Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

erkan614

kayış kasnak sitemleri de pek fena değil fuarda 0.001 hassasiyetli bi alet görmüştüm tamamen kayış kasnaklı robot kolların ucunda birbirinin dişisi parcçaları dönrürüp röndürüp iç içe sokuyodu eğer hassasiyet 0.001 den büyük olusa içiçe girmiycek türden.
bi deneyin
kendi tecrübem ise fuardan sonra yaptığım makinada kayışkasnak kullandık hata 0.2  :oops:

sunalk

Alıntı yapılan: "hoguz"Bu konuda yalnız olmadıgıma sevındım sanayiye giden dönüşte buraya yazıyor.En azından adım adım herkes yaptıgını anlatsa misal X ekseni bitti işte resmi budur.Y bitti şöyle oldu gibisinden daha mantıklı(onwa arkadaş gibi).Yoksa eksene vidalı mili takmanın yolu belli zaten, bu 30 tane mesajla anlatmanın anlamı yok bitirirsin bitmişide bu dersin.Bizde bakarız güzel fikir böylede olabiliyormuş deriz.

Elektronik aksam yani sürücüler hakkında kesinlikle haklısınız bencede öyle yapalım yeni başlayan arkadaşlar cok daha hızlı aradıklarını bulabilirler.

Ozan aynen bu şekilde yazıyordu, ama küstürdüler adamı.

hoguz

Ben küsmem herkes benim gibi düşünmek zorunda değil ben nacizane fikrimi söyledim sadece.

microcozmoz

Selam..Sadece fikir vermesi açısından resimdekine benzer bir sistem kurulabilir.

Resimdeki düzenek biraz pis..temizi bulursam gönderirim. :)

"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

onwa

Evet herzaman için kasnaklı sistemler daha stabil ve güçlü çalışıyuorlar..Aslında bunların hesapları var ama ben o kadar derine girmedim hiçbir zaman..Kendi projemde böle birşey kurmaya çalışıyorum..Kasnaklar 5,08 hatveli 10 ve 40 dişli..Böylece mikrostep bir sürücü ile o motorlar tam performansta çalıştırılırsa güçleri 4 katına çıkıyor..Eğer tam performansta yani istenilen akımda ve torkta çalışıtırılabilirse kasnakların büyük ve küçük olmasından kaynaklanan hızda deviri arttırılabildiği için absorve edilmiş oluyor..Benim kanaatim tabi bu...

Bu konu ile alakalı olmasada paylaşmak istedim kafası karışık arkadaşlar olabilir..Eğer sisteminiz Unipolar bir motor ile kurulu ise ve devreniz half yada full step ise ihtiyacınız olan en çok şeylerden biri akım sınırlayıcı oluyor...Bunun içinde pminmodan alıntı bir devre denedim geçenlerde mükemmel çalışıyor. Üstelik öle birkaç değişik motor türünden oluşan bir sistem ise elinizdeki 3 Amper civarında istenilen akımı ayarlanıp set edilebiliyor.

Adil GÜLDOĞAN CNC

erkmenliharun

Bu konu ile alakalı olmasada paylaşmak istedim kafası karışık arkadaşlar olabilir..Eğer sisteminiz Unipolar bir motor ile kurulu ise ve devreniz half yada full step ise ihtiyacınız olan en çok şeylerden biri akım sınırlayıcı oluyor...Bunun içinde pminmodan alıntı bir devre denedim geçenlerde mükemmel çalışıyor. Üstelik öle birkaç değişik motor türünden oluşan bir sistem ise elinizdeki 3 Amper civarında istenilen akımı ayarlanıp set edilebiliyor.

arkadaş şu akım sınırlama devresini foruma ekleyebilirmisin.Benimde akımla başım derte 4.5 a 2,7 volt motor sürmem ğerekiryor.

onwa

Bu linkte herşey mevcuttur..Malum alıntı..siteyi ziyaret etmenizde fayda var.
http://www.pminmo.com/3axisPIC/3axisPIC.htm
Adil GÜLDOĞAN CNC

ugurtelefon

arkadaşlar
kullanacağım motor aşağıda
motor milinin üzerinde foto çok iyi değil ama farkederseniz yaklaşık 14mm çapında bir trigger kayış takabilmek için kasnak var.
sarı metalden yapılmış.
kullanacağım milleri elimde iç çapı 9mm olan rulmanlara göre tornada sıyırttırdım.
vidalı milin ucu 9mm çapında,motor kasnağının ucu 14mm çapında.

1-bunları birbirine nasıl bağlamamı önerirsiniz?
ben nette çok örneğini gördüğüm hava hortumu türünden bir malzeme ve kelepçeyle tutturmak,sistem çalıştıktan sonrada alüminyum yada nasıl bir malzeme kullanılıyorsa onunla kendim kaplin yapmayı düşünmüştüm.
2-hortum türü kullanmak istesemde çaplar çok orantısız olduğu için sarı malzemeden olan kasnağı sökmem gerekecek.motora hasar vermeden nasıl sökebilirim.??

hoguz

En güzel kaplin ile bağlayabilirsin.Bu linkte çeşitli yerli kaplinler var belki birisi denk gelebilir.Yada derlinden yapabilirsin kaplin ama tornacıya yaptırman gerek.

Millerin M12 saplama mı? öyle ise onlar çok yumuşak olur işini görmeyebilir.

http://www.kaplin.com.tr/

sezgin05

Uğur kardeş milin ucundaki kasnak 2 parçadan oluşuyor. Benim tavsiyem  sağlam bir keski ve çekiç kullanarak mile parelel bir şekilde kasnağı dikey olarak ortadan açmandır.

hoguz

yada tüpte ısıtıp kalın iki adet düz tornavida ile iktirip çıkarabilirisin daha kolay çıkıyor.

z

Coktandir denemek istiyorum ancak hic firsatim olmadi.

Yanlis bilmiyorsam HILTI diye bir alet var. Bunun yaklasik yarim metre boyunda beton matkap uclari var.

Bunlarin hatvesi uzun. Hizli ilerlemeli sistemlerde vidali mil olararak kullanilabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

haciman

@ ugurtelefon

Hocam elinizdeki motorlardan bendede 3 adet vardı ve aşağıda resmini çizdiğim yöntemle o sarı renkteki parçalardan kurtuldum.

Sanayide tornacı bir arkadaşım var onun yanına gittim önce. Motorları gösterdim ve bu parçalardan nasıl kurtulacam dedim. Beni presci bi elemanın yanına götürdü. Usta motorlara baktı "bunlar ne yaw dedi". Boşver usta önemli malzeme bunlar çok değerli dedim  :D   Motorların milini eymeden bu malzemelerden kurtulmamız lazım dedim. Usta baktı ve yukarıdaki çizdiğim yöntemle o kasnakları çıkardı. Önce iki adet lama buldu ve motorun kasnağını o lamaların arasına sıkıştırdı. Sonra motor milinden küçük bir silindirik çubuğu tam tepeye yerleştirdi. Hidrolik presin kafasını o küçük silindirik parçaya yaklaştırdı. Sonra küçük darbelerle çat çut sesleri arasında kasnaklar fırladı.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

sezgin05

Sanayiye falan gitmke zor iş derseniz benim dediğim yöntemle rahatlıkla çıkıyor kasnak.Aynı motordan bende almıştım GG. den. tecrübeyle sabit
Keskiyi vurdum ortadan açıldı kasnak.. :D
@Z:
Hiltilerde kullanılan uçlar gerçekten dediğin gibi sdağlam ve hatvesi uzun.Ama sıkıntı hassasiyet olabilir.Diş tam bir vida dişi gibi hassas açılmamıştır sanmıyorum...Ayrıca bunun başkısımlarıfalan tornada işlenmez çok sert malzeme..

erkmenliharun

Kardeş elinede taşlama (spiral) varsa yavaş yavaş kayış kasnağını taşla arasıra pense ile biryokla olmazsa motor miline kadar en ondan sonra çıkar. bunları yapamaz isen ucuzluk pazarlarından küçük bir çektirme al onunlada işini görürsün.kolay gelsin.