yardımcı olurmusunuz..

Başlatan KharoN, 11 Ocak 2008, 07:36:35

KharoN

selam arkadaşlar. sizden bi ricam olucak. okul bitirme projesi araştırıyorum da, kafamda bikaç soru işareti var. bana yardımcı olabilirmisiniz.

12 v. la çalışan iki tane dc motoru kullanmak istiyorum. buna uygun olan sürücü devresini internette araştırıp buldum da, yazılımla ilgili sorunlarım var. Pic kullanmayı bilmiyorum ve zamanımda çok kısıtlı, motor sürücü devresini sizlerle paylaşsam bununla ilgili yazılımda yardımcı olurmusunuz.

uygulamada asıl yapmak istediklerim, iki motorunda ayrı çalışması.
Mesala sinyal gelince sol motor ileri yada geri gidicek. Aynı şekilde sağ motor içinde düşünelim.
Hiç bi tuşa basıp sinyal göndermedikçe motorlar hareket etmiycek.
Motor hız kontrolü önemli değil. Mesala sinyal gelince ortalama 2 km. hızında da gidebilir( tam hızını bilmiyorum. )
Farklı 2 sinyal ile ikiside ileri yada ikiside aynı anda geri hareket edicek.
L293 ün motora giden çıkışlarına kontaktör ( yada daha uygun ne olursa )  bağlıyacağım. bu sayede motora 12V. gidicek.
Daha sora kabloları uzatıp el kumandasıyla kontrol etmeyi düşünüyorum. Motorlara dişliler yerleştirip dişlilerin üstüne de, enine kalın bi kayış geçircem. Palet gibi kullanıcam. Yani tank gibi olucak :D Çok fazla imkanım olmadığından pahalı entegre ve parçalar alamıyorum, ama parçaları tanıdıktan temin edicem :twisted:

Hertürlü eleştiriye ve fikire açığım. Resimde kullanılan parçaların  12V. dc de çalıp çalışmayacağınıda bilmiyorum. Yazılımla ilgili yardımlarınızıda bekliyorum. Ayrıca daha uygun entegreler ve devre elemanları tavsiye edersenizde çok sevinirim. şimdiden teşekkürler emeğinize saygılar.

M_B

Mrb
Pic kullanmayı hic bilmiyorum diyorsun. Peki okulda hıc mikro işlemci dersi görmedin mi?. Hepsinde aynı mantık kullanılır. Sadece program yazma komutları degisiktir. arkadas burda senın yapacagın sey kısa bır zamanda işini görmesi acısından kolay olan dillerden ( ornegin  picbasic ) ogrenmen. Bu dili senın isi yapabilecek sekilde ogrenmen 1-2 gununu almaz. Burda bizden program ıcın yardım istemen senin için hic bir yarar saglamaz. Bir seyler ogrenemezsin.  Madem okul bitirme projesi Projeni hakkıyla yap ve hakkıyla mezun ol derim.
Programı yazmaya basla takildıgın yerlerde sor yardımcı olalım.
Ama bizden hic bir ugras yapmadan program istemen bence dogru değil. Sanada yarar saglamaz. Kolay gelsın.

M_B

Not forumda arastırma yaparsan guzel bilgilerde mevcut.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

KharoN

yorumun için teşekkürler. Hak veriyorum gerçektende sana. Ama panik oldum biranda ne biliyim. Şimdi sınıf arkadaşımla beraberr yazıyoruz. Daha önce hiç pic kullanmadığım için gözümde büyüttüm biraz. Şimdi kavrıyorum yazılımını. bu sitedede dediğin gibi çok güzel örnek alıncak noktalar var. önceki msjı attıktan sora uzun uzun inceledim hatamın farkına öle vardım :D Sorum olursa  ki olur, burdan paylaşırım.  ;) Ayrıca devre elemanları ve entegrelerde daha uygun veya pratik tavsiye edebileceğiniz ürünler varmı ? yada arkadaşım burda bunu kullanırsan akımı şöle iletirsin bu sonuç olur gibi ? hertürlü eleştiriye ve yardıma açığım. kolay gelsin herkeze

ferdem

Bence bu işi yapabileceğiniz en kolay devreyi kurmuşsunuz. Daha basit nasıl yapılır, gerek var mıdır bilemiyorum! Bu gibi işlerde ben de L293 kullanıyorum.

Yazılım işine gelince de M_B arkadaş güzel söylemiş; doğruluğunu bir kenara bıraktım, bu iş için bizim burdan kod vermemiz sizin işinizi görmez, zorlayıp gördürsek de sonra ufak değişiklikler yapmak isteyeceksiniz vs vs...

Arkadaşın da dediği gibi size lazım olan programlama bilgisini eğer biraz görmüşlüğünüz-yazmışlığınız varsa en fazla bir haftada edinirsiniz(yoksa da edinirsiniz). Önce bir dil seçin! Alternatifler PIC Basic, CCS C, HI-Tech C... assembly başlangıç için zor olabilir. Bence en uygun CCS C veya PIC Basic derim. Sonra Proteus simülasyon programını bilgisayarınıza kurun(proteus, yazdığınız kodları PIC'de çalıştırmanız için size simülasyon ortamı sağlar), sonra seçtiğiniz dile göre o dilin derleyicisini kurmanız gerekiyor. Bunlar tamamsa: Derleyicinizi açın, başlangıç olarak örnek led flashor kodunu temin edip kopyala-yapıştır yapıp derleyin, oluşan hex output dosyasını proteusta kullandığınız PIC e gösterip kodunuzu PIC'de çalıştırabilirsiniz, yanıp sönen bir led uygulaması yaparak başlamıs olursunuz. Bu bilgilerle hemen bu işlemleri yapmanızı beklemiyorum, en azından işin seyrini belirtmek istedim. Biraz karışık gibi gelebilir ancak bir defa başardıktan sonra artık kendinizi geliştiriyor olacaksınız. Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

hamit

arkadas sanırım acıl olarak karne alam telası ıcınde deveden onu anladım benım yıgenımde aynı dertten müzdarip..
devre hazır ama yazılım nası olucakk
devreyı almıssın  netten yazılımıda var bıraz daha ugras kardesım yazılımıda  bulucaksın burda hepsı varr

bu kadarda kopyacı olmayın artık yaa
hadı bız okulda elımıze kolumuza yazardık bıseylerr ama cozum degıll bıraz ugrasmak lazımm

hocalarda uyandı yemıyolar artıkk
şaka bıyana kardesım bıraz daha  öz verı bırazdaha uykusuz bır kac gece
istegın farklı olsaydı belkı burdakı abılerın sana daha fazla yardımcı olurduu mesala ban ne onerırınız gıbi??

ama sen devrenı kurmussunn   helva yapıcan un var seker var tüp var bı zahmet o tencereye de kasıgı daldır karıstır bıraz dibi tutmasınn

karne ye ıkı üç gun kaldıı hadı bakalım burda sonucunu beklıyoruzzz!!

KharoN

tamam arkadaslar ben bi eseklik ettim  :D  tamam kabul gerçekten önmli değil. hatamı anladım. son güne kalan proje  böle oluyomuş demekki  :lol: bugün gittim sanayiden motorları aldım. gövdeyide kurdum. dişliler ve paletlerde tamam. bitirince burda yayınlıyım bari =)) yazılımıda dediğiniz gibi çok zor değilmiş. sitede biraz gezindim de çok harika devreler var gerçektende. bu devede kulak kalıyo :) uyku sorunu diye bişey yok zaten. bi yandan proje bi yandan finaller. geceli gündüzlü devam ediyoz hayata. ilerde görücem bu hataların faydasını ;)

AMA rica ediyorum lütfen, artık öğüt verici şeyler eklemeyin, gücenmeye başladım ya. insanda piskoloji ve düşünceler oluşturuyor :D sizin için basit bi devre tabi

bu arada ds1621 entegresiyle sıcaklık ölçen devre yaptım kendime, belki hocanın biraz suyuna giderim. linkini veriyim. çok güzel oldu.
    http://www.riccibitti.com/pc_therm.htm

eleştiriler için çok sağolun arkadaşlar. herkeze kolay gelsin