Mosfetin Saniyede 2 Defa Tetiklenmesi

Başlatan protech06, 06 Mayıs 2008, 21:50:32

protech06

Arkadaslar bir devrem üzerinde 7 Adet PNP tipi mosfet kullanıyorum ve bunları saniyede 2 kez tetikliyorum cıkısları ON/ OFF yapacak sekilde.
Devrem 24V olarak calısıyo ve bir nevi sinyal devresi gibi.
  Devrede  Her mosfetin cıkısından 2,5A cekiyorum  fakat ara sıra aksaklık oluyor gibi sanki basa donuyor bu sekilde kullanmamdan bir sorun cıkarmı _? yuksek hız sayılmaz saniyede 1 kez ON  1 Kez OFF oluyor

tyildizak

Bence sorun çıkmaz :lol:

Şaka bir yana; konuyu biraz daha açın bence...

protech06

Devre cıkıslardaki lambaları kontrol ediyor ve lambalar devamlı sinyal halindeler 7 ayrı cıkıs On ve OFF oluyor   her cıkıstada 2,5 ampere yakın cekiyorum  her saniyede bir on ve off oluyo calısması bu kadar devrenin 2sn icinde 1 kez acılıp 1 kez kapanıyor

XX_CİHAN_XX

C den çok fazla anlamam ama sen C kullandığın için bu şekilde örnek kod vermeye çalıştım. Burada yapmak istediğim olay Portb,0 a bağlı mosfeti 1 saniye boyunca çalıştırmak.
For döngüsünün içi 200.000 kez tekrarlanıyor. 4Mhz lik xt ye göre döngünün içindeki kodlar yaklaşık 50uS içersinde tamamlanmaktadır. 50uS x 200000 = 1 saniyeye denk gelmektedir. Bu 1 saniyelik döngü içinde ise yaklaşık 50Khz lik bir kare dalga üretilmektedir. Bu şekilde bir kare dalga ile mosfeti çalıştırırsan bir sorun olmaması gerekir.
for(i=0;i<20000;++i){
output_high(PIN_B0);
delay_us(20);
output_low(PIN_B0);
delay_us(20);
}

Kolay gelsin.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

kostebek

Sönüm süresinden en az 10uS fazla süreyle tetikleyebilirsiniz. Problem olacağını zannetmiyorum  ;)