Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

micmez

anladım..
teşekkür ederim.
zaten dediğim gibi maliyet benim için öncelikli, 2-3 bin tl harcayıp sonra bu işi beceremiyorum demek de var..
mf 70 için çıkarttığım tablo yaklışık 950 tl ye tezgah,kaplinler,mountlar, 1nm lik nema 23 motorlar, driver ve power supply ile herşey dahil oluyor.
optimuma geçtiğim zaman ise, optimum bf 16 yı en uygun 1400 tl lere bulabiliyorum mesela.
ki 4.5 nm step diyorsunuz, tanesi 150 dolarlardan başlıyor..
ki bu gerçekten gerekli mi ? 4.5 nm oldukça sağlam bir kuvvet gibi geldi bana..

z

Daha once hic cnc yapmadi ve is yapabilecek cnc icin kollari sivayacaksaniz kesinlikle pahali malzemeler onermem.

Eger daha once herhangi bir amaca yaracak mekanik sistem tasarlayip calistirmadi iseniz cnc calismasina kesinlikle tahta basit bir modelle baslayin. Aksi halde paraniz cope gider.

Sigma profillerle yapacaginiz metal govdeli makina ile sadece tahta ve ince aluminyum levha isleyebilirsiniz.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Analyzer

Alıntı yapılan: micmez - 27 Aralık 2010, 15:03:01
..ki 4.5 nm step diyorsunuz, tanesi 150 dolarlardan başlıyor..
ki bu gerçekten gerekli mi ? 4.5 nm oldukça sağlam bir kuvvet gibi geldi bana..
Selam,

Evet o torklara ihtiyacınız olacaktır metal işleyeceğim diyorsunuz çünkü. Hatta kayış kasnakla torku daha da yükseltmeniz icap edecektir. Kıyas kabul olmaz ancak mesela işleme alanı yaklaşık 600x400x400 gibi olan bir makinenin eksen motorları 8-10 n.m lerde. Benzer şekilde redüksiyonla hız azaltılıp tork arttırılmış durumda. Veyahut direkt akuple olarak 15-20 kW motorlu sistemler oluşturulmuş. Yani öyle 1 n.m lik motorlar artık "gerçekten" hobi amaçlı.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

KAZIMUGUR

Bazı değerlendirmelerinize katılmıyorum, izninizle.
Bırakın metali plastik bir yüzey işlediğinizi varsalım.
200 mm çapında tarama kafası kullanarak 5mm derinlikte tek pasoda yüzey temizlemek isterseniz ve bunu hızlı yapmak isterseniz evet güce ve sağlam yapıya ihtiyacınız var.
Yok ben plastik-mdf-bronz-pirinç-çelik işleyeceğim gravür yapacağım kalıp gibi oyacağım diyorsanız düşük pasolu -hızlı- çok takım yollu ve hepsinden önemlisi küçük çaplı kalem kullanacaksınız.
PCB yi zaten bir kenara bıraktık.
1-3mm çaplı bir kalemi malzemeye ne kadar daldırabilirsiniz ?

Beğenmediğiniz 1 Nm motorlarla yaptıklarını segileyen arkadaşlarımız var.
Evet küçük ama benim acelem yok diyor.
3-5 metrelik tezgahın bir ucundan diğerine 3-5 saniyede gitmeyi düşünmüyorsanız benim yazdıklarım hoşunuza gidecektir. ::)

Vidalar ,tıpkı kaldıraçlar gibidir .
Vidalı kriko ile arabanızın bir taraflarını kaldırırken ne kadar kuvvet kullandığınızı düşünün...

Günümüzde çokkilodolara satılan cnc lerde kullanılan bilyalı yataklamalar işi çok kolaylaştırdı.
Eh biraz maliyetli ama kesinlikle değer.

Edit :
4,5Nm motor (sıfır) 150TL liste(en az 0.25 iskonto) civarı... 

micmez

O zaman ben şimdilik cnc öğrenebilmek için özellikle ahşap ve ince metaller üzerinde çalışabileceğim bir tezgah kurayım.Yani yine mf 70 e döndük :) hem düşük bütçe ile kısa zamanda kurulabilir, odamda da kullanabilirim.En az 1 sene beni idare eder işin inceliklerini öğrenene kadar..Sonra proxxonu elden çıkartıp bir optimum bf 20 ye geçebilirim.Hem bu 1 sene zarfında da gerekli malzemeleri ufak ufak toplarım..
peki mf 70 için bu http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=160393565875&rvr_id=&mfe=sidebar mountları kullanablirmiyim nema 23 steplerle birlikte ? yoksa ille custom made mountlara mı ihtiyaç var..Yani öğrenmek istediğim mf 70'in x-y-z eksenlerindeki manivelaların vida delikleri ile nema 23 stepping motorlarının, dolayısıyla linkteki mountların vida delikleri birbirleriyle hizalımıdır ?

Analyzer

Selam,

Evet 0.1-0.25 mm paso ile de iş yapılabilir, ancak ne kadar rantable dır değerlendirmek lazım. Sonuçta genele bakacak olursak cnc isteyen bir kişi gravür işleyecek ise, gerçek manada paso vermeyecek ise o zaman sağlam şasi veya yatakları da konuşmanın manası yok. O zaman benim iki önce bahsettiğim maliyetlere gelir. Bu makineyi siz basit lineer eleman yerine o halde çekmece raylarından da yapabilirsiniz, kalıpçı taşlama ile hatta engraving driller ile de yapabilirsiniz, şasiyi de mdf ya da basit alüminyum parçalarla yapabilirsiniz. Ancak bahsetmek istediğim veya istekten anladığım bu değil. İşi yaparken kabul edilebilir bir zamanda, kabul edilebilir bir kalitede yapılması lazım. Yoksa 1 n.m lik motorları sisteme entegre edersiniz, ardından pasoyu da 1 mm altına çekersiniz. Ondan sonra bazen günlerce beklersiniz. Siz benden çok daha iyi bilirsiniz, mühendislikte ilk şart optimum x minimum maliyettir.( x ={dayanım, süre, kullanışlılık, fayda, ...}) Ayrıca 1 n.m ile sistem kuran arkadaşları da tenkit için yazmadım ama dekota, pleksi kesmek, kalemle yazı yazmak, ahşap oymak vb. zor işler değil bunlar makineci veya elektronikçi olan-olmayan herkes yapıyor bunları ne diyeyim.

Analyzer

KAZIMUGUR

Özellikle üzerinde durduğum , hız ve gücü , yapılacak işin malzeme özelliği ve işlenecek şeklinin belirliyor olmasıdır.
Ancak ince kalemlerle işlenebilecek şekillerin olduğu parçalarda maliyet hesabı kriterleri zamandan farklı birimlerdir.
Ama havuz boşaltılıyorsa kesinlikle haklısın.
Bu arkadaş sanırım rc lerde modifiye gibi şeyleri düşlüyor. ::)
O tip işlere torna daha bir gereklilik gibi.
İşte o zaman gerçek anlamda güce ihtiyaç olur , kesinlikle haklısınız.

@Analyzer dostum 1Nm taşı sana değildi. ::)

Analyzer

Selam,

Yok ben taş olarak görmedim. Sonuçta gayet seviyeli ve yararlı bir teknik tartışma oldu bence. Şu dünyada hepimiz ömrümüzün sonuna kadar öğrenciyiz. Birbirimize bir şeyler katabiliyorsak ne mutlu.

Analyzer

micmez

tekrar merhaba,
proxxon mf 70 edindim sonunda.
bir sorunum var, z ekseninde 0,25 mm. bir boşluk var.
cnc dönüşümünden sonra bu buşluk sorun yaratır mı ? yoksa program ile düzeltilebilecek bir durum mudur ?

ugurtelefon

Alıntı yapılan: micmez - 20 Ocak 2011, 13:48:03
tekrar merhaba,
cnc dönüşümünden sonra bu buşluk sorun yaratır mı ? yoksa program ile düzeltilebilecek bir durum mudur ?

0,25mm boşluktan kastın,eğer ekseni hareket ettirdiğinin tersi yönünde hareket ettirdiğinde ortaya çıkan boşluk ise sorun değil.
Kullandığın cam programında(mach3 vs.) zaten işleme alanını falan ilk başta programa tanıtıyorsun.Yani benim x,y ve z ekseninimin hareket alanı şu kadar diye değer giriyorsun.
Bu ayarları yaparken eksenlerindeki boşluklarıda tanıtıyorsun.Program kesim işlemini yaparken bu boşuklarıda hesaplıyor.

ugurtelefon

Bu arada şunu belirteyim.
Yukarıda ufak bir tartışma konusu olmuş.CNC mekanizması ve kalitesi hakkında.Değerli arkadaşlar değerli bilgiler vermiş.
Eğer yapılacak iş amatörce yapılacaksa Önce proxxon ile yada optimum ile başlayın derim.
RC model araba,uçak vs. işleri için idealdir diyebilirim.Zaten ağır şartlarda kullanılacak bir cnc düşünen varsa işin yüzü değişiyor.Çok iyi hatasız sayılabilecek bir mekanizma,bunun yanında çok güçlü bir kesici-delici motor kullanılacak demektir.Ağır hizmet işleride zaten kuru kuruya olmuyor.İllaki sıvı soğutma sistemi isteyecektir.
Ayrıca işin birde şu yönü var.Proxxonda yada optimumda bir üst seviyedeki mekanizmanızın bazı malzemelerini işleyebilirsiniz.
Elinizin altında bir (manuel bile olur) torna ve freze yoksa,bir mekanizmayı sorunsuz çalıştırmak için bolca vakite,paraya ve sanayicinin nazını çekebilecek sabıra ihtiyacınız var demektir.

micmez

teşekkür ederim, o zaman mekanik tarafını bitirdikten sonra mach3 aşamasında deneyeceğiz artık bu olayları..
peki hemen bir soru daha; ebayden bir set almak niyetindeydim ama çindeki yeni yıl mevzuları yüzünden kargo firmaları 10 gün çalışmayacakmış.
üstüne de biriken işlemler falan bindi mi benim bugün alacağım paket en erken 1,5 ay sonra gelebiliyor kısaca.
istanbulda nema23 step motor ve kaplin bulabileceğim nereler vardır ? ilk etapta sadece 1 motor 1 kaplin alıp her 3 eksen için gereken bağlantı ekipmanlarını hazırlayacağım.O yüzden kullanılmış hatta bozuk bile olur sorun değil.Nerelere bakarsam nokta atış yapmış olurum ?

z

Alıntı yapılan: ugurtelefon - 26 Ocak 2011, 10:13:40
Alıntı yapılan: micmez - 20 Ocak 2011, 13:48:03
tekrar merhaba,

0,25mm boşluktan kastın,eğer ekseni hareket ettirdiğinin tersi yönünde hareket ettirdiğinde ortaya çıkan boşluk ise sorun değil.
Kullandığın cam programında(mach3 vs.) zaten işleme alanını falan ilk başta programa tanıtıyorsun.Yani benim x,y ve z ekseninimin hareket alanı şu kadar diye değer giriyorsun.
Bu ayarları yaparken eksenlerindeki boşluklarıda tanıtıyorsun.Program kesim işlemini yaparken bu boşuklarıda hesaplıyor.

0.25 mm nasil sorun olmaz? Mach3 e bunu tanitsan, mach bu bosluklari hesaplasa ne olacak, hesaplamasa ne olacak...

Hic matkap tezgahinda mandrene matkap ucu takmak yerine freze cakisi takmayi ve donen cakiya, elinde tuttuguni ahsap bir bir malzeme yaklastirip basit anlamda havuz bosaltma yapmayi denedin mi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

SENATOR

arkadaşlar bu devrenin 3 eksenlisi var denedim ayarlar yaptım uğraştım olmadı en sonunda entegrenin birini yaktım mach 3 veya bunun mucidi olan varsa bana yardımcı olsunlar yakamoz_0766@hotmail.com bana ulaşın lütfen

merakli43

cnc ile sadece bakır mı oyacaksınız. Başka neler yapmayı düşünüyorsunuz?