ULN2003A+74HC595+57mm Display

Başlatan protech06, 13 Mayıs 2008, 00:43:30

protech06

57mm ortak anod display kullandıgım bir projede 74hc595 lerden sonra uln2003A kullanyorum display ile uln arasına direnc kullanmak gereklimidir ?  Daha once 57mm display kullanan arkadaslar kac ohm direnc kullansam iyi olur ?

cenkishan

15 OHM baglasan fena olmaz uln nin cıkıslarına yada direk tpic 595 ile işi bitirebilirdin.595 ile aynı surumu 500ma akım cekebilirsin.
EDIT:
cevabı yazarken 57MM yazısına dikkat etmemiştim bu verdigim direnc degeri 20mm display içindi.
57MM içinde parlaklıga gore 470R veya 680R kullanabilirsin.
Bir bit olsam dolaşsam C de byte byte

alayli

cenkishan arkadaşıma katılmıyorum. 15 ohm yada xx ohm demek yanlış olur. uln'nin verebileceği akımdan ziyade ledlerin (display segmentlerindeki...) kaldırabileceği akım önemlidir. Genellikle 57mm displaylerde a,b,c,d,e,f ve g segmentlerinde seri bağlı 4  led diyot; noktada (dot) ise seri bağlı 2 led diyot bulunur ve  eğer elinde aksini belirtir bir datasheet yoksa herbirinin seri akım yolunu max. 20mA ile sınırlaman gerekir. Haliyle noktaya koyacağın direnç bile segmentlerden farklı olmalıdır. Uln'yi ve ledleri beslediğin gerilim değerine göre klasik ohm kanunu formüllerini kullanarak direnç değerini hesaplayabilirsin...

Saygılar...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

ise

57 mm displayler çeşit çeşittir  2-3-4  diyotlu modelleri vardır.  hangi türde olduğunu üretici bilgilerinden anlaşılır.  direnç hesabı bellidir.   R=(V-(diyot sayısı * 2V(renge göre değişir) ) * 20ma   dir