pwm için bir soru daha

Başlatan pioneer5900, 19 Mart 2008, 03:41:50

pioneer5900

pic16f877,pic16f628,pic18f452 bunlardan herhangi biri ile pwm yapmak istiyorum arkadaşlar.sinyallerden biri 60hz diğeri 31.65khz olacak şekilde ayarlamam gerekiyor.birde bunların doluluk oranlarını nasıl ayarlayabiliriz yardım edebilecek arkadaş var mı?
Zorsa yaparız imkansız ise zaman alır....

kaplan_65

Slm
Öncelikle aynı anda iki PWM yapmak istiyorsanız birini yazılım ile diğerini de donanımsal olarak yapmanız lazım.
Donanımsal PWM ile doluluk oranını datsheet te belirtilen değişkene yükleyerek elde edebilirsiniz. Örneğin 16F628A da CCPR1L e yazdığınız değişkene göre doluluk oranı ayarlanabiliyor.
Yazılım ile ise, her komutun kaç komut saykılına denk geldiğini hesaplayarak doluluk oranını hesaplayabilirsiniz.
KAZIM ASLAN Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik  Mühendisliği...

pioneer5900

benim üretmek istediğim sinyal ile makine saykılları tam örtüşmüyor.yani bunu ya analog yada yüksek hızda çalışan bir pic ile yapmam gerekiyor.pic ile en fazla 10mhz lik iç osilatör üzerinden hesaplayabiliyorum bana tam olarak 25 mhz gerekli buda olmayacak galiba bu iki sinyali donanım olarak yapmam gerekecek sanırım.555 li bir devre yeterli olurmu sizce bu sinyallerin net bir şekilde üretilmesine ben bunun için bir başlık açıyım ilginiz için teşekkürler..

kaplan_65

Neden Dış osilatör kullanmıyorsunuz?

pioneer5900

yani pll kullan diyorsunuz galiba.pll ile bile komut saykılı 10mhz üzerinden 0.1usn sürüyor elde etmek istediğim sinyalede küsüratları var 3.77-1.79-25.42-0.79 gibi tamamlamak belki sorun yapmayabilir ama bana 25mhz üzerinden işlem yapabileceğim bir sistem lazım yani komut süresi 40nsn olmalı böyle bir hızda pic olsa harika olacak birde asm den başka bir dil bilmiyorum gerçi yapacağım uygulama asm den başkasını zorlar. dış osilatörden kastınızı anlayamadım.teşekkürler

pioneer5900

söylediğinizi anladım aslında dış osilatörlerle bu sinyalleri oluştur ve kullan diyorsunuz.evet bu aklıma gelmemişti fakat bu dış osilatörü nasıl yaparım bilmiyorum.yinede pic içine almam gerekiyor bu sinyali çünkü yükselen kenarlarında picten veri göndermem gerekiyor.birde senkronizasyonu zor olucak galiba ama güzel fikir teşekkürler.

kaplan_65

Ben onu kastetmemiştim. Pic in osc girişine 25 Mhz kristal bağlarsanız komut sakıl süresi kısalacağından frekansı ve işlem hızınızı arttırabilirsiniz

pioneer5900

pic in osc girişine 25 mhz uygularsam içeride 4 e bölünecek pll i kullan diyorsan bana söyledikleri en fazla 10mhz kullanıp pll i aktif ederek yine 10mhz komut süresi ile çalışabilirsin.yani komut süresi yine en fazla 10mhz kullanabiliyorsun benim istediğim tekbir makine saykılı 40nsn olsun bunuda pic ile yapamayacağımı söylediler. yanlış mı anlamışım?