4x32 kayan yazıda değişiklik ?

Başlatan mustafa_cmbz, 25 Ocak 2008, 20:08:17

mustafa_cmbz

arkadaşlar  geçen  hocanın verdiği 8x8 dotmatrix displayin datasheetini araştırırken (ML2088I/J) karşıma bir site çıktı orada bir kayan yazı devresi varda devreyi yapan arkadaş çalıştırıp videosunuda koymuş benimde hoşuma gitti hem basit hemde fazla malzemesi yok.. bende bu sebeplerden dolayı okuldaki hocamın gönlünü alabilmek için ve şubat tatilinde boş durmamak için bu devreden başlıyayım dedim..

şimdi beni sorunum şu :

videoda da görüldüğü gibi devreye enerji verildiğinde "teknoloji" yazısı tamamıyle dotmatrixlerde gözüküyor yazının dışarda kalan yanı yok ve "teknoloji" yazısı kayma işlemini bitirince tekrar yeniden başlıyor benim yapmak istediğim şey ise mesela oradan MUSTAFA_CMBZ" yazısını kaydırmak istiyorum ama olmuyor benim anladığım kadarıyla 2 adet 74hc154 ve bu entegrenın 32 bacağı olması ve max. 32 değişken ile karekter oluşturma işlemini yaptırmasıdır çünki değişken sayısını 50 yapınca programda 2-3 değişiklik yapıp denedim bu sefer karekterler iç içe çıkıyor..

acaba diyorum ki ben programda 2-3 değişiklik yaparak 4 adet 8x8 dotmatrix'ten hafızasının alabildiği kadar uzunluktaki bir yazıyı kaydırabilirmiyim? yoksa ayriyetten yazdırmak istediğim harf boyutu kadar 74hc154'mü kullanmam gerek? 2 dotmatrix için 1 adet 74hc154 yani :D  

devrenin hex. kodu şeması ve açık kodları aşağıda :

http://rapidshare.com/files/86546445/kayan_yaz__305_.rar.html

birde elimde 1 adet dotmatrix var (ML2088I/J) bu dotmatrix'i daha önce kullanan oldumu acaba? ayak bağlantıları nasıldır bilen varmı?

m.c

kolay gelsin....

mustafa_cmbz

neden kımse cvp yazmıyor merak ediyorum...

ahmet2004

bu donanımla ...

Her 74154'ü E1,E2 uçları ile ayrı ayrı sürebilirsin Pic'in boşta kalan uçları ile.  
Böylece 8x8 display sayısını artırabilirsin.
Yazılımda değişecek tabiki.

mustafa_cmbz

ahmet hocam dediğiniz olayın program üzerinde  denyerek farkına vardım fakat ben dot sayısını değiştirmeden değişik yazılar yazdırmayı ve yazıyı en baştan başlatmak istiyorum bu devreyi 16f877'ye uyarladım suanda deneme aşamasındayım acaba bu yazıyı başta başlatma işlevini nasıl yapabilrim?

ilker_32

Vidyoyu izledim adam ciddi değişiklik yapmış kodlarda. Moralini bozmak gibi olmasın ama dosya içindeki kaynak kodları ile bu kadar güzel sonuç alamayabilirsin. Bunu tarama kısmı bile açıklayabilir. Kodları tekrar elden geçir derim.  :P Bu devreyi tamamladıktan sonra manyak bir titreşim olabilir. Ama kodlarla bu işi halledebilirsin.

Kolay gelsin...

Erol YILMAZ

Devresi iyi, güzel, basit ama,

Bu tarz bişe başlarken ilk önce,

1-) Ne yapmak istiyorum?
2-) Satır tarama mı, Sütun tarama mı yapacağım ?
3-) Bu tarama yöntemine göre bana hangi sürücüler lazım ?
4-) Bu akımları sağlayacak sürücüyü nasıl tasarlarım ?
5-)
*En az güç kaybı,
*En az sıcaklık artışı,
*En gürültüsüz çalışma,
*En az etkileme ve etkilenme,
*En az işçilik,
*En az maliyet,
*En iyi ışık parlaklığı,
*En kaliteli görüntü için ihtiyaç olan tarama hızına ihtiyaç verecek MCU,
*En kolay kullanıcı arayüzü,

vs vs...

parametrelerine en az bir cevabımız olmalı.

Bu soruları göz önünde bulundurduğumuz sürece daha başarılı bir tasarımlar yapma şansımız artar.

Aksi halini düşünürsek !
devreyi yapıp kurduktan sonra  yazı tura gibi Devre OLDU / OLMADI ile kalmamalıyız.

#Bu arada bu 1981 nolu mesajım doğum yılıma denk geldi :D

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: "ilker_32"Vidyoyu izledim adam ciddi değişiklik yapmış kodlarda. Moralini bozmak gibi olmasın ama dosya içindeki kaynak kodları ile bu kadar güzel sonuç alamayabilirsin. Bunu tarama kısmı bile açıklayabilir. Kodları tekrar elden geçir derim.  :P Bu devreyi tamamladıktan sonra manyak bir titreşim olabilir. Ama kodlarla bu işi halledebilirsin.

Kolay gelsin...

hocam tam anlamış değilim sizce dediğiniz titreme sorununu nasıl halledebilirim?programa ne eklemem gerek?

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "mustafa_cmbz"
Alıntı yapılan: "ilker_32"Vidyoyu izledim adam ciddi değişiklik yapmış kodlarda. Moralini bozmak gibi olmasın ama dosya içindeki kaynak kodları ile bu kadar güzel sonuç alamayabilirsin. Bunu tarama kısmı bile açıklayabilir. Kodları tekrar elden geçir derim.  :P Bu devreyi tamamladıktan sonra manyak bir titreşim olabilir. Ama kodlarla bu işi halledebilirsin.

Kolay gelsin...

hocam tam anlamış değilim sizce dediğiniz titreme sorununu nasıl halledebilirim?programa ne eklemem gerek?

merhaba ben hc595+uln2803 ile kayan yazi yaptim hic bir problem yoktu tabi titresim haric :D   yazinin hizi azaldikca titreme artiyordu ama yazi hizlandimi titresim kayboluordu ama bu sefer yazi hem hizli kayiyor hem de parlaklik azaliyordu(görev süresinden dolayi) cok haletmeye calistim olmadi eger halledebilirsen banada haber verirsen sevinirim kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

mustafa_cmbz

hocam bu devre süper bişey biraz inceleyeyim değişiklik yapıp burada paylaşacağım.sanırsam titreme sorununu ortadan kaldırmak için 595i2 tercih ediyorsunuz? sizce hangisi daha iyi 154'mü 595'mi

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "mustafa_cmbz"...sanırsam titreme sorununu ortadan kaldırmak için 595i2 tercih ediyorsunuz? sizce hangisi daha iyi 154'mü 595'mi

Titreme sorununu ortadan kaldırmak için tarama hızını min. 70 Hz yapıyoruz. Net bir görüntü elde ediyoruz. 100 Hz ve üstü zaten CAM gibi oluyor :D

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "Erol"
Alıntı yapılan: "mustafa_cmbz"...sanırsam titreme sorununu ortadan kaldırmak için 595i2 tercih ediyorsunuz? sizce hangisi daha iyi 154'mü 595'mi

Titreme sorununu ortadan kaldırmak için tarama hızını min. 70 Hz yapıyoruz. Net bir görüntü elde ediyoruz. 100 Hz ve üstü zaten CAM gibi oluyor :D

tarama hizi 70 Hz ise  t=1/70 den 14.2 ms oluyor bu dataalri göndermedeki gecikmemi oluyor ?  biraz acabilirmisiniz acaba? birde bu 70 hz yapinca hizi degismiyormu ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Erol YILMAZ

Satır veya sutun tarama yapıyorsunuz,
Bir led grubu yanıp hemen diğer gruba geçiyor ya.
İşte o ( satır veya sutun ) grubundan bi tanesi sn de en az 70 kere güncellenmeli.

40 olunca olmuyor mu? oluyor,
35 olunca olmuyor mu? oluyor.
ama görüntü ÇAMUR gibi oluyor.

Bu yuzden en az 70 Hz tarama iyidir :)

teknikelektronikci

erol hocam cevabiniz icin tesekür ederim
dediignizi anladim gibi su bütünlemelr gecsin ilk firsata kod üzerinde deniyecem

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "mustafa_cmbz"hocam bu devre süper bişey biraz inceleyeyim değişiklik yapıp burada paylaşacağım.sanırsam titreme sorununu ortadan kaldırmak için 595i2 tercih ediyorsunuz? sizce hangisi daha iyi 154'mü 595'mi

niye kimse 74164 +uln2803ü tercih etmiyor onu anlamiyorum su bütler gecisin neten buldugum bir devreyi deniyecem (74hc164 lü )bakalim 595 den farki neymis görecez :D