selenoid valf kontrolü...?

Başlatan mustafa_cmbz, 08 Eylül 2008, 19:54:19

mustafa_cmbz

http://www.hizliresim.com/2008/9/8/3608.jpg

arkadaşlar elimde tgt-100 ürün kodlu bir selenoid valf var(resim yukarıda)...ben bu selenoid'i en ucuz yollu ve basitçe nasıl sürebilirim...?pcb bakımından yer biraz sıkışık olduğundan fazla malzeme kullanmak istemiyorum...

devrenin çalışmasını daha iyi anlatmak için şöyle bir örnek verebilirim...
mesela ak-47 de otomatik seri ve manuel atış özellikleri var ya bu devrede buna benzer bişi olucak mesela bir butona bastığımızda selenoid 3-5 defa çekip bırakacak..diğer butona bastığımızda daha hızlı bir çekilde belirli bir sayıda açıp kapatacak....bunu da pause komutlarıyla yapmayı düşünüyorum o kadar hassas bişey gerekmiyor.....düşündüğüm bu tarz bişey fakat sürmek için sizlerinde fikrini almak istedim...

Logan

Elindeki malzemenin bobini 220 V AC ise çok rahat bir şekilde triyak kullanabilirsin. Nette şeması ve datasheet'i mevcut BTA 16 işini fazlasıyla görecektir. Sisteme zarar vermemesi için Moc3041 kullanmanı tavsiye ediyorum. Aşağıdaki linkte malzemenin datasheet'i var, 4. sayfada da devre şeması.

MOC3041
İmza.

erkan614

mustafa_cmbz

dc 12v  hocam...

devreyi şarjlı pill ile çalıştıracam...o yüzden hem yerden tasarruf etmek istiyorum hem malzemeden bu sayede pil ile çalışacağı durumlarda devrede az malzeme olacağı için  az akım çekecek ve güç tasarrufu sağlamış olacağım.böylecede daha uzun süre işlem yaptırabileceğim..

erkan614

sistemi 12f675 ile tasarlaman sana fayda getirir valfi de resimdeki gibi surersin bak üşenmedim devre çizdim değerimi bil :D şaka şaka
an0 a bi pot bağlayıp gpio1 ve gpio2 'ye de birer buton bağlayıp programı zaıp devreni çalıştırırsın besleme kısmı abartılı oldu lm7805 ile de değiştirebilirsin

http://rapidshare.com/files/143711748/selo.DSN.html

edit edit edit
not dikat dikat buyuk hata gpio0 a giden bağlantı gpio 3 yani MCLR için dir saat 12yi geçtiğinden farketmemişim düzeltirsiniz

EDİTTTT 2 pause komutu yerine tmr0 kesmesi kullan

ipek

bataryalı çalışacak ise 0 ,1 yerine pwm öneririm en azından ilk önce %20 pwm verip bobini biraz manyetik olarak doyurursun sonra logic 1 ver bataryadan tasarruf için salakça oyunlar için düzenlenmiş mermi yerine boya atan tabancalar bu mantıkla çalışıyorlar .....

fikir vermek için bir kaç örnek toplamıştım

http://rapidshare.com/files/143720070/Valve.rar.html

stlg

Bence opto uzerinden surecegin bir ırfz44 işini gorur, selonoid uzerine ters diyotunu baglamayı unutma :lol:
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

mustafa_cmbz

önerileriniz için çok teşekkürler arakdaşlar...opto ile yalıtarak yapmaya çalışacağım...

elmaalma

Alıntı yapılan: "mustafa_cmbz"...opto ile yalıtarak yapmaya çalışacağım...
12V selonoid bobini olduğunu yazmışsınız. Bobin  devreden ne kadar akım çekiyor?
Eğer akımı yeterli geliyorsa bir (1-2)direnç, bir diyot ve de BC337 tipi transistör fazlasıyla yeterli gelecektir.

mustafa_cmbz

selenoid'in üzerinde 12v dc 10watt yazıyor..akımını ölçtüm yaklaşık 0.83-0.87 apmer arası bişey çıkıyor...

stlg

IRF530 yada IRF540 kullanın BC337  bu iş icin dusuk gelir
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: "stlg"IRF530 yada IRF540 kullanın BC337  bu iş icin dusuk gelir

hocam bu gün 2 tane pcb yaptım birinde sadece pic ve BD243 kullandım selenoid çekmedi sonra bir tane daha pcb bastım onda ise BD243 diğer pcb de deneme yaparken yandığı için elimde olan malzemelerden BD435'i kullandım...onuda bc547 ile sürdüm...butonlara basınca baktım devre çalışıyor dedim tamamdır...şimdi opto couplör ile tasarlıyacam selenoid'in şaşesini pic'in şaşesinden ayırmam lazım çünki ufak kondastör taktığımda pic parazit kapıyo devredeki ledler selenoid çekerken yanıp sönüyor...belki beslemeye 2-3 elemanda ilave etsek sorun çözülür belki ama oda hem masraflı olur hemde yer bakımından sorun yaratır...

hocam en iyisi  opto kullanmak.. el817 işimi görecektir diye düşünüyorum...acaba diyorum eğer opto kullanırsam pic'in resetlenme sorunu ortadan kalkarmı yoksa yine de etkilenirmi?

ipek

12 volt fetin tam iletime geçmesi için yeterli fakat tam iletim değil 2...5 ohmda kalır logic fet bulabiliyorsanız IRLZ44 de olur sorunsuz çalışır bunların gate akımları 5 v iletimleride 0.5 ohm gibi......

erkan614

verdiğim devredeki çıkış transistoru ile 2-3 valfi paralel çektririyorum hiç problem yok siteden birisinin çıkış şeması ama kimin hatrlamıyorum :)

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: "erkan614"verdiğim devredeki çıkış transistoru ile 2-3 valfi paralel çektririyorum hiç problem yok siteden birisinin çıkış şeması ama kimin hatrlamıyorum :)

hocam aklıma takılan yeni şeyler var onları sormak istiyorum...

1. selenoid valfin 3 ucu var ben deney devresinde 2 ucu kullanarak kontrol edebiliyorum fakat 3. uç ne işlev görmekte acaba_?ölçtüm felan ama hiç bir deger göremedim..sizin devre şemasında da selenoid'e u uç gidince jeton düştü acaba ne işlevi olabilir dedim...

2. yukarıdaki mesajlarda arkadaşlardan biri ilk önce bobini %20pwm ile doyur sonra lojik 1 yap demişti acaba bu iş için PWM komutunu kullabilirmiyiz? bu komut bu iş için uygunsa %20 lik bir pwm için değerler ne olmalıdır? misal PWM Pin,Duty,Cycle olacakya bunu PWM SELENOİD,20,10 desek olurmu acaba? yoksa başka bir püf noktası varmı?

3.selenoid'i açıp kapatma işlemini timer ile yaptığımı düşünürsek timer ile selenoid'i nasıl açıp kapatacağız yani zaman geçikmesini vs. nasıl ayarlayacaz?