USB porttan cihaz kontrolü...

Başlatan Altuntas_erhan, 24 Şubat 2008, 19:51:53

Altuntas_erhan

Arkadaşlar merhabalar, USB porttan 4 adet röleyi kontrol etmem gerekiyor. Yazılım olarak Delphi veya Visual Basic kullanabilirim. Ancak, daha önce USB  port ile ilgili bir çalışmam olmadığı için bu konuda sizlerden yardım talep ediyorum.  Bahsettiğim durumu gerçekleştirebilecek devre şeması olan arkadaşlar veya  fikri olan arkadaşlar yardım edebilirlerse sevinirim.

Şimdiden teşekkürler...

Erol YILMAZ

USB->RS232 çevirici alıp RS232 den gelen veriye göre
çıkışlarını ayarlayan bir PIC ile istediğin şeyi rahatlıkla
yapabilirsin.

bymrz

en kolay ve hızlı çözümü FT232 entegresi..
Datasheet inde gerekli devre şeması var bunu bilgisayarınıza takıgınızda comport olarak görüyor..
Ve VB veya Delphi gibi programlarla MsComm port erişim komutlarıyla istediğiniz şekilde seri bilgi gönderebilir, gelen seri bilgiyi bir mikrokontrolorle alıp, yorumlayarak istenilen çıkışları kontrol edebilirsiniz...

Kolay gelsin

vsalma

Daha kararlı bir çalışma için usb özelliği olan bir pic (18f4550 veya 18f2559) kullanarak uygulama gerçekleştirilebilir. Microcode studio ile birlikte gelen bir wizard bilgisayar tarafı ve pic tarafı kodu taslak olarak oluşturuyordu. Ayrıca nettede böyle örnekler var forumda da olması lazım.

mucitotomasyon

usb portu kullanmak la ilgili internette bayagı   biligi vaR CEVİRİCİ GEREK YOK BENCE

osmanpasali

proje aci değilse usb öğrenilebilir ama acilse 232 ye çevirmek daha mantıklı bence
Yumuşak huylu isem kim demiş uysal koyunum; kesilir belki ama çekmeye gelmez boynum. M.Akif ERSOY

Ersin

PIC18f42550/4550 ile ile yapilabilir, diger kolay ve zahmetsiz alternatif ft245 ile bunu paralel porta cevirdin mi zaten 8 bit lik data pinlerin var onlari da cok kolay on/off yaptirabiliyorsun.Kontrolu seri den cok basit.