Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

hoguz

Sezgin hocanın tavsiyesi ile elektronik kısmı bozuk bir UPS kutusuna koydum arkadaşlar çok şık oldu.

cyurdalan

Alıntı yapılan: "hoguz"Sezgin hocanın tavsiyesi ile elektronik kısmı bozuk bir UPS kutusuna koydum arkadaşlar çok şık oldu.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

ewt çok esnetik gösüküyor vitrinde önemli sonuçta:)
Beyler lazy cam kullanan varmı pro versyonunu bulamadım bilen varsa lik verirse sevinirim.....

hoguz

Mach3 son versiyonunda olması lazım.

cyurdalan

pro versyonu değil takım çapı ofseti hesaplamıyor:(

sezgin05

Arkadaşlar Proxxon MF70 mini CNC  de kullandığım ve çok memnun olduğum bir sürücüyü sizlerle paylaşmak istedim. Hazırladığımda video ve resimleri de yayınlayacağım. Bu devre L297 ile MOSFET sürmek üzerine oldukça başarılı bir uygulamadır. Ayrıca kullanacağınız MOSFET lere bağlı olarak istediğiniz voltaj ve akım değerinde yapabilirsiniz. Ben ayrı ayrı 12 tane MOSFET yerine içerisinde 4 adet 4 amper 100 voltluk N kanal MOSFET bulunan MP4411 kullandım.Yapacak arkadaşlara kolay gelsin.
http://www.4shared.com/file/40223603/6d89fc02/L297Unipolar.html

fikretduru

sezgin05  arakdaşım tebrik ederim nerdeyse aynı yollardan geçmişiz bnde proxxon mf70 alacaktım ama çöok küçük oldu için optimum bf16 aldım benim çalışmamda bitmek üzeere videosunu burdan bakabilirsin.

http://www.youtube.com/watch?v=-THchHT7I2w

fikretduru

l 297 ile l298 kullanrak 50 volt 15 amp bir devre irf540 kullanıyom gayet güzel sezginin dedigi gibi önceleri picle yaptım ama step motor gürültüleri artı servo durruken motora yüklenme gibi proplemlerle karşılaştım araştırarark l297 kullandım çokda memnunum. optimum bf16 gayet güzel bi tezgah alman patentli chinde üretiliyor eger paranız varsa bf20 mutlaka tavsiye ederim yapabilecegim olursa yardımcı olurum esenlikle kalın :)

Analyzer

Selam,

BF serisinde backlash problemi var. Ya mekaniksel müdahale edilmeli ya da G kod yorumcusu programda backlash değeri dikkate alınmalı. Bu arada bende de BF20 var.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

fikretduru

evet boşlukları backlash iyi ayarlamak gereklii kcam öyle bir özelligi var bir yönden başka yöne geçtiginde motor onu ekliyor kcam

ugurtelefon

fikret bey cihaz gayet güzel çalışıyor gözüküyor.elinize emeğinize sağlık.paylaşım için teşekkürler.
IRF540 diyorsunuz.
biraz açmak gerekirse benim de başka bir topicte bahsettiğim gibi;
sitede sezgin beyinde verdiği L297/298 li sürücü devresinin sonuna mı IRF540 ları ekleme yaptınız.???yoksa bahsini ettiğiniz fazklı bir devre mi??
teşekkürler.

cyurdalan

selam arkdaşlar bende bu gun bf20 aldım yrn gelicek :) motor kaç n/m lik motorlar kullanıyım sizce http://www.harkon.com.tr/harkon/HTML/EVER/STEPMOTOR/MT23AK30/MT23AK30033M8.htm
linkteki motor tezgah için uygun olmurum arayüz ve sürücüler içinde delab ın üzretiği daha önceden linkini verdiğim kartla kullanıcam ürün hakkında ne düşünüyorsun fikret bey. Son bir şey sorucam motorları nie dişli çark ile bağladınız direk milleri bağlasam fark edermi ?

fikretduru

video daki ilk çalıştıgındaki 3 çarklı olan motorun z eksenin haraket ettiriyor motor çok agır oldogo için 2 dişli benim motorlar kaldıramdı bende hurdalıktan fototkopi dişli makinesini kullanrak tork attrıdım x ve y eksenlerini belki direk verseniz döndürür ama demiri işlerken kuvvet gerektiginde motor belki adım atlayabilir kısacası tork atttrıdım hepsinde bendeki motorlar fotokopi motoru 1.6a civari oldu için . sormama kızmazsanız bf20 ve linkteki motoru kaça aldıgınız özel mesaj atarsanız sevirim cyurdalan .

fikretduru

sizlerden saklamayacam buranın bilgi paylaşma oldugu yeri oldugunu biliyom ben çook araştırdim ve en basit en verimli en ucuz olan devre olrak bunu buldum dedigim gibi pic lede çalışmalar yaptım ama l297 üzerine devre tanımam .

ugurtelefon

şema için teşekkürler.
hem entegreleri ucuz hemde çıkıştaki mosfetler sayesinde yüksek amperlerde çalışabilecek,zırt-pırt çıkış entegresi yakmayacağa benzer bir devre.varsın motor amperimiz küçük olsun,zararı yok.test için printer motorları ile denenebilecek,daha sonrada 3-4Amperlik motor takılabilecek bir devre.
verdiğiniz videoda yaptığınız sürücü kartının üzerinde L298'lerde soğutucu bile göremedim.herhalde ısınma yapmıyorlar.tümakım mosfet üzerinden akıyor.
fikret bence kendine bir topic açmalısın.sezgin beyin topicini meşgul etmeyelim.hem farklı devre ve farklı freze tezgahlarını inecelemek isteyenler için seçenek olur.
iyi günler

hoguz

@cyurdalan

Bahsettiğin sürücü 1/2 step bile değil hassas iş yapacaksan bunu dikkate al L297 li devre ondan daha iyidir.