Çok İşlemcili RF Sistem

Başlatan creemstorge, 17 Haziran 2008, 08:23:12

creemstorge

Merhaba arkadaşlar. Hemen soruma geçiyorum.Atıyorum 10 tane işlemcimiz var. 10'u da farklı işler yapıyor. Bunlar sıcaklık ölçümü, nem ölçümü, basınç ölçümü, elektrik ölçümü gibi... Buna benzer 10 farklı işi her işlemci aynı anda olmak üzere yapıyor.

Bu işlemleri tek bir RF verici yardımıyla başka bir alıcı grubuna gönderebilir miyiz? Aklınıza illa udea'nın uyduruk rf modülü gelmesin.Eğer mümkün ise herhangi bir geniş band amatör el telsizi ya da başka bir alıcı verici ünitesi olması da sorun teşkil etmez. Ama bu 10 tane vericiden gelen veriyi, alıcı grubu öyle bi seçicek ki; sıcaklık verisi bir işlemciye, nem verisi diğer işlemciye gidecek gibi.

Şimdi bana bu mümkündür ama paket veri ya da ZigBee ye girer diyeceksiniz.
Sadece teorik olarak biraz açıklama istiyorum.Herhangi bir örnek kod ya da şema değil. İşin pratik kısmını hallederim.

İyi Günler Dilerim...

arslan74

Her cihazın hemsine özgü bir id numarası olur. Bu ıd numarasınır en basid bir dip swichle yapabilirsin. örneğin 1nolu ID nem işini yapar. 2.nolu ID sıcalık gibi. Bilgiyi gönderirkenden bilginin başına ID numarasınıda gönderirsen o zaman alıcı taraf bilginin kime geldiğini anlar. Ona göre kendisine ait gelen bilgiyi işler.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "creemstorge"...Ama bu 10 tane vericiden gelen veriyi, alıcı grubu öyle bi seçicek ki; sıcaklık verisi bir işlemciye, nem verisi diğer işlemciye gidecek gibi.

Her bir işlemcinin ayrı bir ID si olur.
Havada yayın yok ise !  kendi ID si ile veriyi yayınlar.
Alıcı da gelen verinin hangi ID den geldiğine bakar ve ona göre
işlemini yapar. Her veriyi gönderen işlemci aynı zamanda
olası hataları engellemek için bir veri daha gönderir. CRC gibi

Toplamda ID + DATA + CRC .... gibi

parda

Merhaba ;

10 iş için 10 işlemci kullanmanın çook çok özel bir zorunluluktan kaynaklandığını var sayarak söyleyebilirim ki UDEA nın UYDURUK modülleri fazlasıyla yeter. Tabi daha önce zigbee ile çalıştıysanız başka ama zigbee ağızdan çıktığı kadar kolay değildir.

Belirtmediğiniz için RF ihtiyaçlarınızın minimum parametrelerde olduğunu varsayarak fikrimi söyledim

Kolaylıklar
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

creemstorge

İlginiz için teşekkür ederim. Yalnız tam anlatamadım derdimi gibime geliyor.
Atıyorum işte 10 işlemci olacak( sayısı hiç farketmez tamamen temsili ), tek bir verici olacak ve bu işlemciler tek vericiye bağlanacak. Hepsi verileri aynı anda gönderecek. Karşı tarafta ise tek alıcı ve yine verici tarafında olduğu kadar işlemci olacak.Alıcı kısmındaki işlemciler kendileri ile alakalı olan veriyi alacaklar. ID olayı tamam. Her birine ID atarız, alıcılara da yine yazılımda hangi ID ile gelenleri alması gerektiğini belirtiriz öyle olur. Ama bu öneri sadece ayrı ayrı alıcısı ve ayrı ayrı vericisi olan bir sistem için geçerli olmaz mı?

Verici kısmındaki PIC'lerden gelen veriler vericiye nasıl bağlanacak. Hepsini data girişinden mi gireceğiz? Ya da şunu söyliyim, daha önce böyle bir sorunla karşılaşan birkaç arkadaş görmüştüm forumda. 2 veri aynı anda gelince , alıcı alamıyormuş. Ya da saçmalamaya başlıyormuş.

parda

Detay yazmadığınız için sizi anlıyamıyoruz en azından ben;

şimdi ;
-10 işlemcide aynı karttamı ?(bu çok saçma olurdu herhalde ama belli değil)
-10 işlemci birbirinden uzaksa ne kadar uzak?
-10 işlemci birbirinden uzaksa her işlemciye RF modül koymanın ne sakıncası var?

İhtiyacın olan işlemci sayısına +1 veri toplayacak işlemci ekleyebilirsin bu işlemci diğer işlemcilerden veri toplar sonra seçtiğin RF modülü ile gönderir alıcıda aynı şekil tabi.

creemstorge

parda

Alıntı YapBunlar sıcaklık ölçümü, nem ölçümü, basınç ölçümü, elektrik ölçümü gibi...

Bu işlemler için

Alıntı YapBirincisi 10 işlemcinin aynı kartta olması saçmalık değil

Alıntı Yapİkincisi işlemciler birbirine yakın ve aynı kartta bile olabilirler.

Aynı kartta 10 işlemci kullanmak saçmalık.

Alıntı YapHiç olmadı her işlemci birbirine yakın ve kablolarla bağlanmış kartlarda olabilir.

Bu daha büyük saçmalık.

Saçmalıktan kastım harcıyacağınız zaman ve paranın yapılan işe göre efektif olmamasıdır. Çalışır çalışmaz olayı değil.

Yine vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda şahsi fikrimdir.

Kolaylıklar dilerim.

creemstorge

Üstadım sen anlamamakta ısrarcısın galiba :)
Amaç nem mem sıcklık falan ölçtürmek değil. Zaten o kadar basit işlemler için 100 tane denetleyici kullanılacağını düşünüp yorumlar yapmak bu işte ne kadar usta olduğunuzu gösterir. Ayrıca istenince 1000 tane de işlemci kullanılır. Siz hangi mikrodenetleyiciye aynı anda 10 işi birden yaptırabilirsiniz  bi söyler misiniz??? Bir ledi flip flop yaptırıp aynı anda gerçek zamanlı analog ölçüm yaptırabilir misiniz? O söylediklerinizde mantık var mı???

10 denetleyici de aynı anda farklı işlemleri yapacak olmasa 1 den fazla denetleyiciye ne gerek var?!?! Gönderecekler bu verilerini 10 işlemcili alıcı sistemine, o sistemde işlemciler tek tek almak istedikleri veriyi , kendi işlerine yarayacak veriyi seçip alacaklar. Buna saçma diyen bir arkadaşın mantığından şüphe ederim yani.

parda

Alıntı yapılan: "creemstorge"Bunlar sıcaklık ölçümü, nem ölçümü, basınç ölçümü, elektrik ölçümü gibi...
Alıntı yapılan: "creemstorge"Amaç nem mem sıcklık falan ölçtürmek değil.

Haklısın okuduğumu anlama güçlüğüm var.

Doğru aynı anda iki iş yapamazsınız mikroişlemci ile
Ama bilgisayarda da geçerlidir bu aynı anda iki işlem yapmaz CPU (çok çekirdekliler hariç) ama müzik dinlerken internette gezebilirsiniz 8O

Alıntı yapılan: "creemstorge"Bir ledi flip flop yaptırıp aynı anda gerçek zamanlı analog ölçüm yaptırabilir misiniz?
Programcılığınızı geliştirmelisiniz.

Ama siz yinede;

MIPS nedir?
RTOS nedir?
mikro saniye mili saniye birimleri
vs.
biraz araştırma yapmalısınız.

Amacım sizi gücendirmek,kırmak veya ümitsizliğe itmek değil

Eğer öyle olduysa kusura bakmayın

Bol şans

picusta

Senin bir "veri yolu hakemi" 'ne ihtiyacin var.
Bu nasil olur?
Arkadasin dedigi gibi ilave bir islemci koyarak veya var olan bir islemcinin bu görevi üstlenmesi ile olur. Ayrica lojik kapilarla Mutliplexer, Priority encoder  vs.. koyarak da yapabilirsin (74HC.. veya CPLD ile).
Bir de 10 tane islemci yerine bir tane preemptive RTOS ile çalisan bir islemci yeterli gelebilir. Picproje dergisindeki yaziyi incele.

creemstorge

Pekala üstadlar.Değerli önerileriniz ve çözümleriniz için çok teşekkür ediyorum ve araştırmalar için yola koyuluyorum.

İyi Günler Dilerim... Sağlıcakla kalın...

Vodka

ticari bir ürün istersen.

phoenix contact ın kablosuz multiplexer çözümlerine bakabilirsin
veya banner engineering DX70 veya DX80 serisini incelemeni tavsiye ederim.
DANGER!!! HIGH RF POWER