Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

ds18b20 20MHZ

Başlatan spooner, 21 Mart 2008, 15:59:23

spooner

arkadaşlar merhaba bir devre yaptım üzerinde ds18b20 sensörü devre 4 mhz lik kristal ile gayet güzel çalışıyor ama diğer kısımlar yavaş kalıyor 20 mhz kristal kullanıyorum bu seferde heriey iyi oluyor ama ds18b20 çalışmıyor bu sensörü 20 mhz de nasıl çalıştıracağıma dair bilgisi olan varmı yada bir örnek kod örneği kafayı yedim ya sensör yada devrenin diğer bölümleri aksıyor şimdiden teşekkür ederim ilgilenenlere

XX_CİHAN_XX

Öncelikle 4mhz de yazılan bir kodun hiç bir değişiklik yapılmadan 20mhz de sağlıklı çalışması zaten olacak birşey değil.
Progrmının hangi dilde yazıldığını belirtmemişsin yada ilgili kodu buraya koymamışsın.Bu durumda programda yapılması gereken değişikliği söyliyemeyiz.Eğer Basic yada C kullanıyorsan progrmaı 20mhz de de çalışabilecek hale getirmek çok kolay bu dilleri kullanan arkadaşlar yapman gerek değişikliği söyliyecektir.Eğer asm kullanıyorsan daha önce benim asm de çalışan 20mhz e göre yazılmış bir ds18b20 programım vardı sitede onu buldum işte linki
http://picproje.org/index.php/topic,12311&highlight=basit+bir+ds18b20+uygulamas%FD
Seninde aklında bulunsun başlık açmadan önce siteyi iyice bir araştır arama motorunu kullan.Sadece bu konu için değil her konu için...
Saygılar, sevgiler...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

dombilik

DECLARE XTAL 20

komutu ile osc frekansını program başında belirtirsek yazdıgımız program 20 Mhz lik hızda çalışacaktır.DS18B02 den bilgi almak için kullandıgımız basic komutları derleme esnasında yeni osc değerimize göre derlenir.Dolayısı ile ilgili sıcaklık sensörü ile haberleşmede bir problem olmayacaktır.
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40