SCADA

Başlatan tnen, 29 Ekim 2003, 05:40:09

tnen

Merhaba arkadaslar ben SCADA ögrenmek istiyorum ama elimde herhangi bir kaynak yok.Elinde SCADA ile ilgili kaynak olan arkadasların yardımlarını bekliyorum.Bu konuda hiç bilgim yok diyebilirim onun için başlangıçtan itibaren ileriye doğru olursa sevinirim.Simdiden yardımlarınız için teşekkürler.

aster

Öğrenciler 2 oldu,
ben biraz uğraştım (omron MMI) ama iyi bir eğitimciyle
0 dan başlamanın zararı olmaz herhal

DumrulBey

ehe, 3 oldu...
ama ben biraz çekimserim. bu işleri bilen bir hocam çok gereksiz bir şey demişti. düşünsenize adamı bir odaya kapatıyorlar elinin altında atıyorum tüm metronun güç panolarını kontrol eden bir sistem var. bir problem olduğunda müdehale ediyor veya gidiyor istediği herhangi birşeyi oturduğu yerden kontrol ediyor.

bence böyle tek sistemden kontrol çok sakıncalı ve hiç güvenli değil. düşünsenize bir terörist operatörü etkisiz hale getirip sisteme kötü bir müdehale yaptığını !!!
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

mmengi

Arkadaşlar bu scada siemens in değilmiydi?

ground

scada genel bir anlam
hmi (human machine interface) ile aynı

bunu ister siemens in scada programlarıyla yapın ister c++ ile  ister visualbasic ile...
Yanlız şunu biliyorum eğer projelerinizde siemens veya farklı firmaların hazır scada programlarına yüksek meblalar ödemek istemiyorsanız birkere pc portlarına çook ama çook hakim olmanız gerekiyor....   Firmalar bu haberleşme zorlukları için direk (örneğin plc için) i/o larına erişebilme imkanı sağlayan hazır componentler (örn. vb ocxleri)satıyor..
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

mmengi

aham :idea:
aslında dediğine göre pc ile yapılan bütün kontroller bu sınıfa giriyor.

sanayide benim gördüğüm örneğin mekanik otomasyonda bir visulation ekranı var buradan binadaki bütün havalandırma flaplarını, oda ısıları, oda set değerlerini, sıvı tank seviyelerini aklına ne gelirse izleyebiliyor ve kontrol edebiliyorlar.programıda C ye benzer bir yapıda oluşturuyorlar.

ground

scada işte...
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

ground

scada yapmak için intouch  programı var firmanın sitesi www.wonderware.com türkiye temsilciliğinden ücretsiz cd

isteyebilirsiniz...  Yanlız program çook pahalı.  Fakat 3d scada yapabiliyorsunuz.. Yüksek ücretli projelerde kullanılabilir..
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

simtik

arkadaşlar scada için plc ye tam hakim olmak vede hayal gücünüzü kullanmak gerekiyor scada lar basit bir V. basic

programınada olabileceği gibi  çok karmaşık derecede ki c programlarıylada yapılabiliyor sanırım SİEMENS in scada programı c++ tabanlıydı ama adamlar kullanıcıların rahat kullanabilmesi için plc

programlamaya benzer bir dile  çevirmişler
genel olarak scada çalışan bir sistemin bir ekran üzerinde yaptığı her işlemin izlen mesi ve her adıma erişim imkanı sağlanabilmesi oluyor. İster pc ile

ister görsel olarak (oparatör panalleri) scada nın amacı sistem kontrolünü tamamen plc ye  yüklemek olduğu kadar herhangi karmaşık bir durum veya özel bi durumda oparatöre istediği bölüme

ulaşım imkanı sağlıyor

salim ALTIN

merhaba.
Arkadaşlar scada sisteminde kullanılacak bir yığın kontrol cihazına ve bir haberleşme sistemine ihtiyaç var her zaman. Gördüğüm kadarıyla modbus tan bahsediliyor özellikle haberleşme konusunda. Bir tanıdığım modbuslu sistemde ürettiği terminallere otomatik olarak scadanın yazılım ile node adres verebildiğini söyledi. Tabi bunun için haberleşme hattına bağlanacak terminallerin sırası ile devreye alınması gerektiğini anlattı.
Sizin gördüğünüz sistemlerde haberleşme nasıl sağlanıyordu ve terminallere node adresleri nasıl veriliyordu.?
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

Erol YILMAZ

@Salim Altin;
Arkadasiniz bu adres atama isini kendi ozel cihazlari icin mi yapiyor? Yoksa herhangibir cihaz icin de yapabiliyor mu? Eger hepsine yapabiliyor ise benim MOdbus li cihaz bundan istisna olacakti. Bu modbus icin cok onemli bir bilgi. Cevabini bulmaniz halinde lutfen buradan cevap yaziniz. Ayrica ben modbus ile ilgili notlari birinci elden inceliyorum hic oyle bir seye rastlamadim. Bir cihazin da Modbus ile ilgili bilgilerini inceledim sanki adresler sabit gibiydi. Cevabinizi bekliyoruz.  Dort gozle :)

Vodka

modbus adresleri genelde sabittir. özellikle hmi ile uygulamalarda bunu rahatlıkla görebilirsin.

scada+hmi ve plc ile kendi aralarında haberleşen 3-4 basit uygulama yaptım.
scada = moviconx www.progea.com
DANGER!!! HIGH RF POWER