PIC'e reset atmadan butona basamıyorum.

Başlatan mikroserdar, 26 Mayıs 2008, 14:30:12

mikroserdar

Arkadaşlar merhaba. IR alıcı devresi yaptım 16 kanallı. Timer0 kesmesi kullanıyorum. Kesme içinde de butonlarla röleleri açıp kapatıyorum. (kumandadan yapacağım işi). Ancak şu problem var. İlk enerjiyi verdiğimde kumandadan çalıştırmadan butona bastığım zaman devre çalışmıyor. Ya reset butonuna basıyorum veya ilk kumandadan herhangi bir tuşa bastığım zaman herhangi bir ledi yakarsam buton devreye giriyor. yani butona basarak röleleri açıp kapatabiliyorum.

Buton 4k7 ile MCLR ucuna bağlı. Standart bir reset durumu. External bir reset devresi yok.
ilk enerjiyi verdikten sonra buton çalışmıyor. taki resetlenene kadar.

yardımcı olursanız sevinirim.

Kolay gelsin.
mikrodentleyici yaşam biçimidir.

mikroserdar

Arkadaşlar  tekrar merhaba. Belki ilk mesajımda durumu iyi anlatamamış olabilirim. Heyecanımı maruz görün. 16 adet led ve 16 adet röle var. Ve bunların her birine buton bağlı. 1 nolu butona bastığım zaman 1 nolu led yanıyor. 2 nolu butona bastığım zaman 2 nolu led yanıyor veya röle çekiyor. Eğer 1 yanıyorsa 1 kapanıyor. Yani aynı anda ikisi yanamıyor. Aynı şekilde 3 nolu butona bastığımda 3 nolu röle çekiyor. 4 kapnıyor. 4 e bastığımda 4 nolu röle çekili 3nolu  röle açık oluyor. Bu işi aynı şekilde kumandadan da yapılabiliyor. Yani 1 nolu tuşa basıldığı zaman 1 nolu röle çekili 2 nolu röle kapalı falan taki 8 tuşuna basana kadar. İki kart var. Toplam 32 röle. Enerjiyi ilk verdiğim zaman örneğin 1 nolu butona 2 nolu ve diğer butonlara bastığım zaman hiçbir röle çekmiyor veya led yanmıyor. Ama resete bastıktan sonra butonlara teker teker bastığım zaman röleler sırasına göre çekili kalıyor veya ledler yanıyor.

Org 00

Goto init

Org 04

Goto kesme

Programda böyle.

Yani ilk enerjiyi verdiğim zamanda aynı şeyin olması gerekmiyor mu?

Anlayamadım gitti.
mikrodentleyici yaşam biçimidir.

Erol YILMAZ

Şema çizdiysen, buraya koyarmısın?
4k7 yerine MCLR yi direkt olarak +5V a kısadevre etmeyi deneyin bir de,
Ayrıca PIC besleme uçlarına 100 nF atmayı unutmayınız ! :)

forsa1975

Programını iyice gözden geçirmeyide unutma. Belki bir yerde takılıyordur program ?

mlkpo

sayın ustalar bana bir proje gerekli yardımcı olursanız kuluçka çevirme sistemi pic 16f 628 veya 84  devre zaman ayarlı olacak  bir veya iki saat gibi çalışma sistemi proje şu sepetin başına ve sonuna iki adet swiç koyacam motor dönecek swiçe bastıgı anda duracak belirledigimiz zaman aralıgı kadar durduktan sonra bir veya iki saat gibi  motor tersine dönecek diger swiçe bastıgında tekrar duracak yine belirledigimiz zaman ayarı kadar zaman bittigi zamanda yine motor ters dönecek bu işlem bu şekilde sürüp gidecek  taki yumurtalar çıkıncaya kadar  arkadaşın birisi sagolsun bir devre yapmış bu devrede sorun şu zaman bitince dönüyor swiçe basıyor tabiki swiç basık kalıyor zaman bitince tersine dönüyor  ama diger taraftaki swiçe basınca motor durmuyor sanırım bir program eksikligi var usta arkadaşlardan ricam programı kontrol edip eksiklik varmı dosyayı ekliyorum illaki bu olacak diye birşey yok olursa bu olsun olmassa pic konusunda deneyimi olan arkadaşlar
yeni proje üretebilirler şimdiden herkese teşekkürler ve saygılar......

dosyada hepsi mevcut

http://rapidshare.com/files/364034132/kulu__ka.rar.html

ferdem

MCLR girişine uygun reset devresini bağlayın:

Burdaki kapasitesinin değeri için 100uF değil de 100nF ile deneyin, olmazsa 1uF ile deneyin, düzgün çalışması lazım. İyi çalışmalar.

Düzenleme: Söylemek istediğim ile resim tam uyumlu değilmiş, resmi düzenleyip yeniden ekliyorum(butona gerek yoktu, gözümden kaçmış).