Kapasitif desarjli punta kaynak

Başlatan z, 19 Ağustos 2008, 22:04:14

Yuunus

Alıntı yapılan: z - 19 Temmuz 2022, 21:00:41Aklima takildi. Sigortayi attirmadan sebekeyi 1 kac mili saniyeligine kisa devre ederek 1000A akim cekebilirmiyiz?

300uH bobini sebekenin tam tepesinde 1ms calistirirsak akim 1000A'e tirmaniyor.

Sorum evdeki V otomatlar 1ms lik 1000A akim darbesinde atarmi? Evde prizimize kadar olan sebeke hatti boyle bir akim darbesine izin verir mi? (Sonucta hatlarin da bir direnci ve enduktansi var)

bazen dusunuyorum, amiyane tabirle; bu da bizimi yiyor diye ;D, 1000A 2.5mm lik kabloda nasil bir gerilim dusumune neden olur bir dusunsene, bir ara sana yazdim ama sallamadin,  35mm^2  30cm lik kabloda 60A de 1,75V luk gerilim dusumu oldu diye sen 4000A cekmeye calisiyordun, zaten hat direnci 1ms de olsa senin bu akimi cekmene izin vermeyecek, senden ote elektrik tesisati zaten alici gibi davranacak, bazen bizimle eyleniyorsun gibi bir hisse kapiliyorum, V otomatlar bu duruma sagir gibi davransa da hat direnci sana engel olur, 2 ohm tesisat direncin olsa cok daha fazladir ya V=I*R den sacma bir durum ortaya cikiyor ki sanirim kisadevre manasi cikar. "R" 1ms de farkli bir degerde olmayacak 1us de de 1ns de de ayni degerde olacak.

yas

Yavaş karakteristiğe sahip C tipi diye adlandırılan w otomat sigortaların testlerinde genelde In akımının 5 katı kadar akımın 0,1 saniyeden daha uzun sürede(max 1sn) geçmesi halinde açmaması, In akımının 10 katı kadar akımın 0,1 saniyeden daha kısa sürede geçmesi halinde açması beklenir. Bu teste termal koruma ile değil, manyetik korumayla açmış olur. 1ms lik süre çok kısa olduğu için açmama ihtimali var. Fakat açacak olursa akımın şiddetinden ötürü, çok kısa süre içinde olsa ciddi bir ark oluşacaktır. Bu durumda evlerde kullanılan standart w otomat sigortalar uzun ömürlü olmayabilir. Çünkü bunların genelindeki Icc akımı 3kA dir. En azından ana giriş ve testin yapılacağı linye sigortasının Icc si 10kA olanlarla ve manyetik korumanın hızlı açmaması için minimum 40A ile değiştirmekte fayda var. Deney 1ms zamanlama ile yapılacaksa (kazara kısa devrede kalma durumu hariç) tesisata bir baba değmez.

z

Alıntı yapılan: Yuunus - 19 Temmuz 2022, 23:15:28bazen dusunuyorum, amiyane tabirle; bu da bizimi yiyor diye ;D, 1000A 2.5mm lik kabloda nasil bir gerilim dusumune neden olur bir dusunsene, bir ara sana yazdim ama sallamadin,  35mm^2  30cm lik kabloda 60A de 1,75V luk gerilim dusumu oldu diye sen 4000A cekmeye calisiyordun, zaten hat direnci 1ms de olsa senin bu akimi cekmene izin vermeyecek, senden ote elektrik tesisati zaten alici gibi davranacak, bazen bizimle eyleniyorsun gibi bir hisse kapiliyorum, V otomatlar bu duruma sagir gibi davransa da hat direnci sana engel olur, 2 ohm tesisat direncin olsa cok daha fazladir ya V=I*R den sacma bir durum ortaya cikiyor ki sanirim kisadevre manasi cikar. "R" 1ms de farkli bir degerde olmayacak 1us de de 1ns de de ayni degerde olacak.

Peki oluru ne?

220v kisa devre oldugunda kisa devreye neden olan kablolarin uclari kuresellesiyor kisa devre olan yerin yakinlari bakir film tabakasi ile kaplaniyor. Tabi kisa devre suresinde sigorta atmis oluyor. Fakat bu kadarlik sure zarfinda bile kisa devre olan noktada dehset bir tahribat olusuyor.

Sigortayi attirmadan sebekeden cekebilecegim max akim darbesi ya da enerji ne olabilir?

Bu arada derdim su;

Vidali mili merkezinden deliyor ve icine step motor milini sokuyorum. Mil ile vidanin bir kac noktasina punta atmak istiyorum.

Bu islemi motor yada vidayi isitmadan yapmam gerekiyor yani tam cold welding isi. 
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Yuunus

hocam elimde 40A 48v aku blogu var devreyi yapip yollarsan denemesini yaparim, soyledigin akimlari kayipsiz alabilmek icin neredeyse kutup baslarinin dibine baglamak gerek devreyi, yada kondansator isinine gireceksin kacari yok.

benmrtild

Alıntı yapılan: z - 19 Temmuz 2022, 21:00:41Aklima takildi. Sigortayi attirmadan sebekeyi 1 kac mili saniyeligine kisa devre ederek 1000A akim cekebilirmiyiz?

300uH bobini sebekenin tam tepesinde 1ms calistirirsak akim 1000A'e tirmaniyor.

Sorum evdeki V otomatlar 1ms lik 1000A akim darbesinde atarmi? Evde prizimize kadar olan sebeke hatti boyle bir akim darbesine izin verir mi? (Sonucta hatlarin da bir direnci ve enduktansi var)

hocam kolay gelsin buraya bir bakın tam yazamaya bilirim ismini Paraflaş kondansatör diye biliniyor ve to-220 kazasında Tristör vardı bende 2000 li yıllarda kuyumcularda kaynak öncesi parçaları tutturtmak için kullanılırdı o zamanlarda pek bi bilgimiz yoktu açıkçası yapmaya çalıştık ama kondansatör boşaltan Tristör arasında ufak bir bobin vardı onu bir türlü tutturamadık siz daha iyi bilirsiniz akımı sınırlamak için kullanılıyordu yoksa Tristör anında bozuluyor girişteki basit bir devre ile de kondansatörler yavaşça doldurulup role ile devreye alınıyordu izole için.
https://lenstamiri.com/urun/1600uf-330v-photo-flash-kondansator/