PIR sensör yardım

Başlatan ems20, 28 Nisan 2008, 01:51:50

ems20

arkadaşlar elimde 12v luk PIR sensör lerden var hırsız alarmlarında kullanılanlardan sensörün çıkışını pic e bağladım fakat bir sorunum var sensör bir hareket algıladığında çıkışından 5 saniye den fazla 5v veriyo
bu süreyi kısaltamanın bir yolu varmı yani sensör bir algılama yaptığında çıkışından 2 saniye süresince 5v verebilirmi yardımcı olursanız çok sevinirim bitirme tezim ve çok az zamanım kaldı

ayhani

Yanlış hatırlamyorsam bu sensörlerin içinde süreyi ayarlamak için bir pot olmalı. Bende böyle bir proje yapmıştım pırda senin dediğin gibi bir durum yoktu pırı değiştir istersen.
Eğer sorunu bu şekilde çözemessen picin yazılımı ile çözebiliriz sorunu. Sorun tam olarak ne yani pır 5 saniye çıkış vermesi nası bir sorun yaratıyor?
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

ipek

pir devresinde kullanılan elco kapasitörlerden biri zamanı tayin ediyor olabilir örnek 10mf/16v denemek için yarı değerindeki bir cap.. ile değiştiriver 4.7mf/16v gibi zaten devrede bir kaçtane elko vardır bir iki denemede bulursun....

iyonosfer

alarm sistemlerinde kullanılan PIR'larda voltaj çıkışı yoktur, No/nc kontaklar vardır. Devrenin bir resmini koysan belki yardımcı olabiliriz. Bazılarında üzerindek Jumper'larla ayar yapılabiliyor.
Blog Sayfam: www.teknobakis.com

ems20

ayhani  arkadaşım sorunu şöyle anlatayım sensörün bir hareketi algıladı diyelim çıkışından 5v aldım ve pic e verdim yazılımım 3 saniyede tamamlandı sonra  pic girişi tekrar kontrol ettiğinde yine 5v görüyo ve tekrar çalışıyo yani 5 saniyede aynı işi gereksiz yere tekrar ediyor bu süreyi kısaltırsam çok aha hassaa olacak ve işim çok kolaylaşacak eğer bir bilgin varsa paylaşırsan sevinirim

bu arada resimleri yarın çekip paylaşırım arkadaşlar

iyonosfer

Şöyle birşey yapılabilir

Sensörü PIC'in harici kesme bacağına bağlayıp, bu kesmeyi çıkan kenar olarak ayarlarsın. Sensör algılama yaptığında çıkan kenar tespit edileceği için kesme oluşur, kesme içerisinde bir değişkeni set edersin, ana programda da bu değişkeni kontrol edip, kodunu çalıştırırsın işlem bitiminde tekrar reset edersin değişkeni. Geri döndüğünde sensör hala 5V olsa dahi kesme oluşmaz, sifira düştüğünde de kesme oluşmayacağı için sorun halledilmiş olur. Sadece çıkan kenarlar (senşör alğılaması) tespit edilir.

Kolay gelsin
Blog Sayfam: www.teknobakis.com