ağırlaştıkça motor boyutu doğal olarak büyümek zorunda.

ben bunu gözönüne alarak kendi yaptığım mekanikte şöyle bir yol izledim.
alttaki X ekseni,yani malzemenin bağlandığı tabla hareketli.
Y ekseni sabit,ayakları yere basıyor.Z de zaten Y ekseni üzerinde hareket ediyor.
bazı tasarımlarda,birleşik olan Y ve Z ekseni komple X ekseni üzerinde hareket ediyor.bu yüzden çok kişi 2 adet motor kullanmış.
benim bahsettiğim şekliyle 3 motora sadece birer eksen ağırlığı biniyor.
dolayısiyle motorlar çok fazla güç harcamadan işlerini yapabilecekler.

hoguz

@sunalk

ağbi sen tavsiyeni yaptın satılan yerin linkinide verdin.isteyen alsın artık bence yeter üstüne gitme artık.Gereksiz muhabbetler oluyor.

prof56

orkun561

sen öyle san senin motorların dot matris printerden çıkma anlaşılan yeri ise tiriger kasnağı takılmış ama eğer printer den çıkma değil diyorlarsa fotokopi makinasından çıkmıştır. :D
Ömer TUNÇER

erkan614

Alıntı yapılan: "sunalk"http://performanscnc.com/index_dosyalar/Page543.htm

Ne olduğu belli olmayan 3A fullstep sürücü için 500 $ istenmekte, 1200 $ ve 1600 $ fiyat çekilen ürünlerde var.

linkdeki info@ketkemcnc iletişim adresini görünce koptum zaten  :lol:
arkadaşım merak etme her körün bi topal alıcısı bulunur ;)

bu arada elimde l297+2x298 li bi pcb vardı kurdum çalıştırdım 3A güzel sürdü (güzel dediğim max 300d/dk) 4A de 298 ler yandı  8) . yani motorlarımda bi sorun yokmuş

servo aldım 3000devir conavar gibin

cyurdalan

selam arkdaşlar;
   aşağıda verdiğim linkteki kartı yapıcam sanırım yorumlarınızı merak ediyorum 5A olması ve ucuz olması beni cezbeti bunun yanında micro-step özelliği yok sanırım yorumlarınızı bekliyorum....

http://pminmo.com/3axis/3axis.htm

cyurdalan

Arkadaşlar bu X-step X-direction X-enable nedir ne işe yarar bilen arkadaşlarımda açıklama bekliyorum.Değerli bilgileriniz için şimdiden tşk...

sunalk

bu 500 $'a satılan sürücü ile ilgili verdiğim link neden silindi ? uyduruk bir sürücünün ne olduğunu gösterdiğim ve karşılaştırmalarda bulunduğum içinmi ?

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "cyurdalan"Arkadaşlar bu X-step X-direction X-enable nedir ne işe yarar bilen arkadaşlarımda açıklama bekliyorum.Değerli bilgileriniz için şimdiden tşk...
step-adım bilgisi
direction-yön bilgisi
enable-sistem devrede  sinyalleri.

bu 3 sinyal ucu LPTye gidiyor.

sen ucuz olsun diyorsunda sezgin hocamın daha önce verdiği L297+mosfetli devre bahsettiğinden daha ucuz hemde daha etkili.chopper özelliğide var.
aynı zamanda L297 ve mosfetler tanıdığımız devre elemanları,sıkıştığında yardım edebileceğimiz bir devre.kullancağın mosfetlere göre daha güçlü motor takma şansın var.bir düşün istersen.

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "sunalk"bu 500 $'a satılan sürücü ile ilgili verdiğim link neden silindi ? uyduruk bir sürücünün ne olduğunu gösterdiğim ve karşılaştırmalarda bulunduğum içinmi ?

arkadaşım sen tercihini yapmış,aldığın yada kendin yaptığın sürücünü bizlere önermişsin.eywallah.
ama yeter artık.sakız gibi uzatmaya gerek yok.çok istiyorsan basarsın parayı,yıllık bir domain alır açarsın bir site istediğin kadar översin sürücüyü.uygulama örneklerini fotolarsın.herkes görür.
ama yardım isteyen arkadaşlar,işlenen konular arada kaynayıp gidiyor.
biz bişeyler yapmaya çalışıyoruz.siz yapacağınızı yapmışsınız.bırakta bizde yapalım. :twisted:

ground

Alıntı yapılan: "ugurtelefon"
Alıntı yapılan: "sunalk"bu 500 $'a satılan sürücü ile ilgili verdiğim link neden silindi ? uyduruk bir sürücünün ne olduğunu gösterdiğim ve karşılaştırmalarda bulunduğum içinmi ?

arkadaşım sen tercihini yapmış,aldığın yada kendin yaptığın sürücünü bizlere önermişsin.eywallah.
ama yeter artık.sakız gibi uzatmaya gerek yok.çok istiyorsan basarsın parayı,yıllık bir domain alır açarsın bir site istediğin kadar översin sürücüyü.uygulama örneklerini fotolarsın.herkes görür.
ama yardım isteyen arkadaşlar,işlenen konular arada kaynayıp gidiyor.
biz bişeyler yapmaya çalışıyoruz.siz yapacağınızı yapmışsınız.bırakta bizde yapalım. :twisted:

Evet bu başlığın yönünü değiştiren mesajları temizlememiz gerekicek.
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

erkan614

Alıntı yapılan: "ground"Evet bu başlığın yönünü değiştiren mesajları temizlememiz gerekicek.
çok iyi bi fikir temizleme yapcagın zaman bana bi mail at kendi mesajlarımdan önemsiz olanları editliyim sende rahatça silersin çok dağıldı konu

ugurtelefon

hemen konuya dönelim.

Cambam indirdim,değişik cam programları indirdim denedim ama bir türlü
3d çıktı alamıyorum.
en basit Cambam gibi bir proda ugurtelefon yazıyorum,yazının boyutlarını ayarlıyorum,orada koordinat ayarları var.Z axis içinse örn; 5mm giriyorum.tool diametre olarak örn;2mm giriyorum.
file/save as deyip dxf olarak seçiyorum.kaydediyorum.
mach2-3 ve Kcamda import dxf file diyorum,saçma sapan kodlar çıkıyor.

bu dönüşüm işlemi nasıl olacak??

bazı doğrusal şekilleri (kare,dikdörtgen,daire) gibi çizimleri kendim Gkod yazarak mach3 te ve kcam da görüyorum,start edip motorları çalıştırabiliyorum.bu arada da yapılan işlem gayet güzel program ekranında izleniyor.

ama ne hikmetse bu dönüşüm olayı olmadı acaba püfff noktası nedir.???

sezgin05

Uğur usta CAMBAM de direkt GCODE çıktısı  alırsan rahat edersin.Yazıyı yada çizimi yaptıktan sonra ENGRAVE ekle.ENGRAVE üzerinde derinlik ayarlarını, çakı ayarlarını yaptıktan sonra CREATING GCODE ile direkt dosya elde et. 3D olayını bende denemedim..

ugurtelefon

hocam sana zahmet buraya cambamda çizdiğin örnek bir dosya ve dönüştürülmüş gkode bilgisini ekyebilirmisin?
en azından baka baka örnekleyebiliriz

sezgin05

Arkadaşlar ben amatör biriyim o yüzden de amatör devreler deniyorum.Hazırını alıp takmak bence sadece LEGO culuktur. O yüzden konumuza tekrar dönelkim.L297+L6203 devresi  üzerinde bazı yenileştirmeler yapmaya kkara verdim.L6203  ün yanma sebeplerini araştırıken bazı notlar dikkatimi çekti.L6203  48 volt 4 amper H_bridge entegresi.İçerisinde D-MOS sürücüler var. INH1 ve INH2 bir şekilde aynı anda aktif olduğunda Motor besleme voltajı olan 40-50 volt direkt kısa devre diliyor.Ve  MOS lar yanıyor.Normalde L297 çıkışında INH1 ve INH2 aynı anda aktif olamaz ama devre enerjisini kestiğimizde yada çalışan devrede beklenmeyen sıçramalar belirdiğinde bu sakınca sözkonusu olabiliyor. Bunu önlemek için basit bir AND kapısı yeterli oluyor.Aşağıdaki devreyi bizzat denedim ve zorlu testlerden geçtiğini söyleyebilirm.
Zaman bulduğumuda baskı devresinidie çizeceğim. Bütün amatörlere kolay gelsin..