2x16 lcd yardım lütfen

Başlatan dodo4132, 13 Mayıs 2008, 22:33:17

dodo4132

Arkadaşlar elimde 2x16 lcd dispilay var bir türlü uçlarını bulamıyorum.
Eklentide resimde ki lcd bağlantı uç sıralamasını bilen varmı kafayı yiyecem sonunda . 2 gündür uğraşıyorum.
Kurcalarken yakmış olma ihtimalim varmı bunu. halen sağlam olup olmadığını nasıl anlıyabilirim.
Ne yapacağımı şaşırdım. lütfen bilenler yardım etsin.
ekte daha büyük resimi var.  

http://img174.yukle.tc/images/30101.jpg

avignon

tam belli olmuyor ama + - 1 2 3 4 5 6 .....14 şeklinde olması lazım toplam 16 pin seri şeklinde heralde.

wosvol

aynı lcd şuan kullanıyorum sağ baştan başlıyorum + - 1 2 3 4 .....14 bacak bağlantıları

dodo4132

aynı lcd yi kullanıyorum demişsin arkadaşım. şu an resimde görüldüğü şekildeki sıralamasımı  -+ 1.....14
+ -  IŞIK mı oluyor?  lcd nin arkasındaki elektronik kısım bana döndüğünde yani  bağlantılar sağ üst köşede kaldığında.  soldan sağa doğru +- 1.2.3.......14 şeklindemi olacak  açıklarsan çok sevinirim.

ayhani

Merhaba bende sizinkine benzer bir problem yaşadım. Deneme kartı modüllerine taktığım lcd'ler genelde sorun çıkarmazdı. Ankaradan aldığım LCD'leri çalıştıramamıştım. Sorun pin sırasının farklı olmasıymış bendeki lcd şöyle umarım işiini görür.
LCD' alttan pinli 2X16
Arkasındaki etikette ve pcb'sinde HY-1602B-101 yazıyor.

Pin sıralaması biraz değişik
pinlerin başında 1 sonunda 16 yazıyor aradaki sıralama şöyle

1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13(+)-14(-) ve 15-16 baclight(arka ışık).

Daha önce kullandığım lcd'ler
1(-)-2(+)-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14 ve 15-16 backlight

Bazı lcd'lerde ise backlight başta oluyor bunlar genellikle 16 ile başlar
16-15-1(-)-2(+)-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14

NOT:+,- ve 15-16 nolu uçlar hariç diğer uçlar hepsinde aynı sıradadır.
V0-RS-RW-E-DB0-DB1-DB2-DB3-DB4-DB5-DB6-DB7

NOT2: Yanlış bağladığım lcd'leri sonra doğru bağlayınca çalıştırabildim. İnşallah seninkilerde yanmamıştır.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

dodo4132

arkadaşım duyarlılığın için teşekkür ederim. bu işle baya uğraşmışsınız belli oluyor. bakın ben bir yerde hata yapıyorum. daha doğrusu mantışı anlıyamadım size bir pıc baskı devre yolluyacağım şimdi buradaki bağlantılardan hariç olarak bu lcd ekranları ayrı bir voltajla beslememmi gerekiyor. yoksa bu bağlantılar bu lcd yi çalıştırmaya yeterli bağlantılarmı. yani bu lcd yi buraya bağladıktan sonra bu devredeki uçların haricinde besleme yapmalımıyım. çünkü hiç bir şekilde görüntü alamıyorum. ben sadece buradaki mevcut olan lcd yerlerine bağladım dışarıdan bi ayrı besleme ile lcd yi desteklemedim. doğrumu yapıyorum acaba

Yapmaya çalıştığım devre bu:

ayhani

Hocam sen bu devreyi hazır buldun yapıyorsun galiba. Ben eagle kullanmama rağmen senin proteus çizimini inceledim. Lcd diziliminde devreyi tasarlayan arkadaş bazı pinleri lcd üzerinde birleştirmiş. Yani bu pinlere lcd direk bağlanmaz. Bazı pinleri lcd üzerinde kısa devre etmen gerekli.

Şöyle açıklayayım
elinizdeki lcd pic'e aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi bağlanır.

Bu devreyi tasarlayan arkadaş 10-9-8-7-5 numaralı uçları bakır plakette değilde lcd üzerinde birleştirdikten sonra eksi(-) pine bağlamış dolayısıyla seninde böyle yapman gerekli. yani 10-9-8-7-5 nolu pinleri lcd üzerinde kısa bir tel ile birleştir.

Şunlarıda ekleyeyim senin devrende lcd'nin pinleri 1(-),2(+) şeklinde
Bu lcd'yi sen pcb'ye çoklu kablo ile bağlamalısın.
LCD'nin besleme uçları bağlandığı için harici bir kaynakla beslemen gerekmiyor.
Devreyi tasarlayan arkadaş lcd'yi bakır plakete çoklu kablo ile bağlamış ve bu esnada kablo kalabalığı yapmamak için bazı pinleri lcd üzerinde kısa devre ederek - uca bağlamış. Olayın özü budur. Kolay gelsin.

dodo4132

senden allah razı olsun dostum valla ne desem azdır sana çok teşekkür ederim yarın deneyeceğim. çalışmasada bu bu detaylı cevaptan sonra karnım yanmaz. sağolasın

ayhani

Alıntı yapılan: "dodo4132"senden allah razı olsun dostum valla ne desem azdır sana çok teşekkür ederim yarın deneyeceğim. çalışmasada bu bu detaylı cevaptan sonra karnım yanmaz. sağolasın

Yardımcı olduysam ne mutlu.
Yalnız devreyi denerken önceki kullandığın lcd'nin yanmış olabileceğini unutma.

dodo4132

arkadaşlar ben biryerde kesin yanlış yapıyorum ama nerede bunu bende bilmiyorum bu gittim birtane daha lcd aldım yukarıdaki devreyi yeniden kurdum. baskı devreyi yeniden yaptım bütün elamanları yeniden aldım çalışmıyor. arkadaşlar yukarıda şemasını verdiğim devredeki elemanların ne olduğunumu yanluş alıyorum ben. artık kafayı yiyecem çünkü başka ihtimal kalmadı. 100 ytl harcadım şu yukarıdaki devre halen çalışmıyor :(
330 yazan dirençler size göre ney. 330k mı yoksa 330ohm  5volt için fazla değilmi bu değer anlayan arkadaşlar yardım edebilirmisiniz.

Maxim

Alıntı yapılan: "dodo4132"arkadaşlar ben biryerde kesin yanlış yapıyorum ama nerede bunu bende bilmiyorum bu gittim birtane daha lcd aldım yukarıdaki devreyi yeniden kurdum. baskı devreyi yeniden yaptım bütün elamanları yeniden aldım çalışmıyor. arkadaşlar yukarıda şemasını verdiğim devredeki elemanların ne olduğunumu yanluş alıyorum ben. artık kafayı yiyecem çünkü başka ihtimal kalmadı. 100 ytl harcadım şu yukarıdaki devre halen çalışmıyor :(
330 yazan dirençler size göre ney. 330k mı yoksa 330ohm  5volt için fazla değilmi bu değer anlayan arkadaşlar yardım edebilirmisiniz.

merhaba ,
dirençler 330 ohm olacak ,
fakat devrenin tam şeması falan yokmu ?
böyle karma karışık olmuş herşey ,
devrede pic in beslemesine bağlı 100nf göremedim ? çok önemli o