çıt çıt makinesi için kontrol paneli

Başlatan dogon, 12 Haziran 2008, 01:01:55

dogon

selamlar..acilen tekstilde kullanılar çıt çıt makinesi için kontrol paneli yapmam lazım.eğer yardımcı olabilirseniz çok ama çok sevinirim bu konuda çok yeniyim ama yol gösterilirse yapabilirim.

bu panelden çıt çıt makinesinin hızını düşürüp çoğaltabilmem gerekiyor, alet swiç görevi gören bir pedal ile çalışıyor,her basışta sadece tek vuruş yapıyor.panelden makinenin vuruş hızı yükseltilip çoğaltılabiliyor ve aynı zamanda kaç vuruş yaptığını sayması lazım.bu paneli nasıl hayata geçirebilirim.benim için gerçekten çok önemli bir konu yardımcı olacak arkadaşlara çok teşekkür ederim.saygılar.

Mod Notu: Konu başlığınız konu içeriğini göstermeli. "çok acil yardım lütfen!!!1" başlığı "çıt çıt makinesi için kontrol paneli" olarak değiştirildi  

Maxim

daha çok bilgi vermeniz lazım ,
en çok yapılan hata ,biz şu anda sizin yanınızda değiliz ,görmüyoruz ...

o yüzden her detayı anlatmanız lazımki ,insanların kafasında çıt çıt makinası veya yapılması istenen devre canlansın .

kumanda edilecek şey ne ? motormu ,motor dc motor mu? ac mi ? değerleri ne ? devir ne ? güç ne ? hatta makinanın resmi ? çıt çıt makinası tam olarak nasıl çalışır ? gibi .

timpati

panel dediğin ne? alet mekanik mi sadece? panelde ne var? elektrik bağlantısı nedir? sana gereken yalnızca bir sayıcı mı yoksa vurma sayısını da elektriksel olarak önceden belirlemek mi istiyorsun?
lütfen biraz daha açıklama yap.
why mr. anderson, why ?

dogon

çıt çıt makinası kot pantolonlardaki düğmeleri çakan bi makinedir. elektromanyetikle çalışan bi cihaz.piston gibi yukarıdan aşağıya vurarak düğmeyi çakıyo.220 ac ile çalışıo.buna hem vuruşun şiddetini düşürüp yükselte bilen hemde vuruş adetini sayan bi panel yapmam lazım ama bu konularda çok çok yeniyim o yüzden çok yardıma ve yönlendirilmeye ihtiyacım var  :oops:

Analyzer

Selam,

Tamamen şalt malzeme kullanılarak yapılabilir. Burada "piston gibi" dediğiniz kısmın mekaniği önemli. Piston ise 5/2 oransal vanalar var, örn. 0-10V arası hangi voltajı verirseniz o kadar vanayı açıyor. 1V -> %10 açık, 3V5 -> %35 açık gibi. Voltajı ayarlamanız yeterli. Aynı durum Hidrolik oransal vanalar için de geçerli. Eğer tahrik sistemi bir motora bağlı ise (ki 220VAC dediğinize göre monofaze çalışıyor), monofaze motor hız kontrol hakkında bilgim yok ancak motor trifaze ve trifaze sürücü var ise, motor sürücüye bir hız kontrol potu eklemek gerekir.
Şöyle yapın isterseniz, Makinanın resmini çekip; şurası motor, şurası piston şurası pedal, bu hareketi yapacak derseniz iş daha da kolaylaşır.
Sayıcı zaten kolay, hazır sayıcılar var. Bir endüktif ya da optik sensör sayıcıya bağlanıp enerjilendirilir. O kadar.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

erkan614

hız ayarlamak için sanırım oransal valfe gerek yok basit zaman ayarından bahsediyor olabilir arkadaş
ona benzer bi makinada ben yapmıştım ama sayısayması gerekmiyodu.
16x2alfanümerik ekranlkar işini görebilir hız ayarından kastın zaman ise bi pot yeterli olur. yalnız çok yeniyim demişsin ete hocanın pbp dersleri sana yardımcı olur.

mekatron34

arkadaşım ddiğin sistemi çok iyi biliyorum   bu sistemde manyetik bobin kullanılıyor bobine uygulanan voltaj değerini değiştirrerek vuruş kuvetini ayarlıyrsun bunun için triyak çıkışlı voltaj kontrol devresi kullanabikirsin,
nette arasan bu devreyi yapman için pic işlemci triyak sürmek için moc kulanabilirsin..

erkan614

Alıntı yapılan: "mekatron34"arkadaşım ddiğin sistemi çok iyi biliyorum   bu sistemde manyetik bobin kullanılıyor .....
Alıntı Yap

bu manyetik bobin için örnek varmı?

salim ALTIN

merhaba.

Yapmak istedigin cihaz konusunda asagidaki resimlere bir bak. 2003 ten bu yana bizim yapmakta olduklarimiz.
Fazla detaya gerek yok PIC16F84A ile yaptigimiz ilk devre (2003 )  sonra 628 ile de yaptik. Moc 3021 ile triyak kontrolu. ugrasirsaniz cok kolaylikla yaparsiniz.

%0 ila %99 arasinda voltaj ayari yapan bir sistem var arttir azalt tuslari ile bu ayar yapiliyor. Bu iki tusa basinca tekli ekranda guc ayari gozukur, ciftli ekranda guc ayari surekli kalir. Tekli ekran bir sure butona basilmazsa eski konuma yani sayma konumuna doner.
Reset tusu sayma sayisini sifirlar . 5 sn basmak lazim is gormesi icin. Ama yinede eger yanlislikla reset attiysaniz pedala hic basmadan enerjisini kapatip yeniden acarsaniz  eski kaldigi sayidan devam eder. bir defa pedala basarsan sayici -1- olarak devam eder. Pedala surekli bassan bile arka arkaya surekli calismaz ayagini kaldirman ve tekrar basman gerekir. Pedal arasi 1.2 sn yi kontrol eder tekrar vurmak icin. VS. Vs. Vs. ...
Her isteyenin istedigini yaptik ama yine bir numune alan baskasina kostu daha ucuz nasi yaparim, yaptiririm diye. Hatta o bir adet numuneleri bile ucretsiz yaptiydik....

Cit cit icin eksantirik pres ve normal elektrik motoru ile calisanda var. bundan az farkli o ama yapi ayni sayilir.

Yanliz anlamadigim sanirim istanbuldan değilsiniz galiba. Bu makinenin bir zamanlar degeri 70 USD idi. 3 aylik cek odemesi ile. Sonra 55 USD oldu 2 aylik cek e. Son bir yildir da sag ustte olan cihaz ile 45 TL pesin fiyati var.
Sol alttaki CE ve EMC onayi icin yaptigimiz ve onay almis olani. en az 4 arkadasim daha imalatini yapiyordu hatta 3 u birakti yuk oluyor diye.

Bu basligi okuyunca bir soz geldi aklima.
-Birilerinin oldum bittim dedigi anda bir baskalarinin aman allahim ne buyuk firsat dedigini unutma-
sozu idi.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

salim ALTIN

merhaba

Alıntı yapılan: "erkan614"
Alıntı yapılan: "mekatron34"arkadaşım ddiğin sistemi çok iyi biliyorum   bu sistemde manyetik bobin kullanılıyor .....
Alıntı Yap

bu manyetik bobin için örnek varmı?

İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

erkan614

resimdeki cihazlar çok büyük
bana ufak bitane lazım dış çapı 3 cm falan olacak hazırı varmı?
şu an kendim elde sarıyorum