Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

rf de tmro sayici

Başlatan selvi, 20 Mayıs 2008, 21:36:36

selvi

veric-alici yaptim.vericiden her bilgi gonderildiginde alicida sayi 1 artiyor.serin komutunu kullandim.WAIT kulandigimda program calismadi.wait kismini kaldirdim.program calisti.fakat ben soyle bir durumla karsilastim.verici kapali iken yani besleme bagli değilken aliciya besleme verdigimde sayici belli surelerle kendi kendine artiyor.bu durumdan nerden kaynakli olabilir.
şifreleme sistemi kullandim.vericiden birden fazla bilgi yolluyorum.alici bu bilgileri kontrol ediyor.eger ayni bilgiler ise degeri 1 artiyor.ama sadece daha gec sayac degeri artmaya basladi.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

ferdem

RF alıcı modülünüz kalitesine göre gelmeyen veriyi gelmiş gibi yorumlayabilir ancak arka arkaya gönderdiğiniz verileri doğruladığınızı söylüyorsunuz bu durumda o sorunun olmaması gerekir çünkü en basit RF modüllerden olan atx-arx dahi olsa arka arkaya yanlış yorumlama ihtimali çok düşük. Bence doğrulama kısmında bir hatanız var(yazılım). Yapılmış eski uygulamalara göz gezdirmiş miydiniz? Bir de buraya bakınız. İyi çalışmalar.

aslan_korhan

Haberleşme hızını fazla yüksek yapmış olabilirsin.
Böyle bir durumda yanlış algılama yapar.
2400 Baud hızını geçmemeye çalış...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

selvi

http://rapidshare.com/files/116470886/infrared_al.rar.html
programin alici kismi yukardaki linktedir..serin komutunu kullanirken WAIT kullanmadim.cunku wait olunca program simulasyonda calistigi halde devrede calismiyor.ayriyeten kullandigim moduller kaliteli.bir cok verici-alici devresinde denedim.saglikli calisiyor.mesafesi bayagi iyi.
 alici,verici kapali oldugu halde nasil sinyal aliyor.dun gece sabaha kadar calistirdim.A GECISI SAYICI=4,B GECISI SAYI=2,C GECISI SAYIM=2 olmuştu.
  farkli bir ir iletisiminde de yukardakine benzer durumlar cikmisti alici-verici devresi yaptim.yani uzaktan sistemi aciyorum.ir goz uzerinde isik(38khz) kesildiginde alarm calacak sekilde ayarladim.bazen gunde 2-3 kez sinyal(isik) kesilmedigi halde kendi kendine alarm veriyor.denemelerde 1 bilgisini yukluyorumbunu porta=1 seklinde yapiyorum..kendiliginde alarm caldiginda pic islemcisinin(16f628) porta uclarini kontrol ettigimde porta=7 bazen porta=8 bazen porta=9 bilgisi geliyor.ir gozun cikisi portb.0 ayaginabagli.rb0 kesmesi kullanmistim.
 iki farkli devrede benzer sorunlar cikmisti.onun icin irdan bahsettim.

selvi

wait ekledim.tabi program tek yonlu calisiyor.rb0 butonu islevsiz kaliyor.bir gece bu sekilde aliciya besleme verdim calistirdim.bir sorun cikmadi.yani kendi kendine deger artmadi.rb0 butonunu nasil islevli hale getirecem o da ayri sorun...