Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

ugurtelefon

hocam bahsettiğiniz dişli sistemini açıkçası bilmiyorum. @fikretduru akadaşımızda X1 tavsiye etmişti.ama X1 serisini artık getirmiyorlarmış :( .ithalatçısı firma ile görüştük.
bir ihtimal satan bayilerde ellerinde kalmış bir veya birkaç adet varsa diye araştırıyorum.
bugün @cetinky arkadaşım Karaköye gideceğini söylemişti.
bende firmanın adresini verip X2yi yakından incelemesini istemiştim.
o mekanik işlerinden benden fazla anlıyor.onunda fikirlerini duyarız umarım.
ama @sezgin hocam bahsettiğiniz gibiyse o işlem bizi çok uğraştırır.
X1 bulamazsam optimum serisi için bir araştırmaya giricem.

bu arada nette KRAMEYER dişli nedir baktım.bildiğim bişeymiş de adını bilmiyordum

ixir

Alıntı yapılan: "graphpix"izmir de 2 ve üç ağızlı 2-3-4 mm HSS parmak freze bulabileceğim yer tavsiye edebilecek arkadaşlar var mı? nereye sorsam hepsi profesyonel ürünler satıyor 20-40€ gibi fiyatlar veriyorlar yok mudur bunların uygun fiyatlısı çin malı falan :) sadece deneme kesimi yapmak için o paraları vermek istemiyorum amacım mümkün olduğunca çok tipte bıçak denemek (pleksi/akrilik kesimi için)

http://www.makinatakim.com.tr/iletisim.asp
http://www.makinatakim.com.tr/sub_string_category.asp?ara_k_id=148&u_grup=DIN%20844&grup=Frezeler&kategori_id=29&eski_grup=Frezeler&eski_kategori_id=29
ben bu takımları kullanıyorum
fabrikasını arayıp freze hakkında gerekli bilgide alabilirsin
müşteri memnuniyetine çok önem veriyorlar
izmirde de şubeleri var
fiyat olarak oldukça uygun

ugurtelefon

arkadaşlar sanırım önemli bir bilgidir.
sanayi makinalarında kdv oranı düşmüş.dün görüştüğüm bir firma söyledi
KDV oranı %8 aklınızda olsun

graphpix

Birkaç gündür bu konuda hareket yok, ben birşeyler yazayım dedim.

Sonunda freze uçlarını temin ettim. İzmir 1. Sanayi Sitesinden 3mm ve 4mm 4 ağızlı olarak tanesi 5YTL. Bu uçlarla ilk denemelerimi çin malı bir kalıpçı taşlama ile yaptım ve mekanik pek sağlam olmasa bile beklediğimden iyi sonuçlar aldım. En son devirde 4 ve 8mm pleksiglası rahatlıkla çapaksız olarak kestim. Ama kalıpçı taşlama su koyuverdi :) Devir ayarı kendini kaybetti.

Ama mekanikteki rijitlik problemleri yüzünden bu sıralar biraz mekaniğe yönelmem gerekiyor. Bildiğiniz ya da kendi yaptığınız sağlam esnemesi en az seviye de olan mekanik tasarımlarınızı paylaşırsanız sevinirim. (Mekanik kısım tamamen değişeceği için resim koymadım)

Bu arada 20 mm lik sertleştirilmiş mili alt desteği olmadan mdf kasa içerisine iki uçtan vida ile sıkıştırarak kullanıyorum, bu mdf kasayı değiştirip demir profilden (4cmx6cmx2mm) yapıp iki uçtan vidalarla gerdirsem esnemesi azalır mı yoksa direkt olarak alt destekli mil mi tercih etmeliyim? (20mm çaplı mil boyu 93 cm)

ugurtelefon

benim yaptığım ilk mekanikte 16mm çelik mil kullanmıştım.tüm eksenlerde.
keman yayı gibi esniyordu:)
eğer henüz satın almadıysan alttaki Y ekseninde 30mm çap mil kullan.
yada 20mm destekli mil ve açık tip lineer rulman.

hoguz

Burada aşağı yukarı fiyatlar var.Çin malları daha ucuz tabii.

http://www.barkinrulman.com/crom.asp

erkmenliharun

arkadaşım eğer elinden ğeliyorsa bütün eksenleri destekli milden yap eğer elinde mil varsa bu millere klıvuz cek veya destek laması kaynattır.bu lamaları tornacıların kullandığı lamalar vardır bu lamalarda ortalama en büyük% 1 hatalıdır bu lamaları kullan demirci lamasını kullanma onlarda hata büyüktür.

z

Tornacilarin kullandiklari lamalar nasil bir sey?

Miller sertlestirilmis bu durumda bunlari nasil kaynatacagiz? Diyelimki kaynattik, kaynak sonrasinda millerde carpilma olmayacakmi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

trademy

arkadaşlar millere kaynak atıldımı kaynak ısısından dolayı millerde atma diye tabir edilen olay gelişiyor. bunu gözle farkedemesekte rijitliği etkileyecektir. danıştığım mekanikçiler böyle söyledi.
onun yerine üç-dört yerden destek civatası atıp ( frezede veya sütunlu matkap ile ) şaseye sabitlemek ve yarıklı linear rulman kullanmak...

erkmenliharun

bu lamalarrın başı ortası sonu aynıdır yani başı 20mm geliyorsa ortasıda 20mm sonuda 20mm dir 22,2 gelmezmez yani sıfır hatalıdır.kaynağı yaptırıken önce 20cm de bi punta attır daha sonra  sağ lı  ve sollu kaynak yaptır o zaman kaknakda çekme olmaz. veya klavuz çektir.

erkmenliharun

Alıntı yapılan: "trademy"arkadaşlar millere kaynak atıldımı kaynak ısısından dolayı millerde atma diye tabir edilen olay gelişiyor. bunu gözle farkedemesekte rijitliği etkileyecektir. danıştığım mekanikçiler böyle söyledi.
onun yerine üç-dört yerden destek civatası atıp ( frezede veya sütunlu matkap ile ) şaseye sabitlemek ve yarıklı linear rulman kullanmak...

o dediğin kanak atması değil kaynak çemsidir.demirin ısıtıldı yüzeye doğru eğilmesidir

Macera

Alıntı yapılan: "erkmenliharun"bu lamalarrın başı ortası sonu aynıdır yani başı 20mm geliyorsa ortasıda 20mm sonuda 20mm dir 22,2 gelmezmez yani sıfır hatalıdır.kaynağı yaptırıken önce 20cm de bi punta attır daha sonra  sağ lı  ve sollu kaynak yaptır o zaman kaknakda çekme olmaz. veya klavuz çektir.
Kaynak malzemede gerilim yaratacaktır.Başta olmasada sonradan kesinkes atıcaktır.
O millere kılavuz atarsanız mil ısıl işlemli olduğu için yine bir tarafa atacaktır.
Mümkünse gerilimsiz çalışmak hassasiyeti artıracaktır..
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

erkmenliharun

klavuz cekilecek malzeme crom celik malzeme pek kolay kolay sanayi esnafı   uğraşmayabilir ö yüzden kaynak diyorum.şu anki kaynak teknolojiside artmıştır kolay kolayda kaynak kırılmaz esneme olmadığından dolayı.

z

Alıntı yapılan: "erkmenliharun"bu lamalarrın başı ortası sonu aynıdır yani başı 20mm geliyorsa ortasıda 20mm sonuda 20mm dir 22,2 gelmezmez yani sıfır hatalıdır.

Peki ne uzunlukta bunlar? 50cm olani bulunabilirmi? Sertlestirilmis ve taslanmis malzeme mi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Macera

İstediğiniz uzunlukta kestirebilirsiniz.
Bunlar sertleştirilmiş vede taşlanmıştır.
Sonradanda krom kaplanmıştır.
Yani aşınmaya mukavimdir.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts