mikroişlemci hakkında bir soru

Başlatan mertka86, 07 Temmuz 2008, 11:51:13

mertka86

mikroişlemci programlamasına dair başlamayı düşünüyorum fakat hangi mikroişlemci ile uğraşmanın daha iabetli olacağını bilemiyorum, örneğin intel için temel alınabilecek bir sürüm veya arm için aynı şekilde bir referansa ihtiyacım var. bildiğim kadarıyla intel x86 serisi mimarisi temel yapısı gereği sabit durumda bundan dolayı 8086 işlemcisini öğrenmek diğerleri için iyi bir temel olabilir diye düşünüyorum.

bu konuda bana yardımcı olabilecek arkadaşların tavsiyelerini alabilir miyim?

M_B

Merhaba oncelıkle foruma hos geldınız.

Mikroişlemciler hakkında bilginiz varmı ?
Programlama Dillerinden hangisine vakıfsınız?
Uygulamalarınızı Profosyonel anlamda mı yapacaksınız ?
İşlemciler hakkında bilgi sahibi değilseniz
PİC ten baslmanızı öneririm.
Temelini ve mantıgını kavramıs olursunuz.
Programlama dili olarak Assembley ,Basit anlamda Basic veya Proton
Biraz daha ileri seviye icin Hi-Tec C yi tavsiye edebilirim.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

erkan06

Ben de PIC ile başlamanı tavsiye ederim. En azından kaynak sıkıntın olmaz. Sonrasında ilerledikçe diğerleri gelir zaten :)
Ne mutlu Türküm diyene!

mertka86

basic ve c ile bir iki tane basit program yapmıştım pic için önceden. tecrübe olarak bunun dışında okuduğum dökümanlar hariç birşey yok. bana zor gelmesi bakımından hiç düşünmedim seçmem gereken işi, sadece öğrenmenin ileride faydalı olabileceğini düşündüğüm (elektronik için özellikle)  konuların bilincinde olmak ve yatırım yapmak istiyorum aslında. ben özellikle mikroişlemciler üzerinde çalışmanın bana bir getirisi olup olmayacağını merak ediyorum mikrodenetleyicilerden ziyade. acaba intel veya arm uygulamasında tecrübe sağlamak iş olanakları bakımından çok avantaj sağlar mı sektörde ?

erkan06

Elektronik, bence iş ve gelecekten ziyade bir tutku,zevk meselesi. İyi bir elektronikçi olduktan sonra ise maddi anlamda getirisi de mutlaka olacaktır. Fakat ülkemizde elektroniğin geride olması , PC yazılım sektörüne göre arka planda olduğu barizdir.  
Ayrıca PLC gibi endüstriyel otomasyon aygıtlarında daha çok para var gibi ama Mikroişlemci ayrı bir olay. Ben seviyorum şu entegreleri :)
Bu konudaki en iyi araştırma yollarından biri ise;
www.kariyer.net
Ne mutlu Türküm diyene!