18 F 4520 DE CODEPROTECTED NASIL KALDIRILIR ??

Başlatan nurican, 05 Haziran 2008, 20:54:22

nurican

Arkadaşlar bir devre üzerindeki PIC 18 F4520 mcu ndan içindeki hex dosyasını almak istiyorum. kullandığım programlayıcı devre sprut us-burn pic branner(yerli üreticisi BiOPIC).

Code protected i kaldırmanın bir yolu varmı? İkinci bir sorumda bu şekilde code protected olan bir mcu silinip yeniden programlanabilirmi ? o pic e ihtiyacım olduğu için silmeyi deneme şansım yok. Bu konuda tecrübeli arkadaşaların önerilerini bekliyorum.

Programda aldığım uyarının resmiburada.

[/URL][/img]
Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir.....

ilker_32

Genel olarak PIC üzerindeki .HEX dosyasını PIC'i okuyarak alabilirsin. Yalnız okumak istediğin PIC'te kod koruması olmamalı. Kod koruması olan bir PIC'den 0000h okursun. Okumak istediğin PIC'te kod koruması yoksa kod okunabilir. Okuduğun PIC'in içindeki .HEX'i programlayıcının yazılımında görebilirsin. Okuduğun kodu kaydedip tekrar PIC'e atabilirsin. Konfigürasyon ayarlarınıda programlayıcının yazılımından ayarlayabilirsin. Kod koruması olan bir PIC'i silip programlayamazsın. Bunu genel olarak anlattım. Elinde ki PIC'e isteğe göre farklı farklı bölümlere kod koruması koyulabilir. Bunun için PIC'i okuyarak buna karar verirsin.

Bu yazılımı kullanmadım görünüşe göre ikinci kısımda PIC konfigürasyon yazıyor orayı incele.

OG

Alıntı yapılan: "ilker_32"Kod koruması olan bir PIC'i silip programlayamazsın. Bunu genel olarak anlattım.
Niçin silinemesin?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

nurican

İlker hocam demişsin ki;
Alıntı YapElinde ki PIC'e isteğe göre farklı farklı bölümlere kod koruması koyulabilir. Bunun için PIC'i okuyarak buna karar verirsin.

nerede kod koruması olduğunu nassıl anlayabilirim ??
Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir.....

Gurkan-Demirbas

Alıntı yapılan: "ilker_32"Kod koruması olan bir PIC'i silip programlayamazsın.
Hocam bu ifadede bir yanlışlık yok mu?
Valla ben elimdeki kod koruması koyduğum pic'leri çok rahat silip tekrar programlayabiliyorum;
acaba farklı pic mi kullanıyoruz?  8)

Gürkan

cevat

16f sersi kod korumalı bir pici silip tekrarar programlayabiliyoruz.18f serisi çok iyi bilmemeklen beraber çipi bölüm bölüm kod koruması konulabiyor sanırım.bu yüzdenmi silinemez?

ErsinErce

18f lerde kod koruması haricinde yazma koruması da var, eğer o bölüm aktifse yazma yapılamaz ama normal kod korumasıyla tekrar yazma gerçekleşebilir

nurican

Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim (ilker_32 , OG , Gurkan-Demirbas , cevat , cynetron ) fakat asıl öğrenmek istediğim konu, codeprotected modunda olan bir çipin içindeki programı almanın bir yolu varmı?? kolay yada zor olması önemli değil bu konuda deneyimi yada en azından bir fikri olan arkadaşlardan yardım bekliyorum...

Ankaralı

Alıntı yapılan: "nurican"Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim (ilker_32 , OG , Gurkan-Demirbas , cevat , cynetron ) fakat asıl öğrenmek istediğim konu, codeprotected modunda olan bir çipin içindeki programı almanın bir yolu varmı?? kolay yada zor olması önemli değil bu konuda deneyimi yada en azından bir fikri olan arkadaşlardan yardım bekliyorum...

Kod koruması olan çipi okuyamazsın kardeşim.
@ NEXYS2

Gurkan-Demirbas

Alıntı YapKod koruması olan çipi okuyamazsın kardeşim.
Meşakkatli olsa da (en azından) bir yöntemi var bunun hocam.

https://www.picproje.org/index.php/topic,17781&highlight=
daha önce bir tartışmada yazdığım yorumdan alınmadır :
Alıntı YapMerhabalar;
Keyifli forumlar diliyorum. OG arkadaşımıza katılıyorum; gerçekten yazılımcıları koruyan bir özellik bu protection. OTP pic'lerin protection fuse'larının açılabildiğini duymuştum; ama hiç denemedim. Ancak diğer Pic'ler, eğer protection fuse ON olarak programlandı ise bu programı almanın (en azından benim bildiğim) tek bir yolu var :'(
Yaklaşık 1 ay kadar önce googling yaparken; bir siteye girmiştim (şu an hatırlayamadım bu siteyi); İngilterede bir araştırma merkezi; sadece Pic değil Pic benzeri protection modu olan microchip'leri alıp hassas bir yöntemle kesiyorlar ve içindeki chip'e ulaşıyorlar. Daha sonra mikroskop yardımıyla digital fotosunu çekiyorlar. PC'ye aktarıyorlar. (hatta fotosunu vermişlerdi böyle bir chip'in); 1'ler ve 0'ların renkleri biraz farklı. PC de görüntü işleme ile bu 1 ve sıfırları alıp programı okumuş oluyorlar. Çok meşşakkatli bir yöntem. Değer mi? Bence Değmez, oturup yeniden yazsan daha iyi bence  

Bu arada bir not : Microchip, pic ile ilgili verdiği her türlü datasheet'de, protection fuse ON olan chip'in programının okunamayacağının garantisini kesinlikle vermediklerini üstüne basa basa belirtirler

İyi çalışmalar.

Gürkan

nurican

arkadaşlar herkese çok çok teşekkür ediyorum. gerçekten tatmin edici cevaplar aldım. bu sayede bende o pic i okumaktan vazgeçtim. zaten programlama bilgim yeterli olsa üşenmem otururur yazarım o programı ama artık başka bir şekilde çıkış yolu arayacağız.....