Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

mustaphaerdem

özür dileyecek birşey yok dostum bu forumda herkes kullandığı ve denediği yöntemleri söylüyor seçimi yapmak soran arkadaşa aittir. başkasının özgürlüğünü kısıtlamadığı sürece herkes istediğini söylemekte özgürdür fakat yanlış verilen bilgilerinde düzeltilmesi zorunluluktur.
Korkarak yaşıyorsan sadece hayatı seyredersin.

kck

ugurtelefon

arkadaşlar teşekkür ederim

çoğunluğun düşüncesi ve tecrübesine göre,motora zarar vermeyecek en güvenli sistem çektirme ile sökmek görünüyor.bir kaç hırdavatçıya sordum,gerektiği kadar küçük çektirme bulamadım.belki biryerlerde vardır,belkide kullanan vardır ama bana rast gelmedi.işyerimde zamanım ksıtlı olduğu için fazlaca arayamadım.
izlenecek yol belli.evde kaynakta var spiralde.akşam basit bir çektirme yapıp deneyeceğim.m10 vidanın ucunu taşlayıp mil boyutuna getirip,birkaç profil parçasıyla olabilecek gibi görünüyor.olmazsada motorsiklet tamiri yapan arkadaşlarda olabileceğini düşünüyorum,ama bugün bakmaya vaktim olmamıştı.
bu arada mekanikte büyük ölçüde bitti.bu akşam X ve Y eksenlerinin vidalı millerini oturtmakla uğraşacağım.hafta sonu boya vs. işlerinden sonra tamamlayabildiğim kadarıyla foto ve detayları sizlere aktarmaya çalışırım.

KAZIMUGUR

Kendi çektirmeni kendin yap kampanyası.(yoksa siensimiydi)
Uygun çapta ve uzunlukta borunun bir ucuna takviyeli somun(ince diş daha iyi-kuvvet artar) kaynatın diğer ucuna ortası delik ve yarık açılmış saç kaynatın,borunun yarısını kesin.
Günde 15-20 motor-dişli sökenler için iyidir... :D

erkmenliharun

Alıntı yapılan: "z"Keski cekic kullanarak tornavida ile kanirtmaya gore rulmana daha az zarar verirsin.

Yumusak millerde cektirme ile milin en uc kismina zarar verebilirsin. Bu cogu zaman sorun yaratmaz. Keski, kanirtma vs teknik olmayan yontemler.

Hele hele taslama rulmanlari mahveder. Evet sonucta kasnagi sokersiniz ama rulmanlari da cope atmak gerekir. Aluminyumdan yapilmis rulman yataklarina zarar verdiyseniz bu kez motor da cope gider.

kardeş yanlış anlamada bu sökeceği şey kayış kasnağını tekrar kullanacaksa bu arkadaş niye yerinden süküyor

erkmenliharun

Arkdaşlar bu cnc cıvatarı için çanak antenlerin kollu notor diye tabir edilen motorları vardır bunların birtanesini inceledim.Bunların cıvatarı vardır bu cıvataların havte boyu yaklaşık 2 veya 3 mm dir vede çok hassas cıcatadır.yeni cnc yapacak arkadaşra duyrulur.metrik cıvatadan daha hassas olur.deneyen arkadaşlar varsa cevaplarını bekliyorum.

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "erkmenliharun"Arkdaşlar bu cnc cıvatarı için çanak antenlerin kollu notor diye tabir edilen motorları vardır bunların birtanesini inceledim.Bunların cıvatarı vardır bu cıvataların havte boyu yaklaşık 2 veya 3 mm dir vede çok hassas cıcatadır.yeni cnc yapacak arkadaşra duyrulur.metrik cıvatadan daha hassas olur.deneyen arkadaşlar varsa cevaplarını bekliyorum.

doğrudur.daha önceki sayfalarda @cetinky arkadaş bu konuda yazmıştı.

ugurtelefon

kasnaklardan birini söktüm,sorun yok(çektirme imalatına başlayabiliriz :) )

ikinci olarak bir sorun var.
M18 vidaları başından ve sonundan 30mm uzunluğunda 9mmçapında tornada sıyırttırmıştım.bu 9mm olan kısımlara gayet güzel iç çapı yine 9mm olan rulman taktım.rulmanlara da çok güzel yatak yaptım.
mekaniğe bağladım.çok çok rahat vaziyette mil dönüyor.
vidalı mili söküp somunu taktım.milin dönüşü çok çok sertleşti.acaba bağlantılarda paralelliği yakalayamadımmı diye tüm gece uğraştım.paralellikte bir sorun yok.daha sonra farkettim;
somunun tablaya olan bağlantısını gevşetince mil tekrar rahatlıyor.
sorun şu ki somun mil üzerinde hareket ederken sağa-sola,aşağı-yukarı salınma yapıyor.yani aslında hayali elipsler çizerek hareket ediyor.
bu akşam somunun elipsler çizerek hareket edişini rahatlatacak,hemde tezgahta boşluk vermeyecek birşeyler üretmeye çalışacağım.
şansımı deneyeyim,dahada olmadı demekki olmayacak demektir.fazla da ısrar etmeye gerek yok.hepsiburada.com da 24YTL bahsi geçen uydu düzenekleri var.3 adet istemeyi düşünüyorum.buyrun bakın sizde.herhalde bunlar 18'' olsa gerek
http://www.hepsiburada.com/productDetails.aspx?categoryid=157201&ProductID=evpreharl3618

sunalk

Mc Gawyer gibi her önümüze gelen vidayı kullanmaya çalışmaktaki inat nedir anlayabilmiş değilim, doğrusal hareketten bahsederken doğrusal olmayan yöntemlerle üretilmiş malzemeleri tercih etmek Türk aklının bir hayal sınırı olmadığının en büyük ispatıdır. Korkarımki bu öğrenci arkadaşlar üç gün sonra Step veya Servo motor sınıfından çıkıp bolca bulunan 12 Voltluk Fan'ların veya heryerde takılı duran çevre düşmanı klimalar sonrası Türkiye'de çoğunluğun tavan arasına salladığı atıl durumdaki vantilatörlerin motorlarını adapte etmeye çalışacaklardır.

Projesiz kalkışılan işler sonuca ulaşmaz veya kullanılabilirlik sağlamaz. Beyin jimnastiğine varım ancak bu kadarıda olmaz diyorum.

hoguz

Arkadaşlar lütfen buraya bitmiş olan işlemlerinizin sonuçlarını yazın bitene kadar arada geçen süreç içinde yazdıklarnız burayı kalabalıklaştırıyor vede diğer arkadaşları yanıltabilir.Burayı günlük tarzı kullanmıyalım.Bu sabah kalktım söyle yaptım akşama bunu yapıcam tarzı yani.

@ugurtelefon
Birkaç mesaj öncesi o m18 lerin hamur gibi olduğunu yazmıştım.Düzeltsen bile 3 gün sonra yine salınım yaparlar.Haklı olarak hesaplı bir şekilde mal etmeye çalışıyorsun ama bu deneme yanılmalar daha çok maliyete sebep olabilirmi?

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "hoguz"@ugurtelefon
Birkaç mesaj öncesi o m18 lerin hamur gibi olduğunu yazmıştım.Düzeltsen bile 3 gün sonra yine salınım yaparlar.Haklı olarak hesaplı bir şekilde mal etmeye çalışıyorsun ama bu deneme yanılmalar daha çok maliyete sebep olabilirmi?
sende haklısın,herkes haklı dostum.
bunları neden mi yazıyorum.
milletin kulağına KÜPE olsun diye!!
nette binlerce foto var.adamlar saplama,gijon yada adı heneyse yapmışlar.cep telefonuyla videolar çekmişler.
Bunlara kanmayın!!yapılmış çalışıyor ama NASIL çalışıyor.hangi kalitede??
denedim test ettim.beni tatmin etmedi.ama çalışıyor.

bana fazladan 50YTLye ve 1 haftaya maloldu,olsa iyiydi ama olmadı.ne yapalım. :?
doğrusu anlaşılsın diye yazıyorum.bir daha birileri saplamayla yapayım diye düşünürse,bir kere daha düşünsün derim.

hoguz

Bak şöyle yapabilirsin 10 mm hatveli mil metresi 70-80 liraydı tamam pahalı gibi gelebilir ama önemli bir parca CNC de.Somunlar ise gercekten pahalı sana bir fikir vereyim millerin 30 cm'den tornacıya kestir kesilen bu parçadan (tornacılar ayarlıyor)Kılavuz yaptır.Bu kılavuzla delrinden somun yap kendine en azından somun parasında kurtarmış olursun.Kılavuzuda sakla somun bozuldumu yeniden yaparsın.Kıyaslama yap ama yine misal tornacı bu iş için kaç para alıcak? somunlar kaç para? ama bahsettiğim kılavuzu bedava yapma şansın varsa rahatlık olur sana.Bu resimde ben yaptım bahsettiğim yöntemle delrinden somun ama Z ekseni için yapmıştım bunu.

http://www.resimekle.com/images/lrbgley6fh4pslzgiimh.gif

Bak 50 lira ve 1 haftama mal oldu diyorsun.50x50 cm tezgah yaptıgını düşünecek olursak 1 metre vidalı mil sana yeterde artar bile cunku kaplin motor mili mesafesi derken 40 cm gibi lazım olucak sana her eksene.1 Metre alsan 70 lira zaten vidali mil 10 mm hatveli.Z eksenin istiyorsan saplama ile yap cok kısa oluyor çünkü orda çalışabilir ama onuda tavsiye etmem.

sezgin05

Arkadaşlar picproje gibi paylaşım sitelerine insanlar diğer insanların tecrübe ve bilgilerinden faydalanmak için üye olurlar.Bildiklerini ve bilmediklerini alışveriş ederler.
Çünkü edinilmiş tecrübelerden daha değerli ne olabilirki.Bakın bu başlığı açtığımdan beri birsürü tecrübemi, devreyi,videoyu paylaştım.Artı ve eksileriyle birçok sürücüyü kıyasladık beraber.
Mekaniktede birçok sorunu hallettik yada tavsiyede bulunduk. Buna rağmen arkadaşlar ya okumadan yada danışmadan bazı denemelerde bulunuyor.
Hatta pminmo  daki sürücü devreyi denemeye çalışıyor.O sücürücü akım sınırlama sistemi pwm bile değil.3055 ile step motor sürüldüğünü ilk defa görüyorum.
Kısacası ben ustalarımın tecrübelerinden olabilkdiğince faydalanıp en az zararla sonuca ulaşıyorum.Sizde sizden biraz daha usta olanlardan sonuna kadar faydalanın diyorum.
NOT: Bu başlığın bu kadar ilgi çekeceğini tahmin etmiyordum. :)

erkan614

Alıntı yapılan: "sezgin05"
NOT: Bu başlığın bu kadar ilgi çekeceğini tahmin etmiyordum. :)

ne diyosun bu konuda hiç bir çalışmam olmamasına ramen başlık taki yeni mesajları okumadan keyfim yerine gelmiyor. yani çalışmam yok derken direkt bu konuda değil burdaki konularla bağlantılı çalışmalar yapıyorum özellikle step sürücü gerektiren işler bide benim o ustep sürücüyü tasarlasam ... neyse.

Alıntı yapılan: "sezgin05"Kısacası ben ustalarımın tecrübelerinden olabilkdiğince faydalanıp en az zararla sonuca ulaşıyorum.Sizde sizden biraz daha usta olanlardan sonuna kadar faydalanın diyorum.
bir abimiz "Başkalarının hatalarını tecrübe eden kadar ahmak birisi yoktur." derdi hep.
ama l298 veya l6203 entegrelerini "bakalım bu sefer kaç ampere çıkıcaz" diye l297 ye bağlayıp ref potu ile oynayıp "Tüh yine yandı entegreler" demek değişik bir zevk :oops:  :lol:  8)

ugurtelefon

sezgin hocam çok doğru söylersin.
yukarıda da söyledim.örneğin buildyourcnc sitesini bi ziyaret edin ki mutlaka etmişsinizdir.oradaki arkadaş çok detaylı bilgiler ışığında videolarda dahil mdf ve saplamalarla gayet güzel!! bir tazgah yapmış.
oradan esinlenerek saplama olayına girmiştim.o da bir tecrübe,o yaptığını beğenmiş.Ben tezgahtaki boşluğu bile bile gözardı edebilirdim sonuçta program backlash hatalarını kapatabiliyor.
amma ve lakin salınmadan doğan motorun dönüşünü zorlayacak sürtünmeler beni çileden çıkardı.hepsinden öte tezgah ilerleme hızı beni hiç mi hiç tatmin etmedi.öyleki zaten steplerde hız sorunu yaşıyoruz.birde mekanik hatvesi düşük olunca iki delik delmek için 10dk. 0 noktasına gitmesini bekleriz.

meslek icabı tüm TV tamircilerini tanıyorum.birkaçına sorunca  en sonunda bir arkadaşta motoru arızalı eski bir çanak anten düzeneği buldum.
hemde bu kez hiç bir masrafım yok ;)
18'' 53cm uzunluğunda,bir tarafında yataklanmış rulman var.diğer tarafı delrin tipi bir malzemeyle yataklanmış.ortada çalışan delrinden somun var.
yaklaşık hatveti3mm den fazla(kumpas evde ölçemedim)
çıkarıp temizledim.gerçekten yok denecek kadar az bir boşluk var(yaklaşık 0,25-0,5mm arası) dişleri kare diş
herhalde bu iş bu kez tamam.