Grafik LCD'nin Pin Uçları

Başlatan dijital74, 18 Ağustos 2008, 03:48:00

dijital74

Herkese merhaba elimde bir grafik LCD var. 128*64 olan bu LCD'de 20 tane pin ayağı var. 19 ve 20nin arka aydınlatma olduğunu test ettim. Fakat diğer ayakların ne olduğu konusunda fikir sahibi olamadım. LCDnin arkasında JHD12864A yazıyor. Datasheetlere baktıkça ve Proteustaki LCD ayak bağlantılarının isimlerindeki farklılıkları gördükçe kafam iyice karıştı ve işin içinden çıkamadım. LCDnin hangi chiple uyumlu olduğunu bile bilmiyorum. Sanırım en yaygın KS0108 kullanılıyor. Bunu paralel port ile bilgisayara bağlamayı düşünüyorum. Bu bağlamda birçok forumda bilgi var ve hepsinde de pin bağlantıları farklı. Standart bir bilgiye ulaşamadım neticede yardımınıza ihtiyacım var. Yeri gelmişken şunu da sorayım PIC Basic kullanan arkadaşlar grafik LCDleri nasıl sürüyorlar,  anlatabilirlerse memnun olurum. Saygılar.

707yunus

hocam aynı sıkıntı bnde de vardı.bn bunu isiste ki bağlantıya göre kurdum.ama gerçekte sakın isisteki ile deneme.datasheet e göre bacak bağlantılarını kur. bnde ki de wg128x64 kodlu idi.bnde data sheete göre gerçekte kurdum.çalıştı.tabi ilk başta isise göre kurdum lcd bozuk sandım.
birde bunun gibi karakter tabanlı lcd ler var bunlarında bacak bağlantıları farklı olabiliyor gerçekte .bunlarada dikkat.

selamlar...

ahmet2004

dijital74

Opamp kullanmak lazım demek ki.