pil şarj devresi ledinin sönmesi

Başlatan harun_11, 23 Mart 2008, 21:43:41

harun_11

arkadaslar merhaba..
bir pil şarj devresinde şarj bittikten sonra ledin sönmesini istiyorum.bunu nasil yapabilirim?

POWER

Basitce şöyle yapabilirsin.Pilin toplam voltajından 1.5-2v fazlasını pil uçlarına uygularsın.Artı uçuna seri olarak led diyot bağlarsın.Piller boşkan ledin üzerinden belli bir akım geçeceğinden led yanacaktır,piller dolduğu zaman akan akım sıfıra yaklaşacağından led sönecektir.Tekrar hatırlatıyorum bu işin çok basit şekli.Hiç ayrıntı belitmediğin için bu kadar yazabiliyorum
TB6BKG

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "POWER"Basitce şöyle yapabilirsin.Pilin toplam voltajından 1.5-2v fazlasını pil uçlarına uygularsın.Artı uçuna seri olarak led diyot bağlarsın.Piller boşkan ledin üzerinden belli bir akım geçeceğinden led yanacaktır,piller dolduğu zaman akan akım sıfıra yaklaşacağından led sönecektir.Tekrar hatırlatıyorum bu işin çok basit şekli.Hiç ayrıntı belitmediğin için bu kadar yazabiliyorum
Evet burada pilin gücünü dolayısıyla şarj akımını bilmek gerek.Ancak birçok pil şarj esnasında ledden çok daha fazla akım çekerler.Normal bir led için 20ma nın üstüne çıkmak ledin ömrünü götürürken ledden 100ma nın üstünde akım akması bozulmasına bile sebep olabilir.En basitinden 1000ah lik bir şarjlı pil en az 100ma gibi bir akıma ihtiyaç duyar.Buda kendisine seri, bağlı ledin zarar görmesi anlamına gelir.Bu nedenle bu yöntemi önermiyorum.Analog ölçüm yapmak (opamp yada mcu ile) daha temiz bir çözümdür.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

POWER

@XX_CİHAN_XX
tespitleriniz doğru.Arkadaş yapacağı işi ayrıntılı yazmadığı için bende kabaca belirttim.Şarj akımı sınırlamak için uygun bir watlı direnç bağlanır ve ledde bu dirence parelel bağlanırsa sorun olmaz.Opamp en ideali ama kardeşimizin durumunu bilmiyorum.o yüzden ondan hiç bahsetmedim burda.
TB6BKG

harun_11

yardiminiz icin teşekkürler. opamp ile yapmaya calışıcam..