arcsinüs hesaplayabilen en basit PLC hangisidir?

Başlatan miral, 04 Eylül 2008, 12:15:31

miral

Merhaba arkadaşlar,

Çok basit bir uygulama olarak alüminyum bir parçada  iki düzlemin arasındaki açıyı ölçmem gerekiyor.Bunun için x düzleminki yüzeyi referans alıp y düzlemine paralel konumlandırılmış düzlemin karşısına paralel aralarındaki mesafe 50 mm olacak şekilde iki tane mesafe sensörü koymayı düşünüyorum.Burada problem
1.Düzlemle sensörler arasındaki mesafe max 5 mm hassasiyet 0.001 mm
bu sensör ne olmalıdır?
2.İki sensörün ölçümü arasındaki farktan referans açıdan sapma açısını bulmak için arcsinüs hesap edebilen bir PLC veya bunu aritmetik olarak hesaplayabilecek formül nedir?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
önce selam,sonra kelam...

Tagli

PLC konusunda bir fikrim yok ama PIC olsaydı trigonometrik fonksiyonlar için önceden hesaplanmış değerleri içeren bir tablo oluşturur ordan bakardım. Eğer PLC'de de bu şekilde program hafızasına veri gömme diye birşey varsa, önceden ölçtüğün değerleri oraya koyarsın, girdiye göre tablodan alıp işlersin.
Gökçe Tağlıoğlu

stlg

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

microcozmoz

"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."