PIC için donanım ipucu (OSC)

Başlatan elektromer, 19 Eylül 2008, 21:29:13

elektromer

Merhaba Arkadaşlar,

Kendi tasarımlarımda sürekli ve emniyet amaçlı kullandığım Osilatör tasarımını sizlerle paylaşmak istedim.

Hepinizin bildiği gibi, 1 adet Kristal ve 2 kondansatör (Kristal değerine uygun) kullanarak PIC için gerekli osilatör devresini kuruyoruz.

Ama Internette rastladığım bir kaç devrede, Kristalden PIC'in OSC2/Clock Out put pinine giden hat üzerine 1 adet 100 Ohm civarında çeyrek Watlık direnç eklendiğini gördüm.

Başlangıçta bir anlam veremesemde, dikkatli inceleyince nedenini buldum. PIC'in iç yapısını inceleyen arkadaşlarımında bildiği gibi, PIC'in OSC1/Clock Input ve OSC2/Clock Output pinleri arasında "Schmitt Trigger" özellikli INVERTOR kapısı mevcuttur.

Klasik Osilatör tasarımını düşündüğümüzde, her hangi bir darbe sonucunda Kristal kırılacak ve de üstüne üstlük kristal bacaklarıda içeriden kısa devre olursa PIC'in içinde bulunan INVERTOR kapısının arızalanması kaçınılmaz olacaktır. Bunun nedenide hepinizin tahmin edebileceği gibi INVERTOR kapısının giriş ve çıkışlarının kısa devre olmasıdır.

Nadirende olsa başımıza gelebilecek bu durumla karşılaşmamız halinde, aşağıdaki şekilde de görebileceğiniz gibi R1 direnci ekleyerek PIC'imizin arızalanması ihtimalinin önüne geçebiliriz.

Kristalin kısa devre olması halinde, R1 direnci "Akım sınırlayıcı" olarak işlev görerek PIC'in içindeki INVERTOR kapısını arızalanmasını engelleyecektir.

Dilerim bu verdiğim bilgiler arkadaşlarım için yararlı olur.

NOT: Burada paylaşmaya çalıştığım bilgilerin eksikliği veya yanlış yönleri var ise arkadaşlarımın hoşgörüsüne sığınıyorum.

Saygılarımla....
Her şey gönlünüzce olsun..

Erol YILMAZ

Bu direnci Osilatörün uç noktalarda bile çalışması için,
uygunlaştırıcı bir direnç olduğunu düşünüyorum.

Min gerilim, Max Sıcaklık
Min gerilim, Min Sıcaklık
Max gerilim, Max Sıcaklık
Max gerilim, Min Sıcaklık şartları için mesela.

Ben de bir ara kilitlenen osilatörüm için bu dirençle çözüm bulmuştum.

files

picin giriş çıkışı kısa devre olsa dahi hiç birşey olmaz. akım sınırı vardır. diye biliyorum.  osilatör kısmında varmıdır ondan emin değilim.  datasheet okuyup bildirecek bir kahraman aranıyor

elektromer

Alıntı yapılan: "files"picin giriş çıkışı kısa devre olsa dahi hiç birşey olmaz. akım sınırı vardır. diye biliyorum.  osilatör kısmında varmıdır ondan emin değilim.  datasheet okuyup bildirecek bir kahraman aranıyor

Merhaba,
Kahramanlığa soyunabilirsin..:) Bak, 1 aydır kahraman yok..

Ayrıca, mikrokontrolörlerle çalışırken fazladan görünebilecek  emniyet tedbirlerinden kimseye zarar gelmez.

Bir konu daha, portu bozulan çok PIC gördüm. :)

Saygılarımla...
Her şey gönlünüzce olsun..