cep telefonu ile data gönderme

Başlatan Mr.Thinking, 02 Ağustos 2008, 15:02:18

Mr.Thinking

cep telefonu ile arama yapar gibi karşıdaki cep telefonun otomatik açılmasını sağlayıp bağlı olduğu cihazdaki 8 röleyi nasıl kontrl edebilirim. Bu konuda çok acil yardıma ihtiyacım var arkadaşlar.
bir ara ptt hatlı bir telefonunun ahizesini kaldırıp diğer bir ptt hatlı telefonun mikrofonuna yaklaştırıp numarayı çevirdiğimde sinyal tonlarından diğer telefonun tuşlarına basmada arama yapabildiğine şahit oldum. Bunun yardımcı olabileceğini düşündüm.Amacım bu RF modüllerden ve mesafe sorunundan kurtulmak. Ancak görüntü alma sorunum yine devam edecek onada başka bir çözüm bulmalıyım artık.
Aklınızın daha iyi çalışması dileklerimle yardımlarınızı bekliyorum.
ego=1/Knowledge

stlg

Tam olarak ne yapmak istiyorsunuz ,mesafe nedir, goruntu ve datamı gondermek istiyorsunuz
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Mr.Thinking

dtmf tonları ile 8 adet röleyi cep telefonundan cep telefonuna veya ptt hattından cep telefonuna komut göndermek suretiyle on-off yaptırmak istiyorum. Sayın stls hatırladığım kadarıyla dtmf tonlarıyla ilgili sizin bir çalışmanız olmuştu. Bu konudaki edindiğiniz tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim .Allah şimdiden zihninizi açık etsin.
ego=1/Knowledge

stlg

Verici taraf tus seslerini zaten gonderir ,alıcı tarafada KT3170 entegresi ile olusturacagınız bir devre ve pic sayesinde bu kodları cozdurursunuz
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

mustafa_cmbz

uzaktaki bir cep telefonu ile 8 röleyi çektireceksen bunun için gerekli olan şey stlg hocamın da dediği gibi dtmf fakat arama olduğunda cep telinin çaldığını algılatıp (titreşim özellikli bir telefonun motorunu sökerek buraya bir opto tarak bu işlemi yapabilirsin..)daha sonra tel açıldıktan sonra bir şifre belirleyip o şifre girildikten sonra röleleri çektirmen lazım...birde cep telefonuna gelecek olan bilgi msj larını vs. de düşünürsek telefonun c tuşunu arasıra röle ile kontrol edip hafızayı vs. temizlemen gerek..telefon açıldıktan sonra da eğer belirli bir süre şifre girilmez ise telefonu kapatman gerek...eğer girdiğin şifre doğru ise dtmf ile istediğin röleyi çekirebilirsin...bu dtmf kodlarını da cep telefonunun hop. çıkışından alabilirsin...yanlız mt8870 ile ho. çıkışı arasına bir anfi vs. yapman gereklimi onu bilmiyorum...mantık kısacası bu....

erkan614

gsm modulu kullanıcaksan ve kolay yoldan çözmek istiyorsan plc ile çok rahat yapabilirsin bu uygulamanın olduğu bir bulten delta plc de var
http://rapidshare.com/files/135240129/GSM_MODEM_DELTA_PLC_BULTEN.pdf.html
burdan indirebilirsin

Macera

"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts